„Јужен поток“ е мртов

„Ако Европа не го сака, тогаш нема ни да биде“. Со оваа изјава рускиот претседател Владимир Путин го прогласи за мртов проектот „Јужен поток“. Тој ова го соопшти на прес-конференција во Анкара во друштво со неговиот колега Реџеп Таип Ердоган. Путин објави дека неговата земја во овој момент не може да продолжи со изградба на гасоводот и најави соработка со Турција. „Русија е присилена да се повлече од проектот ’Јужен поток‘ поради немање волја во Еуропската унија да ја поддржи изградбата на овој гасовод, така што гасот ќе биде пренасочен кон други корисници“, изјави Путин. Магистралниот правец на „Јужен поток“ не беше зацртано да поминува низ Македонија, но ние требаше да се приклучиме со крак или од Србија или од Бугарија. Македонија и Русија во јули 2013 година во Москва потпишаа спогодба за соработка за изградба на гасоводот-кракот за испораката на гас во земјава. Двете земји требаше да формираат заедничка компанија која ќе го изврши овој проект, а испораката на гас беше планирано да стартува во 2016 ...
| | веќе видена | слични

Во Европската унија полека се менува расположението во врска со „Јужниот тек“ и затоа водечките луѓе во Унијата полека ги менуваат и изјавите во врска со изградбата на гасоводот. Официјален Брисел увиде дека би имал повеќе штета отколку корист ако целиот проект пропадне и дека се направи грешка што ја притискаше Бугарија да не дозволи цевките од гасоводот да поминуваат под Црното Море. Вакви се оцените на познавачите на состојбите околу „Јужниот тек“ откако претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, на средбата со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, изјави дека сѐ уште се надева дека гасоводот може да биде изграден. Според познавачите, ова може да значи своевиден пресврт на ситуацијата со гасоводот. (Фото: EPA) Славољуб Качаревиќ, кој важи за добар познавач на економските и политичките случувања во регионот, смета дека во случајот со „Јужен тек“ сѐ е можно и дека овој проект уште некое време ќе биде на маса и оти за тоа има повеќе причини. Пред сѐ, поради тоа што се потрошени многу пари, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нема сомнеж дека гасоводот Јужен тек за сега е најскапата жртва на заострените односи на ЕУ и Русија. Оној момент кога процени дека тоа е во интерес на Москва, дека ќе обезбеди извоз на руски гас, Владимир Путин се откажа од 40 милијарди вредниот проект Јужен тек оставајќи ги гасните сирачиња во југоисточна Европа да ламентираат зошто наместо нив, ја одбра Турција. – Ние не можеме да почнеме изградба во морето се додека немаме дозвола од Бугарија. Да почнеме, да стигнеме до бугарскиот брег и тука да запреме – тоа е бесмислено, ја најави Путин веста која ќе ги потресе енергетските пазари на конференцијата за печат во Анкара, по средбата со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. – Готово е, проектот е затворен, повеќе нема враќање – потврди семоќниот шеф на Гаспром Алексеј Милер, прецизирајќи дека новиот гасовод преку Турција ќе има капацитет од 63 милијарди кубици годишно, колку што и Јужен тек. Нема сомнеж дека гасоводот кој од Русија, под Црно Море, преку Бугарија, Србија и Унгарија треба да води до ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Србија до сега важеше за држава која лесно може да премине и на руска и на европска страна. Дали тоа се промени со откажувањето од Јужен тек? Откажувањето на Русија од Јужен поток не го загрижи само српскиот енергетски сектор туку и творците на надворешната политика на Белград, кои мора да одлучат далу чукна час за геополитички пресврт. Едни сметаат дека сосема треба да се свртат кон ЕУ, други велат дека ништо нема да се промени во односите со Русија. Судејќи според реакцијата на потпретседателката на Владата на Србија Зорана Михајловиќ, официјални Белград и Москва ќе продолжат по старо. Прашана дали нешто се менува во политичките односи меѓу Србија и Русија, Михајловиќ за Политика вели: – Не воведуваме никакви санкции. Ние сме мост на поврзување, а не камен за сопнување меѓу Русија и ЕУ. Состојбата е нејасна и во ЕУ, каде до неодамна тврдеа дека постои загриженост дека Србија ќе се сврти кон Русија и дека за тоа треба да се посвети најголемо внимание. Дали Белград ја губи позицијата на свинг држава на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер и премиерот на Бугарија Бојко Борисов соопштиле по денешната средба во Брисел дека гасоводот Јужен тек може да се гради доколку се исполнат познатите услови, пренесува МКД.мк. Според Јункер, Русија во овој момент, поради украинската криза, е стратешки проблем за Европа, но и понатаму ќе се работи на тоа повторно да стане стратешки партнер. „Сепак, нема никому да дозволиме да нѐ уценува", изјавил Јункер. Борисов по средбата истакнал дека заедничка желба е Јужен тек да се гради, но дека тоа мора да биде направено во склад со прописите на Европската Унија. Премиерот на Бугарија соопштил дека министерите за енергетика на државите кои учествуваат во проектот на гасоводот Јужен тек ќе се сретнат во Брисел на 9 декември. „Подготовките не се сопрени. Средбата ќе биде одржана како што е планирано и се надевам дека на неа ќе бидат решени сите проблеми, вклучувајќи го и оној со Третиот енергетски пакет", изјавил Борисов. Во меѓувреме, Тасс пренесува и дека министерот ...
| | веќе видена | слични

Бугарските пратеници се разделија на два табора поради контроверзниот руски проект за гасовод „Јужен тек“, со што се разниша стабилноста на младата влада на земјата, коментира „Волстрит џурнал“. Парламентот на земјата го отфрли предлогот на премиерот Бојко Борисов за координација на единствена позиција во однос на гасната инфраструктура. Пратениците исто така одбија да ~ дадат на неговата влада мандат за добивање пристап до класифицирани договори за гасоводот, потпишани од претходната влада со Русија. Бугарската проруска Социјалистичка партија, националистичката група Атака и АБВ – мала лево ориентирана партија на поранешниот претседател, изјавија дека Борисов треба да се бори за „Јужен тек“ за да се заштитат националните интереси. Освен тоа, членови на АБВ која минатиот месец вети дека ќе ја поддржи коалициската влада за клучните прашања, рекоа дека партијата ќе треба да направи преоценување за сојуз со Борисов ако тој не инсистира на „Јужен тек“. Борисов, кој вели дека „Јужен тек“ може да биде изграден ...
| | веќе видена | слични

По пропаста на проектот Јужен тек, Брисел нема одговор на гасните потреби на земјите од Југоисточна Европа, вели во разговор за ДВ австрискиот експерт Герхард Мангот. ДВ: Господине Мангот, рускиот претседател Путин најави дека ќе престане изградбата на Јужен тек, додека пак, шефот на Газпром, Алексеј Милер беше многу појасен кога изјави дека овој гасовод е „мртов“. Како ги толкувате овие пораки? Дали проектот е погребан или само стои на лед? Герхард Мангот: Путин рече дека продолжувањето со изградбата на Јужен тек не може да се спроведе со оглед на моменталните околности. Што значи дека, не е исклучено изградбата да може да продолжи доколку се променат тие околности, а тоа е, рака на срце, малку веројатно. Се се врти во правец на тоа дека поглавјето на Јужен тек е засекогаш затворено. На кои околности мислите? Европската унија не е согласна со законските рамки на Јужен тек. Брисел опстојува на правилата на Третиот енергетски пакет: дека и другите понудувачи мораат да имаат пристап до гасоводот како и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Гасоводот Јужен тек се уште може да продолжи и покрај тоа што Русија вели дека проектот за снабдување на гас за Европа, вреден 40 милијарди долари е укинат, изјави предмалку претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, по неговата средба со новиот бугарски премиер Бојко Борисов, јави дописникот на МИА од Брисел. - Што се однесува до Јужниот тек, Европската унија и Бугарија работат заедно на решавање на отворените прашања и овие отворените прашања не се несовладливи, изјави Јункер пред новинарите по разговорите со Борисов. Според наследникот на Жозе Мануел Барозо, Јужен тек може да биде изграден и условите биле јасни одамна, но дека во моментов – “Топката е во дворот на Русија”. Посочувајќи дека Бугарија е дел од европското семејство, Јункер порача и дека европското семејство му дава поддршка на нашиот источен сосед во пронаоѓањето на решенија за актуелните геополитички предизвици. Тој рече дека Брисел е тука да им помогне на своите бугарски членови на семејството. - Ние ќе се погрижиме фондовите на ...
| | веќе видена | слични

Втор ден по одлуката на Русија за ставање на крај на гасоводниот проект „Јужен поток“ , оваа тема се' уште една од главните во регионов, во Европа па дури и пошироко. При тоа, главниот акцент се става на прашањето, што понатаму и кои се следните чекори на Брисел и на Русија. Во смисла, дали колку и кој кому ќе треба да плати, по стопирањето на речиси осумгодишниот проект. Најверојатно е дека ќе следуваат процедури за раскинување на меѓудржавните договори што ги потпишаа повеќе земји со Русија. Како што изјави за весникот „Комерсант“, портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков, Русија ќе се соочи со „долг процес на откажување на договори за ’Јужен поток‘ и ќе бара начини за решавање на потенцијалните финансиски побарувања од земјите“. Од гледна точка на Русија, како што пренесува весникот, ставањето на крај на проектот е работа на „виша сила“, посебно откако Бугарија, која имаше голем интерес за „Јужен поток“, неочекувано го смени ставот и не дозволи изградба на гасоводот. Според правни експерти, не се предвидени ...
| | веќе видена | слични

Проектот „Јужен тек“ вреден 40 милијарди долари може да се продолжи, изјави претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер. Тој ја обвини Русија дека ја „уценува“ Бугарија како заложник. - Европската унија и Бугарија работат заедно како би ги надминале постоечките проблеми. Овие големи проблеми не се несовладливи изјави Јункер по средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов. Јункер ја обвини Москва дека ја уценува Бугарија, која пак има силни политички и економски врски со Русија и е речиси целосно зависна од Русите за гас. -Не прифаќам лесно идејата дека Бугарија може да биде уценувана во однос на овие енергетски односи, рече Јункер. Средбата помеѓу Борисов и Јункер следи по изјавите на рускиот претседател Владимир Путин дека Русија го напушта проектот „Јужен тек“ бидејќи не може да најде дојде до договор со Бугарија и ЕУ. Борисов напомена дека сè уште не добил официјална информација за прекин на „Јужен тек“. Според него планови за гасовод низ Турција, за кои проговори рускиот претседател Владимир ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Јужен поток“ е мртов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: