Во Куманово засадени над 20 хектари со садници (Ден на Дрвото 2014 )


Акцијата „Ден на дрвото“ во Куманово се реализираше на 20 хектари во атарот на селата Ваксинце и Макреш. На акцијата, во која учествуваа над 400 ученици, граѓани, вработени во државни институции и претставници на локалната власт, дрво засади и министерот за образование и култура, Спиро Ристов. - Денеска сите ние засадиме по едно дрво во рамките на целата оваа активност, симболично засадувањето на по една нова садница за нас претставува еден мал придонес за целокупниот процес на развој на свесноста кај населението во поглед на оддржувањето на природната средина., рече Ристов. За разлика од предходните години, овој пат се вклучија и вработените во Лукоил и војската на Република Македонија. - Едно од главните работи во катастрофите направени од поплави се голетите по ридиштата. Значи прва мерка е пошумување. Оваа симболика која денес ја правиме со заменик министерот и целокупната структура на македонски шуми кои ни го овозможија ова, треба да стане една традиција која не мора државата да ја организира туку да ...
| | веќе видена | слични

На локацијата на старата струмичка депонија за цврст отпад, која се наоѓа до гасната станица на ЈПЕД „Струмица гас“, во рамките на акцијата „Ден на дрвото“ се засадени повеќегодишни садници од бор и туја Вкупно 350 квалитетни и повеќегодишни дрвца засадија вработените во општинската администрација и општинските јавни претпријатија. Со тоа практично започна процесот на затворање на старите депонии во Струмичко, во согласност со законските прописи. - Веќе неколку години по ред општината Струмица и општинската администрација го следат Денот на дрвото, но со наша и посебна агенда. Секоја година садиме повеќегодишни садници. Оваа година сме на локацијата на старата струмичка депонија за цврст отпад со површина од 5.500 квадратни метри и со денешното засадување борчиња и туи започнуваме со пошумување на оваа локација и нејзино хортикултурно уредување. Како што гледате, старата локација е веќе посипана со плодна земја, останува засадувањето со дрвца во согласност со Законот за затворање поранешни депонии. Оваа ...
| | веќе видена | слични

Во рамките на оваа акција за пошумување активно се вклучија и повеќе компании, меѓу кои и „Макстил“. Во знак на продолжување на убавата традиција на засадување, првите луѓе на оваа компанија симболично оформија дрворед од 15 зимзелени дрвца од сортата кипарис, а во следните две недели се очекува да засадат уште 270 зимзелени и листопадни дрвја Од „Макстил“ велат оти изнајмиле компанија за хортикултурно уредување, која направила истражување за пошумувањето на просторот Традицијата продолжува „Стоп за катастрофите“ беше главното мото на годинешната традиционална акција „Ден на дрвото“, во која беа засадени повеќе од пет милиони дрвца на територијата на цела Македонија. Најголем акцент за пошумување беше ставен на голите и опожарени површини, а беа вклучени и централните подрачја на градовите и урбаните средини. Раззеленет и автопатот Јавното претпријатие „Македонски шуми“ и оваа година имаше најголем дел од одговорноста при организирањето на акцијата, па отстапи 24 илјади повеќегодишни садници за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во рамките на 14-тата акција "Ден на дрвото-засади ја твојата иднина", што се одржа вчера под мотото "Стоп за катастрофите" беа засадени над 5 милиони дрвца на површина од 1 107 хектари на територијата на цела Македонија . На 30 локации во целата држава ќе почнат да растат садници на јавори, брези, багреми и кипариси при што акцентот е ставен на пошумување голи и опожарени површини. Ова беше 14-та по ред акција по ред која се организира во изминативе седум години, при што досега се засадени околу 50 милиони дрвца. „Македонски шуми“ отстапи 24 000 повеќегодишни садници за пошумување во урбани средини, а на урбаните општини ќе им бидат дадени 83 000 декоративни садници од пруја, јасен, јавор, бреза, кипарис и други украсни дрва за пошумување паркови. На четирите гранични премини со Албанија се засадија 200 повеќегодишни декоративни дрвја. Премиерот Никола Груевски засади дрво пред спортскиот центар „Јане Сандански“ во скопската општина Аеродром, по што изјави дека садењето дрвца ќе даде резултати во иднина. - ...
| | веќе видена | слични

Околу пет милиони садници на јавори, брези, багреми и чемпреси засадија денеска македонските граѓани на 30 локации низ целата држава во акцијата „Денот на дрвото-засади ја својата иднина“. Есенва акцијата се спроведува под мотото „Стоп на катастрофите“ и акцентот е ставен на пошумувње голи и опожарени површини низ сите општини во државата. Премиерот Никола Груевски засади дрво пред спортскиот центар „Јане Сандански“, во скопската општина Аеродром, а вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески заедно со жители на соседните згради со дрвца го облагороди дворот на новото министерство за финансии. Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, заедно со градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски, и директорот ЈП „Македонски шуми“, Жарко Караџоски, садеше бреза и јавор на булеварот „Киро Глигоров“ во Скопје. Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, садеше на булеварот „8 Септември“ во Карпош, бидејќи, како што рече, тука е најголемата емисија на гасови кои го загадуваат Скопје. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Куманово засадени над 20 хектари со садници (Ден на Дрвото 2014 )

Од:
До кого (е-маил):
Порака: