Портокалово ’не’ за насилството врз жените и девојчињата


2 копии

Турските серии се полни со агресија, особено со стереотипи поврзани со статусот и местото на жената во семејството и заедницата, вели психологот Вера Цуракова, ...
| | веќе видена | слични

Удари, модрици, молк, навреди, понижувања, се секојдневие на сè повеќе жени во Македонија. Според најновите податоци со кои излезе Министерството за внатрешни ...
| | веќе видена | слични

Секоја трета жена во светот е жртва на физичко или сексуално насилство. Македонија се вклучи во глобалната акција 16 дена активизам против насилството врз ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште ...
сите 574 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид јавно ја осудува хајката којашто се води против градоначалникот Пецаков додека властите молчат за премиерот Ковачевски. Ја информираме ...
сите 203 | | | веќе видена

Најверојатно утре Кривичниот совет ќе одлучува за притворот на 22-годишниот Јордан Ѓорѓиев, кој ја прегази 24-годишната Викторија на пешачки премин на ...
сите 89 | | | веќе видена

Познатиот актер Жарко Димоски бил случаен сведок на трагичната несреќа која се случи синоќа, во која загина 24-годишна девојка од Радовиш, а нејзиниот дечко ...
сите 78 | | | веќе видена

КОВАЧЕВСКИ НА СРЕДБА СО ДРЖАВНО - ПОЛИТИЧКИОТ ВРВ ВО БУГАРИЈА Македонскиот премиер Димитар Ковачевски по потпишувањето на меморандумите на работните групи во ...
сите 369 | | | веќе видена

Говорејќи на заедничката прес-конференција со германскиот канцелар Олаф Шолц во Берлин, Макрон рече дека Европа и нејзините сојузници се обединети по прашањето ...
сите 435 | | | веќе видена

За речиси 500% повисока сметка за струја за декември во споредба со претходната, добија некои хотели на охридско-струшката ривиера. Некои од нив со електрична ...
сите 233 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Портокалово ’не’ за насилството врз жените и девојчињата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: