Погледнете го апсењето на Драгослав Космајац/Видео


Српските власти денеска објавија и видео снимка од апсењето на најголемиот наркобос на Балканот Драгослав Космајац. Тој беше уапсен по четиримесечна истрага на специјална комисија во српското МВР, која собирала докази за негова инволвираност во повеќе кривични дела – од шверц до даночно затајување. На Космајац и на останатите седуммина приведени со него се задржани во траење од 48 часа, во кој рок ќе ги сослуша обвинител и судија во претходна постапка, кој треба да одлучи дали ќе им одреди мерка притвор. Со оглед на тоа што адвокатот на Космајац е дел од адвокатите кои веќе два месеци штрајкуваат во Србија, нему и на останатите приведени им се доделени бранители по службена должност.
| | веќе видена | слични

После апсењето на Драгослав Космајац (61) во Србија, медиумите во оваа земја наведуваат дека имотот на овој наркодилер се проценува на 10,7 милиони евра. Според извештајот на тамошното МВР од 2001 година Драгослав Космајац е означен како еден од најголемите наркодилери во Србија, а го е поврзан со трговците на дрога во светот. Тој е осомничен за затајување на данк, злоупотреба на службена положба, измама, противправно превземање на земјиште стекнато со кривично дело фалсификување на документи. "Blic" наведува дека Космајац поседувал 31 стан чија вредност се проценува на 3,5 милиони евра, потоа шест деловни простории, спортска сала и 42 парцели. Во неговиот имот се вбројува и еден замок, ресторан и два локали.
| | веќе видена | слични

61-годишниот Драгослав Космајац, српски нарко бос, бил уапсен вчера во 4:30 часот во својата голема вила на Ѕвездара. Српскиот Ал Капоне, бил уапсен во својот дом во Белград по долна облека и со златни папучи на нозете, открива српскиот портал Курир. Сам и отворил врата на полицијата, а во моментот на апсењето, читал книга за Дарко Шариќ, неодамна уапсениот криминалец од српското подземје. “Почекајте само да се облечам”, било сè што им кажал Космајац на инспекторите кога во долна облека ја отворил вратата од својот дом. Космајац имал пријавено само приходи на основа на инвалидска пензија, која ја заработил како келнер! Неговиот имот, кој се проценува на 10,7 милиони евра, во главно бил евидентиран на други лица, со кои правел договори за заем за изградба на одредени објекти. „Голем број уметнички слики висат на ѕидовите на куќата. подовите се од мермер, а оградите од ковано железо. Мебелот е уникатен, како и речиси сите предмети во куќата. Се е покриено со камери, а во дворот има базен“, открива за Курир ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Балканскиот нарко бос 61-годишниот Драгослав Космајац бил уапсен во својот дом во Белград по долна облека и со златни папучи на нозете, открива српски Курир. Сам и отворил врата на полицијата, а во моментот на апсењето, читал книга за Дарко Шариќ, неодамна уапсениот криминалец од српското подземје. Полицајците на Космајац му дозволиле да се облече, а потоа започнале претрес на куќата. Во тие моменти дома биле неговата ќерка и неговата сопруга. Никој не давал отпор и се поминало без инциденти. Куќата на човекот кој се сомничи дека бил врската на колумбискиот нарко-бос Пабло Ескобар за Балканот и Европа била полна со луксузни предмети. „Голем број уметнички слики висат на ѕидовите на куќата. подовите се од мермер, а оградите од ковано железо. Мебелот е уникатен, како и речиси сите предмети во куќата. Се е покриено со камери, а во дворот има базен“, открива за Курир извор на истрагата. Имотот на Космајац во Србија се проценува на околу 11 милиони евра, но воглавно е евидентиран на други лица, со кои склучувал ...
| | веќе видена | слични

Блиц пишува дека наркобосот Драгослав Космајац (61), кој беше уапсен вчера , работите ги водел од дома, од неговата куќа во Белград, а дел од парите од трговијата со дрога ги инвестирал во бизнисот со недвижности. Космајац бил вклучен во изградбата на станови низ Белград, а со недвижности се занимавал и во некои европски држави. Покрај големиот број станови, Космајац поседува и шест продавници проценети на 1,1 милион евра, а сопственик е на 43 парцели во вкупна вредност од 6,1 милиони евра. Според бројките цитирани од страна на Блиц, вредноста на неговиот имот надминува 10,7 милиони евра. При апсењето тој ја атворил вратата од луксузната куќа на белградската населба Звездара и бил облечен само во долен веш, а на нозете имал златни влечки. Тој е обвинет за различни кривични дела меѓу кои и даночно затајување. Министерот за внатрешни работи Небојша Стевановиќ изјави вчера дека тој бил уапсен по четиримесечна истрага на седум лица осомничени за соучество, дека сите се српски граѓани и дека четири лица биле ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Неговиот имот, кој се проценува на 10,7 милиони евра, во главно бил евидентиран на други лица. 61-годишниот Драгослав Космајац, српски нарко бос, бил уапсен вчера во 4:30 часот во својата голема вила на Ѕвездара. Според српски Kurir , кога полицијата влегла во неговата куќа, тој бил облечен само во долна облека. Покрај Космајац, приведени биле уште седум лица. Акцијата на апсење започнала во 4:30 часот, додека човекот кој од српскиот премиер Александар Вучиќ бил означен како еден од најголемите нарко босови, спиел. "Почекајте само да се облечам", било сè што им кажал Космајац на инспекторите кога во долна облека ја отворил вратата од својот дом. Космајац имал пријавено само приходи на основа на инвалидска пензија, која ја заработил како келнер! Неговиот имот, кој се проценува на 10,7 милиони евра, во главно бил евидентиран на други лица, со кои правел договори за заем за изградба на одредени објекти. "Поради тоа се товари за даночно затајување. Покрај тоа, истрагата ќе покаже дали неговите легално пријавени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Драгослав Космајац (62) беше уапсен вчера, а полицијата изјави дека го уапсила во неговиот дом во Звездара. -Космајац е уапсен во Белград во својата куќа, рече министерот. Министерот истакна дека после четири месеци е уапсен српскиот бос на подземјето кој се сомничи за пет кривични дела, поттикнување на извршување на кривични дела до затајување на данок. Според него, работната група е формирана на 25 јуни и истрагата се водела во пет правци. -Обвинителството ќе ја одреди висината на казната и очекувам казната да биде во горните граници поради тежината на кривичните дела. Нема недопирливи и такви од кои се плаши државата Србија. Дури и Ал Капоне падна на затајување на данок, истакна Стефановиќ. Погледнете како изгледа тврдината во која се криел Космајац, кој е осомничен за даночно затајување, злоупотреба на службена положба за поттикнување, измама, незаконски откуп на земјиште, фалсификување документи... Имотот на Космајац - 10.700.000 евра 31 стан (2.700 квадратни метри) во вредност од 3.500.000 евра 61 ...
| | веќе видена | слични

Драгослав Косомајац е уапсен вечера, а полицијата го затекнала во кревет во неговата вила на Звездари. Погледнете како изгледа тврдината во која се криел балканскиот нарко бос, кој е осомничен за затајување данок, измама, поттикнување на извршување кривични дела и противправно стекнување со земјиште со фалсификувани документи.
| | веќе видена | слични

Уапсениот Драгослав Космајац, кој е осомничен за даночно затајување, злоупотреба на службената положба со поттикнување, измама и привправно заземање на земјиште, има долг список на имот што го поседувал, вреден близу 11 милиони евра. Космајац бил уапсен во неговата вила во белградска Звездара, а покрај неа, поседувал уште 31 стан во вкупна површина од 2.700 квадрати. Има шест деловни простории од над еден милион евра, спортска сала и терени, 43 парцели земјиште во вредност од над 6 милиони евра, замок, куќа, ресторан и два локала. Космајац,кого го нарекуваат балканскиот наркобос и соработник на колумбиската мафија, ќе биде задржан на 48-часовно полициско испитување, по што се очекува да му се одреди притвор.
| | веќе видена | слични

Во Белград е уапсен Драгослав Космајац, кого српските власти го сметаат за најголемиот нарко дилер во Србија и еден од најголемите трговци со дрога во регионот, а на вонредната прес-конференција на тамошното министерство за внатрешни работи акцијата е споредена со случајот на легендарниот американски мафијаш Ал Капоне, имајќи предвид дека Космајац, е уапсен под обвинение за затајување данок, а не за трговија со дроги. Драгослав Космајац и уште седуммина уапсени, се осомничени за соработување во кривични дела, и им е одреден 48-часовен притвор, а добиле адвокат по службена должност, бидејќи во Србија веќе два месеца трае штрајкот на околу 8.500 адвокати. Космајац бил уапсен во неговата куќа во Белград по четиримесечна истрага, четворица од неговите соработници се уапсени во Сремска Митровица, а другите во Белград и сите се државјани на Србија, изјави на прес-конференцијата министерот на полицијата, Небојша Стефановиќ. Во јуни годинава, српскиот премиер Александар Вучиќ, образложувајќи ги смените на шефовите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 109 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 166 | | | веќе видена

Од оваа ноќ јужните предели на Европскиот Континент вклучувајќи го и Балканот ќе подпаднат под влијание на силниот циклон Марко кој се развива некаде над ...
сите 204 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува ...
сите 321 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Со високи тонови, со обвинувања за изборот на новите членови поради тоа што неколку пратеници ги напуштија нивните пратенички групи, со жестоки реакции од ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Погледнете го апсењето на Драгослав Космајац/Видео

Од:
До кого (е-маил):
Порака: