САХАРА ГРУП: Не се откажуваме од плановите во Македонија!

Од претставништвото на индиската компанија во земјава „Сахара груп“, негираат дека е раскинат договорот, но потврдуваат дека банкарската гаранција е активирана. Од компанијата за Фактор, велат дека не се откажуваат од инвестициите во Македонија. „Сите се свесни дека групацијата има проблеми во Индија, кои очекуваме наскоро да се решат и се надеваме дека ќе најдеме начин да го решиме и ова прашање во Македонија. Посветеноста на „Сахара груп“ за бизнисите во Македонија останува и немаме намера да се повлечеме од Македонија, каде имаме јасен бизнис план“ , велат од претставништвото на „Сахара груп“ во Македонија. Вкупната инвестиција во млечниот бизнис во земјава на Индиецот Рој требаше да достигне 1,6 милијарди евра. Во мај годинава требаше да биде првата жетва, а веднаш потоа да започне набавката на кравите, вкупно 20.000. Инвестицијата се најавуваше како најголема во последните 20 години, но до денес ништо од ова не беше реализирано. Рој заврши во затвор во Индија, осомничен за измама на 30 милиони граѓани, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сахара Индија Паривар, компанијата на индискиот бизнисмен Субрата Рој, денеска соопшти дека е во напредна фаза од спроведувањето на своите бизнис планови во Македонија и оти „не постои ни најмал сомнеж за повлекување од кој било од овие проекти“. „Подготовките за споменикот на Мајка Тереза како и Домот Мајка Тереза во Општина Илинден се веќе комплетирани. Додека пак целосното реновирање на познатиот хотел Славија во Охрид ќе започне после новогодишните празници. Проектите ќе бидат спроведени од тим на врвни изведувачи од Македонија“, стои во соопштението испратено од централата на компанијата во Лакноу. Што се однесува на земјоделскиот и проектот за млекарницата, компанијата информира дека работи за да дојде до „прифатливо решение за некои конкретни прашања од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство“ за кои се убедени дека ќе бидат разрешени. „Во врска со одлуката за банкарската гаранција, наше мислење е дека ќе има негативно влијание врз овој мега проект, кој што е рана фаза на ...
| | веќе видена | слични

Индискиот бизнисмен Субрата Рој не се откажува од другите инвестиции во земјава, се огласи компанијата „Сахара Индија Паривер“. Оваа порака директно од Индија стигнува откако македонското Министерство за земјоделство ја активираше банкарската гаранција за агрокомбинатот Џумајлија и најави раскинување на договорот. Од индиската компанија велат активирањето на банкараката гаранција ќе има негативно влијание врз проектот. „Што се однесува на земјоделскиот и проектот за млекарницата, работиме за да дојдеме до прифатливо решение за некои конкретни прашања од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и убедени сме дека ќе бидат разрешени. Во врска со одлуката за банкарската гаранција, наше мислење е дека ќе има негативно влијание врз овој мега проект, кој што е рана фаза на спроведување. Можеме да разбереме зошто македонската Влада се одлучи на овој чекор и подготвени сме за последиците“, стои во соопштението од компанијата. По вицепремиерот Ставрески и владиниот портпарол Ѓорѓиев изјави дека ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Сахара Индија Паривар е во напредна фаза од спроведувањето на своите бизнис планови во Македонија и не постои ни најмал сомнеж за повлекување од кој било од овие проекти, стои во соопштението на компанијата. Подготовките за споменикот на Мајка Тереза како и Домот Мајка Тереза во Општина Илинден се веќе комплетирани. Додека пак целосното реновирање на познатиот хотел Славија во Охрид ќе започне после новогодишните празници. Проектите ќе бидат спроведени од тим на врвни изведувачи од Македонија. Што се однесува на земјоделскиот и проектот за млекарницата, работиме за да дојдеме до прифатливо решение за некои конкретни прашања од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и убедени сме дека ќе бидат разрешени. А во врска со одлуката за банкарската гаранција, наше мислење е дека ќе има негативно влијание врз овој мега проект, кој што е рана фаза на спроведување. Можеме да разбереме зошто Македонската влада се одлучи на овој чекор и подготвени сме за последиците. Ќе ја следиме секоја одлука од ...
| | веќе видена | слични

Субрата Рој не се откажува од проектите во Македонија. Од неговата компанија Сахара груп преку соопштение информираат дека реализацијата на инвестициите во земјава е во напредна фаза и дека не постои ниту најмал сомнеж за нивно повлекување. За проектот во земјоделството, кој меѓу другото предвидува носење на 20.000 крави и изградба на млекарница во овчеполијата, од компанијата тврдат дека работат на изнаоѓање прифатливо решение со Министерството за земјоделство и убедени се дека тоа ќе има позитивен исход. Во врска со одлуката за банкарската гаранција ,наше мислење е дека ќе има негативно влијание врз овој мега проект, кој што е во рана фаза на спроведување. Можеме да разбереме зошто македонската влада се одлучи на овој чекор и подготвени сме за последиците.Ќе ја следиме секоја одлука од владата и ќе останеме посветени на исполнување на нашите обврски.Македонија е главен фокус за нашите бизниси во странство и затоа сме среќни што сме партнер со земја што се наоѓа во забрзан развој. Сепак, од владата тврдат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

И официјално, Министерството за земјоделство го раскина договорот за „Џумајлија“ со Сахара на Субрата Рој, објави Алсат М. Вчера, Министерството писмено ја извести компанијата „Сахара груп“ дека еднострано се раскинува договорот. Ова денеска за Алсат М го потврди Министерството за земјоделство од каде велат дека во наредниот период, преку електронска аукција, ќе се бара нов инвеститор за Џумајлија. Фирмата пак на Субрата Рој, денеска соопшти дека не се откажува од ниеден проект во Македонија. Повеќе за тоа ОВДЕ. Извор: Алсат М/еМагазин ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ Се збогува ли Субрата Рој со Македонија: Кој ќе ја земе Џумајлија и ќе гради во Љубаништа? Десет работи што не ги знаете за Субрата Рој Раскинат договорот со „Сахара груп“: Активирана банкарската гаранција од 3 милиони евра на Субрата Рој за „Џумајлија“ Случај Џумајлија: Плодните ниви кои го хранеа Овчеполието четири години се опустошени
| | веќе видена | слични
6 копии

Бизнисменот Субрата Рој не се откажува од другите инвестиции во земјава, информираат од компанијата Сахара Индија Паривар, откако македонското министерството за земјоделство ја активираше банкарската гаранција за агоркомбинатото Џумајлија и најави раскинување на договорот.Од компанијата посочуваат дека подготовките за споменикот на Мајка Тереза како и домот Мајка Тереза во општина Илинден се веќе комплетирани. Целосното реновирање на познатиот хотел Славија во Охрид ќе почне по новогодишните празници, стои во соопштението. Од компанијата велат дека активирањето на банкараската гаранција за Џумајлија ќе има негативно влијание врз проектот и не им е јасно зошто македонската Влада се одлучила на овој чекор.Во соопштението се посочува дека ситуацијата во Индија поврзана со двете компании од Сахара групацијата се одразува врз бизнисите на групата низ целиот свет.
| | веќе видена | слични

Од компанијата посочуваат дека подготовките за споменикот на Мајка Тереза како и Домот Мајка Тереза во општина Илинден се веќе комплетирани. По новогодишните празници ќе почне целосното реновирање на познатиот хотел Славија во Охрид. Од компанијата велат дека активирањето на банкараската гаранција за Џумајлија ќе има негативно влијание врз проектот. - Можеме да разбереме зошто македонската влада се одлучи на овој чекор и подготвени сме за последиците. Ќе ја следиме секоја одлука од владата и ќе останеме посветени на исполнување на нашите обврски. Ова не е само еден проект на Сахара Индија во земјата, Македонија е главниот фокус за нашите бизниси. Во соопштението се посочува дека ситуацијата во Индија поврзана со двете компании од Сахара групацијата се одразува врз бизнисите на групата низ целиот свет.
| | веќе видена | слични

Сахара Индија Паривар, фирмата на Субрата Рој, испрати соопштението до медиумите, кое во целост ви го пренесуваме: Сахара Индија Паривар е во напредна фаза од спроведувањето на своите бизнис планови во Македонија и не постои ни најмал сомнеж за повлекување од кој било од овие проекти. Подготовките за споменикот на Мајка Тереза како и Домот Мајка Тереза во Општина Илинден се веќе комплетирани. Додека пак целосното реновирање на познатиот хотел Славија во Охрид ќе започне после новогодишните празници. Проектите ќе бидат спроведени од тим на врвни изведувачи од Македонија. Што се однесува на земјоделскиот и проектот за млекарницата, работиме за да дојдеме до прифатливо решение за некои конкретни прашања од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и убедени сме дека ќе бидат разрешени. А во врска со одлуката за банкарската гаранција, наше мислење е дека ќе има негативно влијание врз овој мега проект, кој што е рана фаза на спроведување. Можеме да разбереме зошто Македонската влада се одлучи на ...
| | веќе видена | слични

Министерството за земјоделство ја активираше банкарската гаранција на индиската компанија „Сахара груп“ од околу 3 милиони евра поради неисполнување на обврските на компанијата од договорот потпишан при преземање на комбинатот.ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека ниту премиерот Никола Груевски ниту Владата некогаш рекле дека Субрата Рој ќе инвестира во Македонија.А Сахара Индија Паривар на Субрата Рој, денеска излезе со соопштение дека останува на своите ветувања за инвестирање во Македонија.Еве што стои во соопштението:Сахара Индија Паривар е во напредна фаза од спроведувањето на своите бизнис планови во Македонија и не постои ни најмал сомнеж за повлекување од кој било од овие проекти.Подготовките за споменикот на Мајка Тереза како и Домот Мајка Тереза во Општина Илинден се веќе комплетирани. Додека пак целосното реновирање на познатиот хотел Славија во Охрид ќе започне после новогодишните празници. Проектите ќе бидат спроведени од тим на врвни изведувачи од Македонија.Што се однесува на земјоделскиот и проектот за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САХАРА ГРУП: Не се откажуваме од плановите во Македонија!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: