Познати групите во Лигата на шампионите

Конечно познати клубовите кои меѓусебно ќе се соочат во фазата по групи од овогодинешното издание на Лигата на шампионите. Во првата група Интер ќе се бори за едно од првите две места со Вердер и Тотнам, додека во групата Г главната улога ќе ја имаат големите конкуренти Реал Мадрид и Милан. ГРУПА А Интер Вердер Бремен Тотнам Твенте ГРУПА Б Лион Бенфика Шалке Хапоел ГРУПА Ц Манчестер Јунајтед Валенсија Ренџерс Бурсаспор ГРУПА Д Барселона Панатенаикос Копенхаген Рубин Казан ГРУПА Е Баерн Минхен Рома Базел ЦФР Клуј ГРУПА Ф Челзи Марсеј Спартак Жилина ГРУПА Г Милан Реал Мадрид Ајакс Оксер ГРУПА Х Арсенал Шахтјор Спортинг Партизан
| | веќе видена | слични

Англискиот премиерлигаш ја оправда улогата на фаворит и убедливо го совлада Јанг Бојс во Лондон (4:0). Горан Попов и неговиот Динамо (К) запрени во Оксер Екипите на Тотенхем, Ајакс, Жилина, Оксер и Копенхаген се најдоа во барабаните на синоќешната ждрепка во Монако за фазната група од Лигата на шампиони. Најубедлив во реваншот од бараж-дуелите беше Тотенхем, кој ја оправда улогата на фаворит против Јанг Бојс и во Лондон убедливо славеше (4:0), а јунак на мечот беше трикратниот стрелец Питер Крауч. Швајцарците средбата ја завршија со играч помалку, бидејќи во 76. минута беше исклучен Лучиќ поради втор жолт картон. Менаџерот на Тотенхем, Хари Реднап, зрачеше од задоволство по натпреварот. Неговите избраници успеаја да го анулираат поразот од првиот натпревар (3:2) и за првпат да играат во групната фаза, по сезоната 1961/62 кога настапија во Купот на шампиони. - Ова е фантастично, мина долго време откако Тотенхем играше во најреномираното европско натпреварување. Пласман во групната фаза за мене беше само сон ...
| | веќе видена | слични

На жрепката во Монако денес беа одредени групите за новата сезона во Лигата на шампиони: Група А: Интер, Вердер, Тотенхем, Твенте Група Б: Олимпик Лион, Бенфика, Шалке, Хапоел Група Ц: Манчестер Јунајтеде, Валенсија, Ренџерс, Бурса Група Д: Барселона, Панатинаикос, Копенхаген, Рубин Група Е: Баерн, Рома, Базел, Клуж Група Ф: Челзи, Олимпик Марсеј, Спартак Москва, Жилина Група Г: Милан, Реал Мадрид, Ајакс, Оксер Група Х: Арсенал, Шахтар, Брага, Партизан
| | веќе видена | слични
2 копии

Горан Пандев ќе игра против Вердер, Тотенхем и Твенте, а во Г групата ќе има р`шум. Реал и Милан повторно заедно, овојпат со силните Ајакс и Оксер. Вечерва во Монако беше извршена ждрепката за групите од Лигата на шампионите, во која шампионот Интер на нашиот Горан Пандев доби интересна група во која ќе му се спротистават Вердер, Тотенхем и Твенте. Во групата Ц, Манчестер Јунајтед ќе се соочи со Валенсија, Ренџерс и Бурса, а во групата Д повторно ќе се соочат Барселона и Рубин Казан, овојпат заедно со Панатинаикос и Копенхаген. Се разбира најинтересна ќе биде групата на смртта Г, која е екстра шампионска група. Во неа ќе играат деветкратниот првак Реал, против седумкратниот Милан, четирикратниот Ајакс и францускиот претставник Оксер. Другиот наш претставник во ЛШ, Александар Лазевски кој настапува за Партизан ќе игра против Арсенал, Шахтар и Брага.
| | веќе видена | слични

Интер на Горан Пандев ќе ја почне одбраната на европската титула против Вердер и двајца дебитанти, а денешната жрепка за групите во ЛШ уште во раната фаза донесе пресметка меѓу Милан и Реал Мадрид. Актуелниот европски првак Интер е во групата А со Вердер Бремен, Тотенхем и Твенте, во групата Б се Лион, Бенфика, Шалке и Хапоел, а Манчестер Јунајтед е во групата Ц со Глазгов Ренџерс, Валенсија и дебитантот Бурсаспор. Барселона е во лесна група со Панатинаикос, Копенхаген и Рубин Казан, во групата Ф Баерн Минхен и Рома се фаворити во конкуренција на Базел и Клуж, а Челзи за противници во групата Ф ги доби Марсеј, Спартак Москва и дебитантот во ова натпреварување Жилина. Најсилна е групата Г во која жрепката сакаше да се најдат Милан, Реал Мадрид, Ајакс и Оксер, додека белградски Партизан на вториот македонски репрезентативец кој ќе игра во ЛШ Александар Лазевски е во Групата Х со Арсенал, Брага и Шахтјор. Натпреварите по групи во Лигата на шампиони стартуваат на 14 и 15 септември.
| | веќе видена | слични

Во Монако беа извлечени групите во Лигата на шампиони за сезоната 2010/2011. Актуелниот европски првак Интер со Горан Пандев се најде во групата А каде за противници ги доби екипите на Вердер, Тотенхем и Твенте. Вториот македонски фудбалер кој ќе настапува во елитното натпреварување Александар Лазевски со Партизан ќе игра во групата Х каде ќе им се спротивстави на Арсенал, Шахтар и Брага. Групата на смртта секако е Г каде се наоѓаат Милан, Реал, Ајакс и Оксер кои вкупно имаат 20 европски титули. Натпреварите од првото коло се играат на 14. и 15. септември, а последното коло е на програмата на 7. и 8. декември. Инаку беа доделени наградите за најдобрите во минатата сезона. Сите признанија отидоа во рацете на фудбалерите на Интер, бидејќи Жулио Сезар беше најдобар голман, Маикон прв дефанзивец, Весли Снајдер најдобар играч од среден ред и Диего Милито најдобар напаѓач. На Милито му припадна и наградата за фудбалер на годината според УЕФА. Група А: Интер, Вердер, Тотенхем, Твенте Група Б: Олимпик Лион, ...
| | веќе видена | слични

Во Монако во четврток попладне беше одржан жребот за формирање групи, од 32 екипи поделени во четири според квалитетот беа формирани осум групи со по четири клубови Најатрактивна е групата Г во која три поранешни европски шампиона ќе се борат за двете места кои гарантираат продолжување на натпреварувањето во најелитното фудбалско натпреварување во Европа, па и во светот. Но еве ги составите на групите: Група А: Интер, Вердер, Тотенхем и Твенте; Група Б: Лион, Бенфика, Шалке 04 и Хапоел Тел-Авив; Група Ц: Манчестер јунајтед, Валенсија, Глазгов Ренџерс и Бурсаспор; Група Д: Барселона, Панатенаикос, ФК Копенхаген и Рубин Казан; Група Е: Баерн Минхен, Рома, Базел и Клуј; Група Ф: Челзи, Олимпик Мареј, Спартак Москва и Жилина; Група Г: Милан, Реал Мадрид, Ајакс и Оксер, и Група Х: Арсенал, Шахтјор, Брага и Партизан. Мечевите од групната фаза се закажани по редоследот: прво коло - вторник/среда, 14/15 септември 2010; второ коло вторник/среда, 28/29 септември 2010; трето коло - вторник/среда, 19/20 ...
| | веќе видена | слични

Лига на Шампиони Извршена е ждребката за групната фаза од Лигата на Шампионите, најголемо внимание привлекува Групата Г во која се наоѓаат Реал Мадрид, Милан, Ајакс и Оксер. Извлечени се групите во Лигата на Шампионите, најтрофејните тимови се собраа во Групата Г. Жозе Мурињо се враќа во Милано, но нема да игра против својот Интер, туку против нивниот голем ривал Милан. Шампионот Интер, битката за одбрана на титулата ќе ја започне од Групата А во која се наоѓаат и Вердер Бремен, Тотенхем и Твенте. Групите од Лигата на Шампионите: Група А Интер Вердер Бремен Тотенхем Твенте Група Б Лион Бенфика Шалке Хапоел Тел Авив Група Ц Манчестер Јунајтед Валенсија Глазгов Ренџерс Бурсаспор Група Д Барселона Панатенаикос ФК Копенхаген Рубин Казан Група Е Баерн Минхен Рома Базел Клуж Група Ф Челзи Марсеј Спартак Москва Жилина Група Г Милан Реал Мадрид Ајакс Оксер Група Х Арсенал Шахтјор Брага Партизан Powered by: 24 FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Вечерва во Монако извршена ждрепката за групите во Лигата на шампионите која сакаше актуелниот шампион Интер да игра во А групата со Германскиот Вердер, Англискиот тим Тотенхем и Холандската екипа Твенте. Извонредно интересно ќе биде во групата Г во која се среќаваат Милан, Реал Мадрид , Ајакс и Оксер. А група Вердер Тотенхем Твенте Б група Лион Бенфика Шалке Хапоел Т.А. Ц група Манчестер Ј. Валенсија Г.Ренџерс Бурсаспор Д група Барселона Панатинаикос Копенхаген Рубин Казан Е група Баерн Минхен Базел Клуж Ф група Челзи О.Марсеј Спартак Москва Жилина Г група Реал Мадрид Ајакс Оксер Х група Арсенал Шахтјор Брага Партизан Белград
| | веќе видена | слични

Денес во европската куќа на фудбалот беа определени групите за предстојната Лига на Шампиони 2010/11. При извлекувањето на групите, повторно како и секогаш се создаде една група на смртта, овој пат тоа е групата Г во која се наоѓаат Милан, Реал, Ајакс и Оксер. Нашиот Горан Пандев со својот Интер се најде во групата А во која покрај тимот на Интер се наоѓаат и тимовите на Вердер Бремен, Тотенхем и Твенте. Нашиот втор овогодишен представник во Лигата на Шампионите, Александар Лазевски се најде во групата Х каде што ќе ги одмери силите со Арсенал, Шахтјор Донецк и Брага. Оваа година Лигата на Шампионите ќе започне на 14. Септември а публиката во Македонија истата ќе може да ја проследи ексклузивно на Канал 5 телевизија. Според пропозициите во фазата по групи не можат да играат два тима од иста држава па во полуделигираниот ждреб се добија следните групи. Група А Интер Вердер Бремен Тотенхем Твенте Група Б Олимпик Лион Бенфика Шалке 04 Хапоел Тел Авив Група Ц Манчестер Јунајтед Валенсија Селтик Бурсаспорт Група ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 238 | | | веќе видена

Јавниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека во потрагата по парите од торбата „Луј Витон“, која јавноста ја виде на објавените снимки од криминалната афера ...
сите 222 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Планирате како да ги инвестирате парите од работата и дали тоа ќе ви се исплати. Некој ќе ги исполни вашите желби, и тоа треба да го ...
сите 218 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 156 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 23 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Познати групите во Лигата на шампионите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: