Челси славеше кај Ливерпул, шампионот се спаси од пораз

ФУДБАЛ Челси ја зголеми предноста на врвот од табелата во Премиер лигата по киксот на главниот конкурент за титулата шампионот Манчестер Сити. Челси победи кај Ливерпул, додека Манчестер Сити се спаси од пораз кај КПР во трката за титулата на главните кандидати во англиската Премиер лига. Тимот од „Стенфорд бриџ“ направи пресврт за триумф од 2:1 на дербито, додека шампионот одигра нерешено 2:2.На „Енфилд“ домашните поведоа со голот на Емре Чан во девата минута. Головите за Челси ги постигнаа: Гери Кејхил (14 минута) и Диего Коста (67).КПР двапати водеше против Манчестер Сити, но не постигна победа. Домашните (КПР) поведоа преку Чарли Остин (21), а вториот гол за КПР беше автогол на Мартин Демикелис (77). Двата гола за „граѓаните“ ги постигна Серхио Агуеро (32 и 83).Резултати 11. коло (недела):Барнли – Хал 1:0Манчестер Јунајтед – Кристал Палас 1:0Саутемптон – Лестер 2:0Вест Хем – Астон Вила 0:0Ливерпул - Челси 1:2КПР - Манчестер Сити 2:2недела:Сандерленд – ЕвертонТотенхем – СтоукВБА – ЊукаслСвонси – Арсенал ...
| | веќе видена | слични

Арсенал и оваа сезона има проблеми со дефанзивната линија, честите повреди на првотимците и „кратката“ клупа го примораа Венгер да размислува за ангажман на уште еден централен стопер, пренесува островски Мирор.Според весникот, французинот ќе добие 20 милиони фунти за ангажман на стопер во зимскиот преоден ток, со што ќе успее да ја подобри играта во одбраната на „Топџиите“.Неофицијално Венгер се надева дека ќе успее да го купи Рон Влар од Астон Вила, а доколку тоа не го му успее ќе се насочи кон Крис Смолинг од Манчестер Јунајтед.Арсенал по 11 кола во Премиер лигата со 17 бода е на шестото место, има скор од 4 победи, 5 нерешени и 2 порази со гол разлика од 19:13.Во следното коло по инернационалната пауза го пречекува Манчестер Јунајтед.
| | веќе видена | слични

Олд Трафорд, стадионот на Манчестер Јунајтед, беше најбучен стадион во Премиер-лигата овој викенд, според извештајот на АП. Дебатата околу гласноста на публиката беш посочена од шефот на Челзи, Жозе Мурињо, кој изјави дека се чувствува како да игра пред празен стадион. Фановите на Јунајтед, кои порано беа критикувани од екс-капитенот Рој Кин како луѓе кои уживаат само во седнвичите, бил најбучен при 1:0 победата над Кристал Палас, иако и стадионот собира 30.000 луѓе повеќе од другите стадиони. ТОП 10 ПРЕМИЕР-ЛИГА 1.Манчестер Јунајтед-Кристал Палас, 75.325, 84 децибели 2.Саутемптон-Лестер, 31.297, 78 децибели 2.Сандерленд-Евертон, 43.476, 78 децибели 2.Тотенхем-Стоук, 35.699, 78 децибели 2.Вест Бромвич-Њукасл, 26.476, 78 децибели 6.Ливерпул-Челзи, 44.698, 77 децибели 7.Свонси-Арсенал, 20.812, 76 децибели 7.КПР-Манчестер Сити, 18.005, 76 децибели 9.Барнли-Хал, 16.998, 74 децибели 9.Вест Хем-Астон Вила, 34.857, 74 децибели
| | веќе видена | слични

Минатиот викенд во Премиерлигата, фановите на Манчестер Јунајтед на нивниот домашен стадион „Олд Трафорд“ беа најгласни од сите останати стадиони во Англија. Ако се вратиме десетина дена назад, ќе се потсетиме дека Жозе Мурињо точно поради таква причина ги нападна своите фанови од „Стемфорд Бриџ“, со обвинување дека не биле доволно гласни на секој домашен натпревар. По оваа изјава на Мурињо, одредени агенции во Англија направија веднаш тестирања, „Олд Трафорд“ беше стадионот кој што беше дефинитивно најгласно фудбалско случување ова коло, каде Јунајтед за противник го имаа Кристал Палас. 1. Манчестер Јунајтед - Кристал Палас (посетеност 76.350) * бучност 84 децибели 2. Саутемптон - Лестер Сити (посетеност 31.297) * бучност 78 децибели 3. Сандерленд - Еверон (посетеност 43.476) * бучност 78 децибели 4. Тотенхем - Стоук (посетеност 35.699) * бучност 78 децибели 5. Вест Бром - Њукасл (посетеност 26.476) * бучност 78 децибели 6. Ливерпул - Челси (посетеност 44.698) * бучност 77 децибели 7. Свонси - Арсенал ...
| | веќе видена | слични

Откако Мурињо ги обвини своите навивачи дека не прават доволно бучава против ривалите и дека Челзи затоа делува како да игра во театар, Англичаните дојдоа на идеја да го измерат нивото на бучавост на стадионите. По првото мерење најбучни излегоа навивачите на Манчестер Јунајтед, каде во првата минута од играта се измерени 84 (од можни 120) децибели. Треба да се напомене дека "Олд Трафорд" собира и до 30 илјади навивачи повеќе од останатите стадиони кои ги угостија тимовите оваа недела. На второто место се најдоа навивачите на Саутемптон со 78 децибели, а со слично ниво на бучавост имаше и на стадионите на Сандерленд, Вест Бромвич и Тотенхем. Нешто потивко беше на "Енфилд" каде беа измерени 77 децибели, навивачите на Свонси направија бучавост од 76 децибели, а најтивко беше на стадионите на Вест Хем и Барнли, каде се измерени 74 децибели.
| | веќе видена | слични

Реномираните англиски медиуми излегоа со најдобрите 11, за последното коло од Премиер лигата. Стандардно во понеделник, фудбалските „фанатици“, ги собираат импресиите од изминатиот викенд, па така и љубителите на англискиот фудбал, имаат можност да проследат, дали некој од своите омилени фудбалери, ќе се најдат во „Топ 11“ за последното коло. Ова се листите на „Топ 11“,од последното коло на Премиер лигата, на реномираните спортски медиуми во Англија. „Гоал“: Гузан (Вила) Јанмат и Колочини (Њукасл), Шоукрос (Стоук), Аспиликуета (Челзи) Кабела (Њукасл), Оскар (Челзи), Чан (Ливерпул), Монтеро (Свонси) Оустин(КПР),Агуеро(Сити) „Спортсмоле“: Гузан (Вила) Шо (Јунајтед), Бејкер и Влар (Вила), Јанмат (Њукасл) Монтеро (Свонси), Матич (Челзи), Мозес (Стоук), Сисоко (Њукасл) Оустин (КПР), Агуеро (Сити) „Експрес“: Гузан (Вила) Тери (Челзи), Јанмат (Њукасл), Фонте (Саутемптон), Шо (Јунајтед) Сигурдсон (Свонси), Санчез (Арсенал), Матич (Челзи), Монтеро (Свонси) Агуеро (Сити), Оустин (КПР)
| | веќе видена | слични

Иако во ерата на Дејвид Мојес, стадионот на Манчестер Јунајтед важеше за еден од потивките места во Премиер лигата, годинава не е така. Во обид да се уверат во зборовите на Мурињо, уредниците на ПА Спорт ги пратиле своите новинари на сите стадиони во Премиер лигата да ја мерат гласноста на навивачите. Мерењата се вршеле со смартфон апликацијата Sound Meter, која што го покажува нивото на децибели на гласност. Иако не станува збор за научно истражување, Индепендент пишува дека грубото мерење е доволно да се види каде се јадат сендвичи, а каде пукаат гласните жици. За целиот обид да биде коректен, репортерите одлучиле да ја мерат првата минута од натпреварот, односно по првиот судиски свиреж. Тогаш не паѓаат голови и најлесно може да се види чии навивачи се најзагреани. АП решил да го продолжи снимањето секој нареден викенд, за да на крајот од сезоната одбере најгласни навивачи во Премиер лигата. Табелата претставува измерени децибели од максималните 120 и присутни гледачи: 1.Манчестер Јунајтед - Кристал ...
| | веќе видена | слични

Одличните игри на Аргентинецот во Сити, кој е водечки стрелец со 12 гола, можеби нема да бидат доволни за „граѓаните“ да ја одбранат шампионската титула ФУДБАЛ - АНГЛИСКА ПРЕМИЕР-ЛИГА Манчестер сити станува екипа што зависи исклучиво од настапите на еден фудбалер, Серхио Агуеро, како што тоа беше случајот на Ливерпул со Луис Суарез минатата сезона, или претходно на Тотенхем со Герет Бејл, тврдат англиските фудбалски експерти. Аргентинецот постигна девет од последните 14 првенствени погодоци на Сити, тресејќи ја двапати мрежата на Квинс Парк Ренџерс во ремито на гости 2-2, во мечот од 11. коло на англиската Премиер-лига. Агуеро на тој начин се зацврсти на листата на стрелците со два гола повеќе од второпласираниот Диего Коста, кој погоди во победата на Челси над Ливерпул 2-1. Но одличните партии можеби нема да бидат доволни за „граѓаните“ да ја одбранат титулата во Премиер-лигата. Сити моментно е на 3-та позиција на табелата со осум бода помалку од лидерот Челси, односно четири бода помалку од Саутемптон, ...
| | веќе видена | слични

Бразилецот со шпански пасош Диего Kоста со погодок за комплетен резултаски пресврт го замолкна „Енфилд“, за на крајот на победа во дербто на 11. коло од англиската фудбалска Премиерлига да се радува лидерот Челси против Ливерпул (2-1). Актуелниот шампион Манчестер сити во 11.коло уште еднаш киксира играјќи нерешено како гостин против Kвис Парк ренџерс (2-2). - Теренот е мал и брз, што му одговара на стилот на играта на KПР. Ние дополнително се боревме да се справиме со ова и сметам дека заслуживме повеќе од бод – вели Мануел Пелегирини тренерот на шампионот Манчестер сити, кој сега во трката за одбрана на титулата има заостанување зад Челси од осум бода. Други резултати: Барнли – Хал 1-0, Манчестер јунајтед – Kристал палас 1-0, Саутемптон – Лестер 2-0, Вест Хем – Астон Вила 0-0. Табела: Челзи 29 бода, Саутемптон 25, Манчестер сити 21, Вест Хем 18, Арсенал 17, Манчестер Јунајтед 16, Свонси 15...
| | веќе видена | слични

Во рамките од 11. коло во најдобрата англиска фудбалска лига, составот на Арсенал на гостувањето кај Свонси загуби со резултат 2:1. По асистенцијата на Велбек поведоа играчите на Венгер по голот на Алексис Санчез, предност која не успеаја да ја задржат. За три минути направија целосен пресврт благодарение на Исланѓанецот Сигурдсон и Гомис кој после само 120. секунди од неговото влегување во игра го постигна вториот гол за Свонси. На табелата “топчиите“ се наоѓаат на шестата позиција со 17. бодови, еден помалку од петторангираниот Свонси. Во останатите мечеви: Сандерленд-Евертон 1:1, Тотенхем-Стоук Сити 1:2 и Вест Бромвич Албион-Њукасл 0:2. Премиерлига, 11. коло Свонси-Арсенал 2:1 (Сигурдсон 75, Гомис 78/Санчез 63)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Челси славеше кај Ливерпул, шампионот се спаси од пораз

Од:
До кого (е-маил):
Порака: