Малме – Јувентус за Педро Проенса

Педро Проенса од Португалија ќе биде главен судија на натпреварот од петтото коло од Лигата на Шампионите помеѓу Малме и Јувентус . Проенса досега на двапати беше главен судија на Јувентус во ЛШ, првиот меч на Стемфорд Бриџ против Челзи кој заврши нерешено 2:2, а вториот во минатата сезона и поразот кај Галатасарај во Истанбул. Натпреварот се игра во среда од 20.45 часот на ‘Malmö New Stadium’ во Малме.
| | веќе видена | слични

Масимилијано Алегри летово на општо изненадување стана шеф на стручниот штаб на Јувентус, откако Антонио Конте ненадејно поднесе оставка на таа функција. Поради ваквата одлука на управата токму Алегри да биде нов тренер на тимот, голем дел од навивачите на Јувентус беа гневни, но како што сега стојат работите, лошото мислење за Алегри е минато. Јувентус е прв на табелата во Серија А, има ист учинок како и во минатата рекордна сезона, а блиску е и до пласман во во осминафиналето во Лигата на шампионите, за што ќе им биде потребно да останат непоразени пред своите гледачи од Атлетико Мадрид. „Алегри веќе ги исплати своите примања“, тврди „Тутоспорт“, алудирајќи на тоа дека тренерот на Милан заработува 2,5 милиони евра по сезона, а Јувентус досега заработи четири милиони кога се бодовите во прашање, а пласманот во нокаут фазата може да донесе уште 10 милони евра. „Алегри потсетува на Капело, кога пристигна во Милан по Саки. Многумина се чудеа, но на крајот се испостави дека ја подобри играта на тимот барем за ...
| | веќе видена | слични

Математиката е егзактна наука. Олимпијакос сѐ уште има шанси да стигне до осмина финалето во Лигата на шампионите, а потребно му е „само“ во последното коло во Атина да го совлада Малме, но и Атлетико, кој веќе е сигурен патник во нокаут фазата, да го совлада Јувентус во среде Торино. Тренерот на грчкиот шампион Мичел е сосема свесен дека шансите му се минимални. „Наместо да се занимаваме со калкулации, можеби треба да размислиме околу тоа да му испратиме список со желби до Дедо Мраз, па тој да ни го донесе пласманот во осмина финалето“, се пошегува шпанскиот стратег по дебаклот во Мадрид. „Тежок пораз. Имавме лоша ноќ, но јас сум најголемиот виновник. Од моите играчи не можев да барам ништо повеќе. Се надевавме, но објективно и Атлетико и Јувентус се на повисоко ниво од нас“, искрен е Мичел.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Малме, Аге Хареиде се пожали на судењето на натпреварот со Јувентус од 5-тото коло во групата А на Лигата на Шампионите. Италијанците победија со 2:0, но вториот гол придонесе за доста негативни реакции кај домаќините. Алваро Мората фаулираше противнички играч, а Тевез се запиша во листата на стрелците. “Првиот гол не требаше да биде примен, но ние сами му го подаривме на противникот. Вториот гол е скандалозен”, изјави по средбата Хареиде. “Мората направи прекршок против Јохансон, не можам да верувам дека судијата не досуди прекршок”, додаде тој. Општо земено тренерот на Малме остана незадоволен од второто полувреме. “По паузата ние се појавивме на теренот со недоволна концентрација и не игравме на потребното ниво, кога Јувентус го зголеми темпото”, заврши тренерот. На табелата Швеѓаните се на 4-тото место со 3 поени а шансите за продолжување во Лига Европа се минимални.
| | веќе видена | слични

Стратегот на Јувентус, Масимилијано Алегри е задоволен од победата над Малме и со нетрпение го чека натпреварот против лидерот во групата, Атлетико Мадрид кој ќе биде најважниот за „бјанконерите“ оваа сезона. „Го победивме Малме, а сега мора да ги насочиме мислите кон последното коло од групната фаза во кое играме против Атлетико Мадрид. Тие се квалитетен тим, за малку не ја освоија Лигата на шампионите минатата сезона и мора да бидеме внимателни. Мора да одиграме максимално ангажиран меч, затоа што тие не се наивни. Голем мотив за нас ќе биде и фактот дека ако победиме со два гола, може да одиме во понатамошната фаза како првопласирани“, изјави Алегри.
| | веќе видена | слични

Теренот на Малме во очајна состојба. Тимот на Јувентус гостуваше кај шведскиот Малме во рамките на 5-то коло од групната фаза во Лигата на Шампионите, но италијанскиот тим беше згрозен од состојбата на теренот пред дуелот. Италијанскиот тим минатата сезона остана без нокаут фаза во Лигата на Шампионите поради лошиот терен на гостувањето кај Галатасарај, но можно е да ги дочека слична судбина и оваа сезона.
| | веќе видена | слични

Останато

Најмногу гледачи во првата рунда по групи на ЕП во одбојка имало на натпреварите во Љубљана, во арената „Стожице“, во групата Ц, во која беше и Македонија, ...
сите 304 | | | веќе видена

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Лиле Стефанова и понатаму останува надлежна за предметите што го водеше СЈО, ...
сите 163 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 111 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) РАБОТА: Можно е да бидете соочени со некои правни проблеми или потешкотии кои ќе ви ја отежнат работата.ЉУБОВ: На љубовното поле ве ...
сите 146 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 271 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рoхани изјави дека кампањата за „максимален притисок“ од страна на администрацијата на Трамп не успеала и дека санкциите воведени ...
сите 421 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски порачаа дека според неговите информации СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до договор, но вели и да нема договор, нема да влијае на ...
сите 258 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Малме – Јувентус за Педро Проенса

Од:
До кого (е-маил):
Порака: