Повредениот полицаец е пуштен на домашно лекување

Во петокот околу 23 часот на улица .„Стив Наумов“ во Скопје на паркинг просторот две непознати лица со огнено оружје пукале во полициски службеник кој во моментот на настанот не бил на работа ниту пак во полициска униформа, соопштуваат од МВР. Повредениот се здобил со прострелна рака во пределот на левото рамо, по укажана лекарска помош во Ургентен Центар Скопје истиот е пуштен на домашно лекување. На местото на настанот извршен е увид при што е пронајдена една чаура која е подигната за вештачење. Од МВР додаваат дека се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и утврдување на мотивите
| | веќе видена | слични
5 копии

Гостивар - Последните случувања со сквернавење и испишување на графити со провокативна содржина на споменикот на паднатите борци во градскиот парк во Гостивар, го осуди Општинскиот одбор на Сојузот на борци. „Ние сме згрозени од овој чин. Оваа појава е честа и затоа и јавно прашуваме, кој и во чие име го прави тоа. Спомениците се обележје на едно време и вредности, врз кое младите треба да се воспитуваат, а не да ги нагрдуваат. Гостивар отсекогаш бил место во кое се негувало заедништвото и соживотот“, изјави денеска Ратко Ѓиноски претседател на организацијата на Сојузот на борци Гостивар на одбележуавњето на седумдест годишнината од стрелањето на шестмина борци во НОБ. На задната страна на споменикот со црн спреј се испишани пораки со Илирида, етничка Албанија. Графитите најверојатно биле испишани во текот на викендот. Слични натписи се испишани и на влезната врата од спортската сала која се наоѓа во близина на споменикот. Од СВР Тетово, информираа дека е извршен увид и се преземаат мерки за откривање на ...
| | веќе видена | слични

- Ние сме згрозени од овој чин. Оваа појава е честа и затоа и јавно прашуваме, кој и во чие име го прави тоа. Спомениците се обележје на едно време и вредности, врз кое младите треба да се воспитуваат, а не да ги нагрдуваат. Гостивар отсекогаш бил место во кое се негувало заедништвото и соживотот, изјави Ратко Ѓиноски претседател на организацијата на Сојузот на борци Гостивар на одбележуавњето на седумдест годишнината од стрелањето на шестмина борци во НОБ. Вчера во полиција било пријавено сквернавење на споменикот на паднатите во НОВ. На задната страна на споменикот со црн спреј беа испишани пораки со Илирида, етничка Албанија. Графитите најверојатно биле испишани во текот на викендот. Слични натписи беа испишани и на влезната врата од спортската сала која се наоѓа во близина на споменикот. Од СВР Тетово, информираа дека е извршен увид и се преземаат мерки за откривање на сторителите. Лани во неколку наврати, во Гостивар се регистрирани случаи со испишување на пароли на споменични обележја, ѕидови и објекти ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Вчера, во градскиот парк во Гостивар, на споменикот на загинатите борци од НОБ и на влезната врата од спортската сала во Гостивар, биле испишани графити “Ilirida shqipri etnike”, “Ilirida kastriotet”, “Gaxi Faton Isen Vulnet” и “UCK”. Извршен е увид и се преземаат мерки за откривање на сторителите.
| | веќе видена | слични
4 копии

Нови меѓуетнички провокации во Гостивар. Овој пат графити „Ilirida shqipri etnike“, „Ilirida kastriotet“, „Gaxi Faton Isen Vulnet“ и „UQK“ биле испишани во градскиот парк, соопштуваат од Министерството за внатрешни работи. Натписите биле напишани на споменикот на загинатите борци од НОБ и на влезната сала од спортската сала во Гостивар.Извршен е увид и се преземаат мерки за откривање на сторителите. Минатата недела се појавија информации дека гарда на „Илирида“ патролирала во местата каде живеат Албанци, а имаше и пријави дека се забележани униформирани лица, но се покажа дека се лажни.
| | веќе видена | слични

Четири пораки напишани на албански јазик како поддршка на т.н. „Република Илирида“ биле забележани во Гостивар, информираат од Министерството за внатрешни работи. Според податоците на полицијата, вчера во градскиот парк во Гостивар, на Споменикот на загинатите борци од НОБ и на влезната врата од спортската сала биле напишани графитите „Ilirida shqipri etnike“, „Ilirida kastriotet“, „Gaxi Faton Isen Vulnet“ и „UQK“. Извршен е увид и се преземаат мерки за откривање на сторителите.
| | веќе видена | слични

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повредениот полицаец е пуштен на домашно лекување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: