Киелини од голгетер до трагичар, за да заврши како херој (ВИДЕО)


Италија забележа домашна победа со 2:1 над Азербејџан, а главна ѕвезда на вечерта беше одбранбениот играч Џорџо Киелини. Киелини ги постигна сите три гола на овој натпревар, два во противничката, а еден во својата мрежа. Пред крајот на првиот дел, по едно нафлрување на Андреа Пирло од корнер, Киелини се најде на вистинското место и го отвори резултатот за „аѕурите“. Во вториот дел, поточно во 75. минута од средбата, по еден корнер на Азербејџан, Киелини постигна уште еден гол, но овојпат во сопствената мрежа. Сепак, истиот играч не дозволи тој да биде трагичар, па реагираше и постигна уште еден гол, со кој стана херој. Повторно по едно нафрлување, овојпат од Џовинко, Киелини се најде на вистинската позиција и со глава постигна уште еден гол.
| | веќе видена | слични

Хрватска тотално го торпедираше Азербејџан во Групата Х од квалификациите за ЕП 2016 запишувајќи ја и третата победа. „Коцкастите“ овој пат славеа со убедливи 6-0 на дуелот на кој расположени за игра беа Крамариќ кој постигна два гола, Перишиќ, Брозовиќ и Модриќ. Во истата група Италија со голот на Пеле во 24.минута славеше минимално на Малта, за зачувување на максималниот ефект. ГРУПА Х Малта – Италија 0-1 Норвешка – Бугарија 2-1 Хрватска – Азербејџан 6-0 ТАБЕЛА: Хрватска 9 бода, Италија 9, Норвешка 6, Бугарија 3, Азербејџан и Малта без бодови.
| | веќе видена | слични

Следниот противник на нашите најдобри фудбалери во квалификациите за ЕП 2016, селекцијата на Словачка, својот одличен старт го продолжи и на гостувањето во Белорусија каде тие со 3:1 беа подобри од домашната репрезентација. Херој на Словаците беше Хамшик кој прво го отвори резултатот во 65-тата, а 20 минути потоа му донесе нова предност на својот тим, овој пат од 2:1. Само пет минути претходно Калачев изедначи на 1:1. Конечните 3:1 за Словачка и за максимални девет бодови беа дело не Шестак во последните минути. Фудбал
| | веќе видена | слични

Италија едвај го победи Азербејџан (2:1) во квалификациите за ЕП 2016 година, а играч број еден на овој натпревар беше Џорџо Кјелини. Дефанзивецот на Јувентус ги постигна двата гола за својата селекција, но во меѓувреме постигна и автогол, крадејќи им го шоуто на напаѓачите на оваа средба. „Аѕурите“ поведоа пред крајот на полувремето со првиот гол на Кјелини, истиот фудбалер со автогол израмни во 76. минута, а шест минути подоцна, ги постави конечните 2:1. Во истата група, Хрватска ја победи Бугарија со 1:0, а гостинска победа оствари и Норвешка над Малта со 3:0.
| | веќе видена | слични

Џорџо Кјелини си одигра фудбалска симултанка за Италија против Азербејџан и ги постигна сите три гола на мечот, два за „аѕурите“ и еден во сопствената мрежа, за триумф на домаќините од 2-1. Италија се намачи, но тука беше Џорџо за спас и нови три бода во квалификациите за пласман на ЕП во Франција. Интересно е што одбранбениот играч на Јувентус на двапати со глава ја тресеше мрежата на Азербејџан, а со нога си постигна автогол. (Own goal) Chiellini – Italy 1-1 Azerbaijan… by Video-Live Goal Chiellini – Italy 2-1 Azerbaijan – 10-10… by Video-Live
| | веќе видена | слични

Иако не се очекуваше некоја особена неизвесност во дуелот помеѓу Италија и Азербејџан, аутсајдерот добро ги намачи „азурите“ кои на крајот сепак успеаја некако да дојдат до својот втор триумф во квалификациите за ЕП 2016. Централна фигура на „Ренцо Барбера“ беше Џорџо Кјелини, кој беше стрелец на сите три гола во конечните 2:1 за Италија. Дефанзивецот на Јувентус прво во 44. минута го отвори резултатот за својата селекција, но во 76. минута, по една грешка на Џиџи Буфон, ја смести топката во својата мрежа. Да не остане на тие 1:1 се погрижи токму Кјелини кога шест минути подоцна ја спаси Италија од непријатно изненадување. Фудбал
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Киелини од голгетер до трагичар, за да заврши како херој (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: