11 септември денот што го промени светот

Со бројни церемонии и со публицитет свртен кон свештеникoт кој се закануваше дека јавно ќе го запали Куранот, САД денеска одбележуваат девет години од терористичките напади кои трајно го променија светот. На 11. септември 2001 година припадници на Ал Каеда во координирана акција киднапираа четири патнички авиони, на два од нив цел им беа Кулите близначки во Њујорк, еден удри во Пентагон, а четвртиот авион патниците го урнаа на една ливада во државата Пенсилванија. Во нападите загинаа 3000 луѓе, а 10.000 беа повредени. Нападот предизвика огорчување и бес во САД, по што владата на Џорџ Буш помладиот доби отворена поддршка со сите средства да тргне против терористите. ,,Кој не е со нас е против нас,,- рече Претседателот Буш и ја започна потрагата по озогласениот лидер на Ал Каеда Осама Бин Ладен. Девет години по нападите претседателот Барак Обама го прогласи 11. септември за Национален ден на сеќавање и служење на заедницата, а на своите сограѓани им упати порака дека мора јасно да знаат кој е нивниот ...
| | веќе видена | слични

Вашингтон - Председателот на САД Барак Обама изјави дека САД никогаш нема да влезат во војна со Исламот, јавува агенцијата Франс прес. Обама ја деде изјавата по врееме на одбележувањето на годишнината од атентатите на 11 септември. „Како американци никогаш нема да влезиме во војна со Исламот„, истакна Обама. „На 11 септември не не нападна религијата, а Ал Каеда„, рекол уште Обама.
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД по повод деветгодишнината од терористичките напади ги повика граѓаните на верска толеранција, додавајќи дека Владата е одлучна да ги уапси организаторите на нападите односно терористите од Ал Каеда, а не припадниците на муслиманската вера. - Сабота треба да е ден кога нема само да жалиме, туку и да покажеме дека не сме во војна против исламот. Ние сме во војна против терористичките организации кои го изобличија исламот или лажно ја користат паролата на исламот за ангажирање во своите деструктивни дела, истакна Обама синоќа од Белата куќа. Тој наведе дека САД го принудиле Осама бин Ладен во „длабопко подземје“, но оти Американците и во следните години ќе се соочуваат со терористички закани од другите екстремисти. - Апсењето на Бин Ладен е исклучително важно за националната безбедност на државата. Во последните девет години внатрешната безбедност е подобрена, но секогаш ќе има поединци или гриупи кои се подготвени да уимрат за со цел да убијат други луѓе. На 11 септември 2001 година ...
| | веќе видена | слични

Светот ја обележува девет годишницата од терористичките напади на САД во кои животот го загубија околу 3.000 луѓе. На местото каде некогаш беше Светскиот трговински центар, во рамките на одбележувањето на Националниот Ден на сеќавање на жртвите од терористичкиот напад, ќе се одржи манифестација во знак на сеќавање на моментите кога авионите удрива во зградите и моментите кога тие паднаа. Третиот авион удри во Пентагон, главно седиште на Министарството за одбрана на САД во Вашингтон. Четвртиот авион се сруши во руралниот дел на Пенсилванија на околу 130 км источно од Питсбург откако патниците им дале отпор на киднаперите. Жртвите се броеја во илјадници: 265 лица во четирите авиони, 2.595 вклучувајќи ги 343-та пожарникари, 23 полицајци и 37 службени лица во Светскиот трговински центар и 125 цивили и воени лица во Пентагон. Американската влада за нападите ја окриви Ал Каеда и Осама бин Ладен, кои веќе беа вмешани во неколку пртходни напади на американски цели. Осама бин Ладен, кој претходно и објави војна на ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама го повтори убедувањето дека муслиманите имаат право да изградат џамија во близина на „граунд зиро“, местото на терористичките напади од 2001-та во Њујорк. На прес-конференцијата петокот, Обама изјави дека неотуѓивото право на Американците на верска слобода значи дека доколку може да се изгради црква или друг верски објект на одредено место, тогаш таму може да се подигне и џамија, јавува Гласот на Америка на македонски јазик. Критиката вели дека предлогот за изградба на исламски културен центар во близина на местото каде се наоѓаа кулите-близначки на Светски трговски центар е чин на непочитување на загинатите во нападите. Американскиот лидер истакна дека има разбирање за големата чувствителност поради нападите врз САД на 11-ти септември 2001 од страна на Ал Каида, но подвлече дека САД не се во војна против исламот, туку против терористичките организации кои, како што кажа, го изобличиле исламот и „погрешно го употребиле“ за да се впуштат во деструктивни чинови. Обама ...
| | веќе видена | слични

Девет години по нападите од 11. септември 2001. година терористичките закани против САД се изменети. Веќе не доаѓаат од Авганистан или Пакистан, туку од домашните терористи, стои во најновиот извештај на американските експерти. Се повеќе американски граѓани имаат истакнати улоги во планирањето на операциите на Ал Каеда во САД. Голем број американци се поврзани со ваквите терористички организации, стои во извештајот на Здружението за национална сигурност, при Центарот за двопартиска политика, кои се и наследници на Комисијата за 11. септември. Извештајот на 42 страници се темели на разговорите со широк спектар на високи американски против - терористички експерти на сојузно и локално ниво, како и на истражувањата на експертите за тероризам Петер Берген и Брус Хофман. Според извештајот, Ал Каеда сега нема можност да направи големи операции како онаа од 11. септември кога загинаа преку 3.000 луѓе. Сега прават помали напади во кои гинат десетици или стотици луѓе, стои во извештајот. (Крај)
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама ги повика Американците да се обединат во служба на својата земја и помагајќи си меѓусебно за време на одбележувањето на 9-тата годишнина од терористичките напади од 2001-та. Обама го прогласи 11-ти септември за национален ден на служба и сеќавање. На прес-конференцијата во Белата куќа петокот, тој истакна дека годишнината не треба само да биде посветена на „болката“ од нападите, туку дека треба да се одбележат и „трајните вредности и нескршливиот дух“ на САД, јавува Гласот на Америка на македонски јазик. Американскиот претседател денеска ќе ја одбележи годишнината од 11-ти септември 2001-ва во Пентагон, едно од местата на нападите. Ширум САД ќе се одржат комеморации во чест на речиси трите илјади загинати. (Крај)
| | веќе видена | слични
4 копии

САД денеска одбележуваат деветгодишнина од терористичките напади на Ал Каеда во Њујорк и Вашингтон, во кои на 11. септември 2001. година загинаа речиси 3.000 луѓе. Во спомен на жртвите ширум САД ќе се одржат повеќе комеморативни собири, со учество на повеќе видни политичари, а претседателот Барак Обама го прогласи 11. септември за Национален ден на сеќавање и служење на заедницата, па граѓаните се повикани да се вклучат во повеќе волонтерски акции. Терористичките напади од 11 септември 2001 биле координирани терористички напади на неколку видни цели во САД организирани од Ал-Каеда.Терористичката група се состоела од вкупно 19 учесници од арапските земји, од кои повеќето биле од Саудиска Арабија. Тие, управувајќи четири киднапирани патнички авиони полни со гориво, се урнале во кулите-близначки на Светскиот трговски центар во Њујорк и во зградата на Пентагон близу до Вашингтон. Како резултат на пожарот што настанал од авионското гориво, дошло до структурни оштетувања на кулите во Њујорк, после што и двете ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По повод деветгодишнината од терористичкиот напад на Њујорк и Вашингтон, американскиот претседател Барак Обама ги повика своите сограѓани на толеранција, притоа нагласувајќи дека Американците не смеат да бидат поделени според верата и националната припадност. „Не смееме да се свртиме едни против други“, рекол синоќа Обама, алудирајќи на протестантскиот пастор од Флорида Тери Џонс, кој најави дека во знак на сеќавање ќе го запали Куранот. За време на вчерашната прес-конференција Обама изразил оптимизам за преговорите меѓу Израелците и Палестинците. Тој рекол дека и понатаму приоритет на неговата администрација е фаќањето или убиството на Осама бин Ладен. Обама нагласил дека го поддржува начинот на кој неговиот претходник во Белата куќа, Џорџ Вашингтон реагирал на настаните од 11 септември. Тој навел дека и Буш јасно рекол дека САД не е во војна со исламот, а и тој додал дека на Американците мора да им биде јасно дека националните непријатели се само мала група на терористи кои го злоупотребуваат исламот, ...
| | веќе видена | слични

Ништо ново. Девет години по терористичките напади во САД, остануваат истите пораки – американската влада е одлучна да ги уапси организаторите на нападите, а во ловот на најпознатиот терорист Осама Бин Ладен се ангажирани најдобрите разузнавачи и специјалци. Судејќи според најавите, одбележувањето на годишнината од датумот кој го промени современиот свет ќе биде исто како и досега – во траурна атмосфера, со звукот на камбана ќе се читаат имињата на трите илјади жртви. Дури и пораката на американскиот претседател Барак Обама, во предвечерјето на годишнината, по многу наликува на онаа на неговиот претходник Буш – ова не е војна против исламот, повикувајќи притоа на верска толеранција. -Мислам дека во овој момент за мнозинството Американци е најважно да се држат до она што е најдобро за нас, а тоа е верска толеранција, јасна дистинкција на оние кои ни се пријатели. Нашите непријатели се Ал Каида и нивните сојузници, кои се обидуваат да не убијат и досега убија повеќе Муслимани од се друго на светот, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Скопското обвинителство нема кривично да го гони адвокатот на пратеникот Ејуп Алими, Мефаил Арслани за заканата кон обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски, ...
сите 284 | | | веќе видена

Два дена и нешто друго во меѓувреме беше потребно пратениците на СДСМ Фросина Ременски (потпретседател на Собранието) и Александар Кирацовски (доскорешен ...
сите 305 | | | веќе видена

По државниот секретар на САД, Мајк Помпео, честитика по повод Денот на независноста - 8 Септември и 28-годишната унитарност и самостојност денеска беше ...
сите 200 | | | веќе видена

Боите на Македонија се оние што доминираат на бабините скутници, веленца, килими, миленца, шамии, чорапи, елеци, фанели: црвената, црната и жолтата. Боите на ...
сите 95 | | | веќе видена

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде инкорпорирано ...
сите 332 | | | веќе видена

Случувањата со аферата Рекет без дилема дојдоа во многу лош момент во кој се решаваа за долгочекуваниот датум за почнување преговори за евроинтеграции, смета ...
сите 582 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

11 септември денот што го промени светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: