Синот на пасторот Џонс - Нема да го палиме Куранот!

Синот на пасторот Тери Џонс, кој го повлече, но потоа изјави дека сепак ќе го преиспита планот за палење на Куранот на годишнината од терористичките напади на САД која се одбележува денеска, изјави дека светата книга сепак нема да биде запалена. Лук Џонс изјави за новинарите дека нема денеска да го запалат Куранот, но не може да потврди дека тоа сепак нема да се случи во иднина. Контроверзниот план на Џонс помеѓу другите го осудија и Ватикан, државната секретарка на САД Хилари Клинтон, секретарот на правосудството Ерик Холдер и началникот на здружениот генералштаб на американската војска Мајк Мален. Планот на црквата, на деветгодишнината од терористичките напади на 11. септември да го запали Куранот, предивика глобални контроверзи. (Крај)
| | веќе видена | слични

Јужноафриканскиот суд ја спречи намерата на еден бизнисмен, муслиман да запали примерок на библијата како одговор на заканата на американскиот пастор дека ќе го запали Куранот. Високиот суд во Јоханесбург донесе указ со кој му се забранува на Мохамед Вањада да организира јавно палење на Библијата. Вањада вели дека бил испровоциран од однесувањето на американскиот пастор Тери Џонс кој се подготвуваше јавно да го запали Куранот. - Мојот чин е усмерен само против него. Сакав да го спречам по било која цена, изјави Вањада. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Врховниот суд во Јоханесбург синоќа донел одлука со која му забранува на Мухамед Вавади да организира палење на Библијата, како одговор на свештеникот Тери Џонс, која сакаше да го запали Куранот на деветгодишнината од терористичките напади во САД. „Гневен бев и мојот чин беше насочен само кон него. Сакав да го спречам на било каков начин да не го прави тоа“, рече Вавада. Барањето да се спречи спалувањето на Библијата го упатиле муслиманските интелектуалци од Јужна Африка. Нивниот адвокат им објаснил на судиите дека религиските текстови се светост и дека слободата на изразување на една личност е ограничена ако другите припадници истото го сметаат за навредливо. Вавада изјавил дека е задоволен со одлуката на судот и нагласил дека е важно да се почитуваат светите текстови без разлика дали е тоа Библијата, Куранот или Тората. Неговиот адвокат оцени дека САД треба да го следи примерот на Јужна Африка во случајот со пасторот Џонс и другите ситуации со кои во иднина ќе се соочи.
| | веќе видена | слични

Американскиот свештеник Тери Џонс инсистира на средба со имамот Рауф. Дека џамијата што ќе се гради на „Граунд зироу“ ќе биде преместена, поради што отпатува за Њујорк со надеж дека ќе се сретне со имамот кој е раководител на изградбата на спорната џамија. „Само да ве известам, дека засега не сме се слушнале со имамот, но многу се надевам дека ќе се сретнем со него“, вели Џонс. Сепак имамот изјави дека не планира никаква средба со Џонс, бидејќи плановите за изградба на исламскиот ценатр засега не биле сменети. Од друга страна пак контроверзниот свештеник не ветува дека во иднина нема повторно да размисли за палење на Куранот. „Кажавме дека засега нема да има палење на Куранот, но за во иднина не можам ништо да ветам“, рече Џонс. Најавата на Џонс за палење на светата книга на муслиманите предизвика загриженост во САД и светот, како и протести во некои муслимански земји. „Јас сум тука како престсвник на заедницата Генсвил која значи добредојде на сите луѓе без разлика која е нивната верска припадност. Овде ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Контроверзниот американски свештеник Тери Џонс, кој ја вознемири јавноста со најавите дека ќе го запали Куранот, отпатува за Њујорк со надеж дека ќе се сретне со имамот Фејсал Абдула Рауф, раководител на изградбата на спорната џамија во близина на „Гранд зиро“, „Пасторот Џонс повеќе не е во Гејнсвил. Одлета за Њујорк“, изјави негов близок пријател, пренесува агенцијата Франс прес. Џонс во четвртокот рече дека се откажува од својата иницијатива за палење на Куранот во замена за ветување за запирање на градбата на џамија во близина на местото каде што беа урнати кулите близначки. Имамот Фејсал Абдула Рауф, кој го води проектот со џамијата, демантираше било каков договор за изградба или средба со пасторот во Њујорк. Најавата на Џонс за палење на светата книга на муслиманите предизвика загриженост во САД и светот, како и протести во некои муслимански земји.
| | веќе видена | слични

Суд во Јужноафриканската Република ја спречил намерата на еден тамошен бизнисмен муслиман да запали примероци од светата христијанска книга, како одговор на заканата на американскиот пастор Тери Џонс дека ќе спалува примероци од Куран Како што пренесува AFP , Високиот суд во Јоханесбург во петок навечер донел итен указ со кој на Мохамед Вавди да организира спалување на Библијата. Овој јужноафрикански муслиман изјавил дека предизвикан од американскиот пастор на малата пентакостална заедница од Флорида Тери Џонс , кој најави палење на светата муслиманска книга како знак на одбележување ан 11-ти септември кога беа извршени терористичките напади на претежно од саудиски муслимани во кои во Њујорк загинаа 2.996 луѓе. „Ме разбесни и ме предизвика. Мојот чин е насочен против него. Сакава да го запрам на кој и да е начин“, изјавил Вавада. Барањето до судот за забрана на палење на Библијата го испратила група јужноафрикански интелектуалци муслимани. Нивниот адвоката објаснил дека судиите решиле дека со ...
| | веќе видена | слични

Илјадници Авганистанци протестираат денеска, втор ден по ред, против најавеното спалување на Куранот, иако американскиот пастор Тери Џоунс засега се откажа од таквата намера. Неколку илјади Авганистанци се собраа на протести во провинцијата Бадакшан во североисточниот дел на земјата. Таму, вчера во каменување на воена база на НАТО, со која управува германски воен контингент, еден демонстрант беше застрелан. Планот на Џоунс да спали примероци од Куранот по повод девет годишнината од терористичките напади во САД, наиде на жестока осуда и на протести во Авганистан и ширум светот, како и на осуда во САД.
| | веќе видена | слични

Религиозните и политички лидери низ муслиманскиот свет ја поздравија одлуката на малата американска црква да ги суспендира плановите за палење копии од нивната света книга, но некои посочија дека штетата е веќе направена. Отецот Тери Џонс од црквата во Гејнсвил, Флорида, предизвика меѓународен бес кога обелодени дека ќе го запали Коранот на годишнината од 11-септемвриските напади, што беше причина стотици (според некои извори и илјадници) лути демонстранти во Авганистан и во Пакистан да палат американски знамиња и да извикуваат „Смрт за христијаните“. Неговата одлука да го откаже планот, донесена во текот на ноќта кога голем број луѓе во Азија спиеја, беше дочекана со олеснување. „Прекинат планот за палење на Коранот! Преовлада разумот“, им кажа лидерот на малезиската опозиција, Анвар Ибрахим, на своите следбеници на социјалната мрежа „Твитер“. „Фален Алах. Нашиот повик е: промовирајте мир и правда“. Меѓутоа, свештеникот Русли Хасби им кажа на 1.000 верници што присуствуваа на петочната утринска молитва во ...
| | веќе видена | слични

Наспроти сериозните предупредувања, евангелистичкиот пастор Тери Џонс вчера се' уште не донесе конечна одлука дали да ја спроведе „протестната акција“ за палење 200 Курани Снимките како американски пастор фрла Курани во оган на годишнината од нападите врз САД на 11 септември ќе ги загрозат сите Американците, и во нивната земја и во странство, а особено во воените мисии низ светот. Претседателот Барак Обама предупреди дека планираната акција на свештеникот Тери Џонс од Мајами може да предизвика одмазднички бомбашки напади на Ал каеда. - Ова е регрутен златен рудник за Ал каеда. Може да има сериозни насилства на места како Пакистан или Авганистан. Ова може да го засили регрутирањето на лицата што имаат желба да се разнесат во американски или во европски градови - изјави прексиноќа Обама. Слично предупредување даде и генералот Дејвид Питрејас, кој ги командува десетиците илјади американски трупи во Авганистан. И Интерпол испрати предупредување до сите влади на зголемен ризик од терористички напади ако Џонс го ...
| | веќе видена | слични

Имамот кој ја предводи кампањата за изградба на Исламски културен центар во близина каде што беше Светскиот трговски центар изјави дека не планира да се сретне со пасторот на црквата од Флорида. - Не планирам таква средба, за сега. Нашите планови за исламскиот центар не се сменети, изјави имамот Фејсал Абдул Рауф. Тери Џоунс пристигна во Њујорк откако претседателот на Исламското здружение во Централна Флорида вети дека пасторот ќе се сретне со имамот Рауф. Џоунс вчера изјави оти се откажува од плановите да го запали Куранот по повод деветгодишнината од нападите на 11 септември 2001 година.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Случувањата со аферата Рекет без дилема дојдоа во многу лош момент во кој се решаваа за долгочекуваниот датум за почнување преговори за евроинтеграции, смета ...
сите 501 | | | веќе видена

СЈО не виде криминал во Шпански скали, Рускоска во еден ден го виде предметот и притвори 11 луѓе, коментира претседателот Христијан Мицкоски на прашањето дали ...
сите 664 | | | веќе видена

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот ...
сите 298 | | | веќе видена

Боите на Македонија се оние што доминираат на бабините скутници, веленца, килими, миленца, шамии, чорапи, елеци, фанели: црвената, црната и жолтата. Боите на ...
сите 167 | | | веќе видена

Дипломатот Душан Бојчев, поранешниот претседател на собранието Стојан Андов и пратеникот Александар Кирацовски во „Стадион“ на Радио Канал 77„Им плукнавме в ...
сите 121 | | | веќе видена

Од партијата Левица реагираат на последните случувања во врска со лидерската средба, на која требше да биде донесено решение за политичката криза.Соопштението ...
сите 297 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Синот на пасторот Џонс - Нема да го палиме Куранот!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: