Повторно пред предизвикот за слободна Македонија

- На 11-ти Октомври, пред точно 73 години, Прилеп става посебен печат во борбата за слобода и рамноправност на македонскиот народ, рече Сашо Велески, претседател на ОО СДСМ Прилеп. - Ова е денот, кој со посебна чест и гордост го слават сите граѓани на градот Херој. Денот на храброста и пожртвуваноста на прилепчани, во име на патриотизмот и државноста. Тогаш, во 1941-та, прилепчани одлучно ја избраа слободата. Предизвик кој за жал, денес е повторното исправен пред сите нас. Личната слобода, за која илјадници борци од НОБ несебично ги положија своите животи, денес е целосно погазена, додаде Велески. Спроед претседателот на СДММ Прилеп правата на слободен говор, на еднаквост и рамноправност, денес во слободна и независна Македонија се целосно уназадени. - Пред нас се нови предизвици. Битки за благосостојба и подобар живот на младите генерации, за кои сум убеден дека ќе ги добиеме. Дозволете во име на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија, на сите прилепчани да им го честитам денот на востанието, 11-ти ...
| | веќе видена | слични

Денеска се одбележува Светскиот ден на Белиот стап - 15 Октомври. Главната манифестација се одржува во Скопје во организација на Националниот сојуз на слепите на Република Македонија. На одбележувањето е предвидено обраќање на министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, како и промоција на книгата „Мојот живот без вид“ од Димитар Дерменџиевски, која е уредена од Михаил Белдедовски. Авторот е основач и прв претседател на Сојузот на слепите на Република Македонија, борец за достоинството и за правата на слепите лица, за националните права на македонскиот народ меѓу двете Светски војни, учесник во НОБ и доследен борец за слободна, независна и самостојна држава Македонија. Националниот сојуз на слепите во Македонија делува од 1946 година, со цел да ги подобри условите за живот и работа на слепите лица, како и нивна социјализација и интеграција во општествената заедница. Во него членуваат повеќе од 2.500 слепи лица.
| | веќе видена | слични

Останато

Таткото на Шериф Шекат, кој изврши напад во близина на Божиќниот саем во Стразбур во вторникот, вели дека неговиот син ги поддржувал ставовите на ...
сите 293 | | | веќе видена

Лекарите и медицинскиот персонал го прекинуваат протестот на скопските клиники поради најавеното поскaпување на паркингот затоа што премиерот Зоран Заев им ...
сите 164 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 208 | | | веќе видена

Со презентација на дополнителни докази од вештачењето на мобилните телефони на обвинетите Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски… во Кривичниот суд почна рочиштето ...
сите 247 | | | веќе видена

Законот за амнестија ниту утре нема да биде пред пратениците. Предлог-текстот е подготвен, но треба да го разгледаат и усвојат партиските органи и правните ...
сите 157 | | | веќе видена

Во посета на повредените македонски граѓани во болницата во Лесковац, вечерва пристигна генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски.Три лица загинаа, маж ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повторно пред предизвикот за слободна Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: