Кавадарци во шок по тројното убиство- Убиената Снежана се омажила пред неколку дена


Четириесет годишниот кавадарчанец Тони Станоев попладнево изврши тројно убиство. Полицијата демантира дека е уапсен. Сеуште е негде на слобода. Во семејната куќа во центарот на Кавадарци со пиштол ги застрела сестрата на неговата сопруга, триесет и тригодишната Снежана, нејзината мајка Билјана (56) и нејзиниот татко Илија (61). Тони бил поранешен зет на убиените. Во петокот завршил бракот со ќерката и сестра на убиените, 35 годишната Данче, која работи како дактилографка во кавадаречкиот суд, пишува локалниот портал Дума. Трагедијата која ги потресе кавадарчани се случила денеска околу 16 часот, во семејната куќа на Леови која се наоѓа на улицата „Зелен пазар“. Поранешниот зет пукал со пиштол кој легално го поседувал, во момент кога неговата поранешна сопруга била на работа. Случајот во полиција го пријавила Данче, а трагедијата за кратко време се прошири низ Кавадарци. - Кавадарчани со кои разговаравме, а во моментот биле околу градскиот пазар, не слушнале истрели. Ниту пријателите на убиецот не ...
| | веќе видена | слични

Илија, Билјана и Снежана Леови, кои беа убиени од зетот Тони Станоев, вчера беа погребани на градските гробишта во Kавадарци. Голем број луѓе дојдоа да им оддадат последна почит на жртвите на трикратниот убиец. На градскиот плоштад се палеа свеќи во знак на жалост по загинатите сограѓани. Во Основниот суд Kавадарци, каде што работеше Билјана, а каде што е вработена и нејзината ќерка Данче, сопруга на убиецот, беше одржана комеморативна средба и беше отворена и книга на жалост. Станоев е во 30-дневен притвор во скопскиот затвор во Шутка откако против него беше поднесена кривична пријава за убиство. На распит во Судот Станоев барал да не му биде одреден притвор бидејќи не бил опасен за околината. Во меѓувреме трае истрагата на Внатрешната контрола на МВР дали некој во кавадаречката полиција направил пропуст и не му го одзел оружјето на Станоев поради кривичните пријави поднесени против него. Освен за тешка телесна повреда при семејно насилство, како и за одземање малолетник Станоев, бил пријавуван и за ...
| | веќе видена | слични

Откако сопругата Данче С. ја повлекла пријавата за телесна повреда, Обвинителството по службена должност го гонела Тони С. за загрозување на сигурноста, за што добил условна казна од три месеци доколку во рок од една година не го повтори делото, пишува Телеграф Тој одговарал за делото загрозување на сигурноста откако сопругата Данче С. по поднесеното обвинение на првото рочиште го повлекла предлогот за кривично дело – телесна повреда, со што престанала натамошната постапка. - Имено, за ова кривично дело, постапувањето е по предлог на оштетените и обвинителството нема право да поведе постапка – стои во објаснувањето од Обвинителство. Според Кривичниот законик, тој што ќе ја загрози сигурноста на друг со сериозна закана дека ќе нападне врз неговиот живот или тело или животот или телото на нему блиско лице ќе се казни со парична казна или казна затвор до шест месеци. Еден од протоколите е и на самото место полициските службеници да вршат задолжителна проверка на присуство на оружје на местото на настанот. ...
| | веќе видена | слични

Условна казна затвор во времетраење од три месеци, која нема да се изврши доколку во рок од една година не стори кривично дело, била пресудата на Основниот суд во Кавадарци за Тони С. осомничен за трикратното убиство на мајката, таткото и на сестрата на неговата сопруга. Тој одговарал за делото загрозување на сигурноста откако сопругата Данче С. по поднесеното обвинение на првото рочиште го повлекла предлогот за кривично дело - телесна повреда, со што престанала натамошната постапка. - Имено, за ова кривично дело, постапувањето е по предлог на оштетените и обвинителството нема право да поведе постапка – стои во објаснувањето од Обвинителство. Јавно обвинителство, зграда (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) Според Кривичниот законик, тој што ќе ја загрози сигурноста на друг со сериозна закана дека ќе нападне врз неговиот живот или тело или животот или телото на нему блиско лице ќе се казни со парична казна или казна затвор до шест месеци. Министерството за внатрешни работи, согласно на одредбите на Законот за ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Не претставувам опасност по околината, не ми одредувајте мерка притвор, барал од судијата во претходна постапка на велешкиот суд осомничениот за трократното убиство во Кавадарци, објави Канал 5 . На четириесетгодишниот Тони Станоев барањето не му било прифатено. По два часа откако полицијата го донела во судот му бил одреден бранител по службена должност и тој доби 30-дневен притвор во затворот „Скопје“. Против него е поднесена кривична пријава за три кривични дела,. Станоев беше уапсен завчера откако во неделата изврши трикратното убиство во семејната куќа на Леови во Кавадарци. Тој е осомничен за убиството на 61-Илија, 56-годишната Билјана и 33-годишната Снежана Леов.
| | веќе видена | слични
4 копии

Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди при МВР ќе истражува дали постоела законска основа да му се одземат дозволата за оружје и пиштолот на трикратниот убиец Тони Станоев, односно дали некој полициски службеник во ПС Kавадарци направил пропуст и не реагирал навремено за да се спречи трагедијата, дознава „Дневник“. Од МВР изјавија дека Секторот ќе ја разгледа целокупната документација што се однесува на кривичните пријави и поплаки против осомничениот за да утврди евентуална одговорност на некој од вработените во кавадаречката полиција. Дозвола за оружје од 2002 година Според МВР, Станоев имал дозвола за поседување и носење оружје од 2002 година, а по основа на тогашниот закон дозволата била трајна. Според сегашниот закон, како и законот донесен во 2005 година, дозволата трае десет години, по која се продолжува. МВР има право истата да не ја продолжи ако лице е правосилно осудено за кривично дело сторено со умисла и кое се гони по службена должност или за прекршок против јавниот ред и мир ...
| | веќе видена | слични

И јавното обвинителство, и полицијата и центарот за социјални работи постапувале по случајот со пријавите за семејно насилство од семејството Леови од Кавадарци, но никој ништо не презел да ги заштити. Дури сега, по убиството, и полицијата и Министерството за социјална работа најавуваат внатрешни контроли за случајот.Внатрешната контрола на МВР ќе испитува дали имало законска основа и ако имало зошто никој од кавадаречката полиција не реагирал и не наредил да му се одземе дозволата за оружје и пиштолот на осомничениот за трикратното убиство Тони Станоев. И од Министерството за труд и социјална политика велат дека случајот ќе го испитува социјалната инспекција.Секторот за внатрешна контрола веќе почна да ја разгледува целокупната документација што се однесува на кривичните пријави и поплаки против Тони Станоев за да се утврди евентуалната одговорност на некој од вработените во кавадаречката полиција.Станоев имал дозвола за носење оружје од 2002 година.Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов вчера ...
| | веќе видена | слични

Кавадарчанецот Тони Станоев (40), кој го изврши трикратното убиство во Кавадарци, доби еден месец притвор, откако против него е поднесена кривична пријава за убиство. Полицијата го откри и го уапси во понеделникот на гробиштата во Кавадарци. Неофицијално, Станоев побарал да не му се одредува притвор, оти немал повеќе намера никого да убива. Тој, наводно, бил многу лут и кај него предизвикало незадоволство тоа што додека траела бракоразводната парница, неговата сопруга и нејзината мајка како вработени во Основен суд Кавадарци, влијаеле во донесувањето на одлуката. Од велешката полиција излегоа и со деталите, како се случило трикратното убиство. На 9 ноември, околу 16 часот, тој се упатил во куќата на родителите на неговата сопруга со која се во бракоразводна постапка и по кратка расправија со Билјана и Снежана Леова, со пиштол кој го носел со себе, испукал по еден куршум во нивните гради. Потоа, се качил на катот од куќата каде што бил Илија Леов во кој испукал еден куршум во пределот на градите, по што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Судија во претходна постапка во Основниот суд Велес му одреди триесетдневен притвор на осомничениот Тони Станоев за трикратното убиство во Кавадарци. Тој утрово беше на распит во Велешкиот суд за да ги објасни мотивите за трикратното убиство. Осомничениот беше уапсен во вторникот на гробиштата во Кавадарци со пиштолот во раце, со којшто го изврши трикратното убиство. Осомничениот во неделата ги уби таткото, мајката и сестрата на својата сопруга, со која биле во брак десет години и имале две малолетни деца. Пред извесно време сопругата започнала бракоразводна постапка, а против него и претходно имало пријави за семејно насилство. Осомничениот во текот на конфликтот од 2001-та бил ангажиран во резервниот состав, а за пиштолот што го поседувал имал дозвола. Во четврток ќе бидат погребани жртвите на масакрот, а градоначалникот денот на погребот го прогласи за ден на жалост.
| | веќе видена | слични

Тони Станоев, осомничениот за тројното убиство во Кавадарци имал долг список со лица на кои сакал да им се одмазди, објави порталот „Охриѓани“. Според тврдењата на кавадаречката чаршија, изминатите два дена додека траеше потрагата по него многумина живееле во страв. Полициско обезбедување освен пред домот на неговата поранешна сопруга каде беше извршено тројното убиство и пред неговата семејна куќа имало и на уште неколку локации. Неофицијалните информации се дека Станоев упатил закани за ликвидација и до вработени во кавадаречкиот суд. Закани добивале и претставници на локалната власт. Тони Станоев сметал дека многумина се виновни за неговата судбина. Иако пукал прецизно и со по само еден испукан куршум ги ликвидирал жртвите тој сепак при апсењето барал одговор од полицијата дали некој преживеал. По неговото апсење во Кавадарци се чувствува олеснување. Стравот изминатите два дена ги мачеше жителите на градот од Тиквешијата, бидејки беше познато дека Тони шета со пиштолот во рака. За среќа двата преостанати ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Франција остана доследна на идеите на претседателот Емнауел Макрон за тоа дека ЕУ прво треба да се реформира, па да се проширува, а директните последици од тоа ...
сите 640 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 597 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кавадарци во шок по тројното убиство- Убиената Снежана се омажила пред неколку дена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: