Повторно пред предизвикот за слободна Македонија

- На 11-ти Октомври, пред точно 73 години, Прилеп става посебен печат во борбата за слобода и рамноправност на македонскиот народ, рече Сашо Велески, претседател на ОО СДСМ Прилеп. - Ова е денот, кој со посебна чест и гордост го слават сите граѓани на градот Херој. Денот на храброста и пожртвуваноста на прилепчани, во име на патриотизмот и државноста. Тогаш, во 1941-та, прилепчани одлучно ја избраа слободата. Предизвик кој за жал, денес е повторното исправен пред сите нас. Личната слобода, за која илјадници борци од НОБ несебично ги положија своите животи, денес е целосно погазена, додаде Велески. Спроед претседателот на СДММ Прилеп правата на слободен говор, на еднаквост и рамноправност, денес во слободна и независна Македонија се целосно уназадени. - Пред нас се нови предизвици. Битки за благосостојба и подобар живот на младите генерации, за кои сум убеден дека ќе ги добиеме. Дозволете во име на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија, на сите прилепчани да им го честитам денот на востанието, 11-ти ...
| | веќе видена | слични

Денеска се одбележува Светскиот ден на Белиот стап - 15 Октомври. Главната манифестација се одржува во Скопје во организација на Националниот сојуз на слепите на Република Македонија. На одбележувањето е предвидено обраќање на министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, како и промоција на книгата „Мојот живот без вид“ од Димитар Дерменџиевски, која е уредена од Михаил Белдедовски. Авторот е основач и прв претседател на Сојузот на слепите на Република Македонија, борец за достоинството и за правата на слепите лица, за националните права на македонскиот народ меѓу двете Светски војни, учесник во НОБ и доследен борец за слободна, независна и самостојна држава Македонија. Националниот сојуз на слепите во Македонија делува од 1946 година, со цел да ги подобри условите за живот и работа на слепите лица, како и нивна социјализација и интеграција во општествената заедница. Во него членуваат повеќе од 2.500 слепи лица.
| | веќе видена | слични

Останато

По лидерот на ДУИ Али Ахмети и премиерот Зоран Заев седна во пратеничкото столче и чека да започне седницата. Во салата сеуште не се присутни пратениците на ...
сите 82 | | | веќе видена

Точно на полноќ, во очи на денот на македонската револуционерна борба, опозицијата гордо соопшти дека расчистува со хипотеките од минатото. По пет часовен ...
сите 301 | | | веќе видена

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер на брифингот со новинари во резиденцијата на американскиот амбасадор, на ...
сите 75 | | | веќе видена

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска Старова, која беше исклучена од партијата бидејќи гласаше „за“ отворање на Уставот, во нејзиното гостување во Тренд ...
сите 124 | | | веќе видена

Скопје, 23 октомври 2018 Денес по 125 години македонска борба за самобитност, слобода и право на самоопределување, Македонците во Република Македонија се ...
сите 117 | | | веќе видена

На почетокот на денешното рочиште за „27 април“, обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да даде поддршка за пратениците кои во петокот во Собранието ...
сите 226 | | | веќе видена

Отсуството на адвокатот Часлав Станоевиќ на обвинетиот Томе Ѓурчилов го одложи денешното рочиште за предметот „Топлик“ за 2 ноември. Станоевиќ, како што беше ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повторно пред предизвикот за слободна Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: