Груевски: Над 180 лица ќе се вработат во Итната медицинска помош

Нов оглас за вработување на персонал за Итната медицинска помош ќе биде отворен до крајот на овој месец, најави во среда премиерот Никола Груевски. „Донесовме одлука за целосно покривање на испразнетите места во итната помош во сите градови низ Македонија и очекувам огласот да биде објавен во наредните две до три недели и да се пополнат сите места“, рече Груевски по засадувањето дрвце кај салата „Јане Сандански“ во Скопје, во рамки на акцијата „Ден на дрвото“. Тој додаде дека се планира вработување на 181 лице, 76 лекари, 25 медицински сестри и 80 возачи. The post Груевски: Над 180 лица ќе се вработат во Итната медицинска помош appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Ѓорче Петров ќе биде отворен пункт за итна медицинска помош. Со претходните 5 кои функционираат во склоп на скопските поликлиники, целосно ќе биде покриена територијата на градот. Здравствен Дом Скопје тоа ќе го реализира благодарение на новите вработувања што ги најави премиерот. За скопската служба се предвидени 20 лекари, 10 возачи и 10 медицински сестри. Бројка, која според надлежните значително ќе влијае на квалитетот на услугите. ...секако дека овие вработувања ќе значат зајакнување на постоечките капацитети. Има и возачи и сестри бидејќи тимовите се составени од тројца и не можат да функционираат поинаку. Ова значи многу бидејќи со новите вработувања ќе може некои од лекарите да заминат и на специјализација, изјави Татјана Баевска Вучковиќ директор на Здравствен дом Скопје Скопската брза помош располага со 23 возила и 55 тима составени од лекар, сестра и возач. Дневно имаат по околу 100 интервенции кај итни случаи. ...со отворените пунктови што ги имаме во општините, може за многу кратко време да ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски најави објавување на нов оглас за вработување персонал за Итна медицинска помош низ градовите во земјава. При тоа Груевски потенцира дека се очекува да бидат вработени 76 лекари, 25 медицински сестри и 80 возачи. Огласот нема да се однесува и на охридскиот Здравствен дом. Како што вели директорот Митко Дабески, установата во моментов располага со доволен број кадар. - Уште пред најавите на премиерот за нови вработувања, со цел непречено одвивање на работата, кај нас се појави потреба од вработување на двајца лекари поради што беше објавен оглас за вработување кој заврши пред два месеца. Во тек се процедурите за вработување на двајцата лекари со што ќе се придонесе кон доекипирање на тимот лекари и медицински персонал кој работи во охридскиот Здравствен дом , вели Дабески. Во моментов Здравствен дом Охрид располага со 13 лекари, 16 медицински сестри и 15 шофери. Т.К.
| | веќе видена | слични

До крајот на месец декември ќе биде отворен нов оглас за вработување на персонал за Итната медицинска помош. Премиерот Никола Груевски денес посочи дека ќе бидат вработени 181 лице, 76 лекари, 25 медицински сестри и 80 возачи. – Донесовме одлука за целосно покривање на испразнетите места во итната помош во сите градови низ Македонија и очекувам огласот да биде објавен во наредните две до три недели и да се пополнат сите места, рече премиерот Груевски по засадувањето дрвце кај салата „Јане Сандански“ во Скопје во рамки на акцијата „Ден на дрвото“. Тој потсети дека изминатиот период беше проширена мрежата на Итната медицинската помош низ целата држава, а со новите вработувања ќе бидат пополнети сите празни места во оваа служба. извор:Курир.мк
| | веќе видена | слични

На прво место На болниците и клиниките во земјава почна да им недостасуваат кадри. Имаат потреба од доктори, техничари, болничари, но најмногу им се потребни нови медицински сестри. На една скопска клиника, болните се жалат дека чекале најмалку еден час за да ги завршат административните формалности, бидејќи во втора смена имало само едена медицинска сестра на шалтерот. На друга, пак хируршка клиника во Скопје, една медицинска сестра на дежурство покрива 35 болни, па кога ќе се појави итен случај, не знае за кого побрзо да се грижи. Ова се само дел од ситуациите со кои се соочуваат граѓаните во болниците и клиниките, а кои се последица на тоа што најголемиот број од здравствените установи немаат доволно вработени за да може да функционираат нормално и да пружат квалитетни здравствени услуги. „Ни недостасуваат најмалку 20 нови вработувања за да може болницата да функционира. Се празнат работните места со заминување на вработените во пензија, а не се пополнуваат. Од друга страна во болницата се отвораат нови ...
| | веќе видена | слични

Во текот на месецов ќе излезе огласот за пополнување на 181 испразнето место во итната медицинска помош во сите градови низ Македонија. Ќе се примаат 80 возачи, 76 доктори и 25 медицински сестри, најави денеска премиерот Никола Груевски. - Донесовме одлука за целосно покривање на испразнетите места во итната помош во сите градови низ Македонија и очекувам огласот да биде објавен во наредните две до три недели и да се пополнат сите места, рече премиерот Груевски во одговор на новинарско прашање по засадувањето дрвце кај салата „Јане Сандански“ во Скопје во рамки на акцијата „Ден на дрвото“. Тој посочи дека слични акции се правени и во минатото и нагласи дека во последниот период значително е проширена мрежата на итната медицинска помош во градови во кои таа досега не постоеше.
| | веќе видена | слични

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Над 180 лица ќе се вработат во Итната медицинска помош

Од:
До кого (е-маил):
Порака: