Нема ебола: Утврдено од што починал Британецот во Скопје


2 копии

Преголема количина на алкохол најверојатно е причината за смртта на Британецот за кој постоеше соменение дека можеби се заразил со ебола. Ваква информација добиле новинарите на Дејли Меил од високи извори во македонското здравство Преголема количина на алкохол најверојатно е причината за смртта на Британецот за кој постоеше соменение дека можеби се заразил со ебола. Ваква информација добиле новинарите на од високи извори во македонското здравство.Колин Џефри пред два дена почина на Инфективната клиника во Скопје каде бил пренесен во тешка состојба.Македонското здравство се сомневаше дека можеби станува збор за заразен од ебола и итно ги превзема сите мерки за контрола на ситуацијата. Хотелот во скопски центар каде престојувал Бирртанецот бепе ставен во карантин а примероци беа испратени за анализа во Германија.Денеска по присигнувањето на примероците, здравствените власти соопштија дека не станува збор за ебола и дека по обдукцијааќе се знае од што починал Џефри. Иако британските медиуми објавуваат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

До крајот на неделава ќе се знае од што починал 58-годишниот Британец Колин Џефри кој деновиве го мобилизираше македонскиот здравствен систем под сомневање дека се работи за ебола. Како што информираат од Министерството за здравство обдукцијата на починатото тело е готова, а во моментов се прават детални лабораториски анализи. Според нив неопходно е неколку дена за прецизно да се изработат анализите и се утврдат причините што ја предизвикале смртта на овој пациент. Во обдукцијата и во анализите се вклучени сите стручни медицински лица од релевантните македонски Институти. Како што веќе информиравме се работи за бизнисменот Колин Џефри, кој пред неколку години беше прв човек на Советот за странски инвеститори во Македонија.Тој на јавноста и е познат и како ексдиректор на Џонсон Мети. Починатиот на 2 октомври допатувал во Македонија, а починал по една недела на 9 октомври и покрај укажаната лекарска помош. Како што информираа инфектолозите по само 90 минути откако бил донесен од екипата на Итната медицинска ...
| | веќе видена | слични

Никој со сигурност не може да каже кога точно ќе се знаат точните причини за смртта на Британецот. Она што засега е извесно е дека на Институтот за патологија заврши обдукцијата на телото на 58 годишниот британски бизнисмен. Според информациите од министерството за здравство, сега се вршат лабораториските микроскопски анализи. Викендов дефинитивно се исклучи еболата, лекарите не сакаат да наѓаат што ја предизвикало ненадејната смрт. Тој во последните мигови паднал во безсознание и имал внатрешно крварење- затоа не се исклучува можноста дека се работи за друга инфективна болест. Иако и претходно здравствените власти сметаа дека е мала веројатноста дека станува збор за вирусот ебола, сепак го подигнаа нивото на заштитни мерки. Во карантин беа 25 луѓе во хотелот „Супер 8“ каде што престојувал починатиот заедно со неговиот пријател. Таму медицинска екипа постојано ја следеше нивната здравствена состојба. Поради превенција луѓе во карантин имаше и на Инфективната клиника.
| | веќе видена | слични

По неколкудневен страв и паника, лабораториската потврда дека починатиот Британец немал ебола, како и фактот дека нема други пациенти со симптоми на оваа болест, значи олеснување за граѓаните. Државата и лекарите преземаат засилени мерки со кои треба да се спречи можното ширење на вирусот, кој го плаши светот и од кој починаа околу 4.000 луѓе, а тоа го прават и регионот и Европа По неколкудневната паника за смртоносната болест Починатиот Англичанец Колин Џефри немал ебола, покажаа резултатите од лабораторијата во Хамбург, Германија. Веднаш прекина и карантинот во хотелот во кој престојувал и на Клиниката за инфективни болести. По неколкудневен страв и паника, лабораториската потврда дека починатиот Британец немал ебола, како и фактот дека нема други пациенти со симптоми на оваа болест, значи олеснување за граѓаните. Државата и лекарите преземаат засилени мерки со кои треба да се спречи можното ширење на вирусот, кој го плаши светот и од кој починаа околу 4.000 луѓе, а тоа го прават и регионот и Европа. Од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Кон крајот на неделата ќе се знае од што починал 58-годишниот Британец Колин Џефри, за кој анализите потврдија дека не бил заболен од ебола. Која е причината за смртта ќе покаже обдукацијата на Институтот за патологија.Неговиот пријател Мајкл Инглиш, вчера го напушти хотелот „Супер 8“, а тоа го сторија и останатите 25 гости на хотелот кои заедно со персоналот два дена беа под карантин.УЈП ја објави листата на должници со неплатени долгови заклучно 30.09.2014 година
| | веќе видена | слични

Од Министерството за здравство денеска ни рекоа само дека обдукцијата е во тек, и не се знае кога ќе има првични резултати Се' уште не е утврдена причината за смртта на 58-годишниот Британец, кој почина во четвртокот попладне во Скопје, откако тестовите од Германија ја исклучија еболата. По ова сознание, телото на починатиот Џефри Колин, во саботата попладне од Инфективната клиника е префрлено на Институтот за патологија каде што се извршува обдукцијата. Од Министерството за здравство денеска ни рекоа само дека обдукцијата е во тек и дека не се знае кога ќе има првични резултати. „Обдукцијата е многу значајна затоа што пациентот е починат за многу краток период откако е хоспитализиран, а претставува и законска обврска“, изјави Јованка Костовска, раководител на превентивниот сектор во Министерството за здравство, по пристигнување на резултатите од лабораторијата во Хамбург кои ги отфрлија сомневањата дека починатиот бил заразен со ебола. И роднините и пријателите на починатиот Британец со нетрпение ги чекаат ...
| | веќе видена | слични

Причината за смртта на британскиот државјанин Колин Џефри уште се утврдува. Откако анализите во лабораторијата во Хамбург покажале дека не починал од ебола, здравствените власти ја започнаа обдукцијата на телото кое се чуваше во посебен изолиран ковчег. Обдукцијата се очекува да трае неколку дена и не се знае кога ќе бидат познати првите резултати. Британскиот државјанин во четвртокот почина многу брзо откако беше хоспитализиран, со внатрешно крварење и повеќе други симптоми, што ги натера лекарите првично да се посомневаат и на ебола. Сепак, пријателите на Џефри сметаа дека еболата не е причина за неговата смрт. Според нивните кажувања, тој подолго време имал здравствени проблеми, но не сакал да оди на лекар. Ситуацијата особено му се влошувала при посета на Македонија, сведочеше Олга Инглиш, пријателка на Мајкл Инглиш, бизнисменот кој заедно со Џефри допатува во Скопје на 2 октомври.
| | веќе видена | слични

Се знае дека Британецот не почина од смртоносната ебола. Ама кои се причините за неговата смрт веројатно ќе се знае откако ќе заврши обдукцијата. Недела е, па во Институтот за патологија вратите за посетители како нас останаа затворени. Неуспешни беа обидите да дознаеме повеќе детали до каде е со анализите. Во Институтот за патологија сеуште трае обдукцијата, јавноста веројатно ќе почека за резлутатите со податоците од анализата. Македонските власти сепак со исклучителна брзина успеаа да ги достават примероците во Германија и да ги добијат резултатите од таму. За Македонската телевизија ресоrниот министер Тодоров објасни дека тоа е резултат на експедитивноста на целиот тим којшто ја спроведувал оваа операција, од лекари до полиција. „Од моментот на смртта на британскиот државјанин, до моментот на докажување поминаа 48 часа. Ова значи дека за 48 часа нашиот здравствен систем реагирал максимално сконцентрирано, се преземаа сите мерки на заштита, се направи карантин, се обезбедуваше храна за тие луѓе коишто се ...
| | веќе видена | слични

Лекарите не нагаѓаат што ја предизвикало ненадејната смрт на Колин Џефри. Тој во последните мигови од животот западнал во безсознание и имал внатрешно крварење. И затоа не исклучуваат дека можеби се работи за некој друг вирус. Но, во секој случај ниту еден не е опасен како еболата. Денеска хотелот Супер 8 веќе не е под опсада. Секој може слободно да влегува и излегува. Нема полицајци, нема лекари. Од таму ни кажаа дека сите туристи кои 48 часа се наоѓаа во карантин си заминале. Утрово од хотелот се одјавил и Мајкл Инглиш, пријателот на починатиот Британец Колин Џефри. Од Супер 8 велат дека хотелот повторно е полн со нови туристи кои резервирале соби пред појавувањето на сомнителниот случај на ебола. Сепак стравуваат за имиџот на хотелот, оти сега цел свет знае за Супер 8 од Македонија. Но, се надеваат дека откако дефинитивно е потврдено оти нивниот гостин нема ебола, хотелот ќе продолжи да работи со полна пареа како и до пред три дена. 
| | веќе видена | слични

Еболата е исклучително сериозно и опасно инфективно заболување. Има 8.000 заболени досега во светот и околу 4.000 починати, изјави министерот за здравство Никола Тодоров при гостувањето во Дневникот 2 на МРТ. Тодоров вели дека не постоел друг избор освен да се преземат сите мерки што беа преземани по сомнителниот случај на ебола. Според него, секоја друга реакција или на било кој начин ставање на тие информации до кои ќе се дојде во подредена состојба, односно нивно несподелување, би било многу опасно за дравствениот систем. -Доколку едно лице заразено се ебола прошета седум дена низ еден град со 700.000 жители, во период од седум месеци во тој град ќе има 35.000 заболени. Секоја импровизација е недозволена и опасна за било кој здравствен систем. Од тој аспект секогаш кога се има и најмало сомневање беше, ние немавме никаков друг избор освен веднаш да се преземат сите овие мерки, вели Тодоров. Денеска пристигнаа резултатите од испитувањата по смртта на Британецот кој почина во Македонија, а за кој постоеја ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното ...
сите 236 | | | веќе видена

Немаат само тинејџерите “влажни соништа“и возрасните можат да го доживеат врвот во сон, потврдува науката...Можеби оваа теорија за доживување на “врв“ кога сте ...
сите 34 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема ебола: Утврдено од што починал Британецот во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: