Билетите за дуелот Вардар-Рајн Некар веќе се распродадени


Од клубот информираат. Македонскиот вицешампион Вардар во недела со почеток од 19,30 часот го игра дуелот од третото коло во групата „Ц“ од Лигата на Шампионите каде во Германија му гостува на Рајн Некар. Билетите за мечот на колото се веќе распродадени, информираат од македонскиот вицешампион. Дуелот меѓу Вардар и Рајн-Некар се игра во новото спортско здание СЦ „Јане Сандански“, а вреди да се издвои дека „вардарците“ веќе имаат реализирано две победи во својата група, онаа против словенски Целје на гостувањето со 26-27, и онаа на домашен терен против рускиот претставник Чеховски Медведи со 39-28. Извор: rkvardar.mk Фото-вест: SPORT365 (Архива)
| | веќе видена | слични

Вардаровиот голман Арпад Штербик беше извонреден со 15 одбрани, а клучен за победата беше почетокот на второто полувреме кога црвено-црните со брзи контри и полуконтри постигнаа пет последователни гола Карачиќ (со топка) шутира кон противничкиот гол РАКОМЕТ - ПО ПОБЕДАТА НАД ЛЕВЕН ВО ЛШ Ракометарите на Вардар се на чекор до втората фаза во Лигата на шампионите (ЛШ), откако во 3-то коло (група Ц) во Скопје со фуриозно второ полувреме го совладаа водечкиот во германското првенство, Рајн Некар Левен со 28-25 (13-13). Решавачката предност беше создадена во почетокот на второто полувреме, кога црвено-црните со брзи контри (вкупно осум на мечот) и полуконтри (четири), постигнаа пет последователни гола (Душебаев, Карачиќ, Тоскиќ, Шишкарев и Дибиров). Таа предност се покажа недостижна за ривалот. - Задоволен сум. Игравме добро во одбраната. Штербик беше одличен на голот, а ги реализиравме контранападите. Потешко беше во првиот дел, кога нашата одбрана беше послабиот дел, па затоа и нападите одеа потешко. Тежок ...
| | веќе видена | слични

Вардаровите навивачи, конечно, се наградени за долгогодишната трпеливост и безрезервната поддршка кон „црвено-црниот“ тим. Конечно, Вардар е тим кадарен да парира на секој во Европа, што досега не било случај, без никаква намера да ги омаловажиме претходните резултати и постигнувања. Паднал во Скопје Кил, имало реми со Магдебург, но дуелите во Германија покажувале поинаков однос на силите. Сега Вардар е поинаков, сега има тим и сала на која може да биде горд, визуелното шоу е одлично, амбиентот е нешто што во Европа го нема. И сè што сега останува е уживање во продолжението на сезоната. За тоа, сепак, не се доволни само полни трибини туку дела на актерите на паркетот. На трите досега одиграни натпревари ракометарите потврдија дека се на ниво на амбиентот. Рајн Некар Ловен допатува во Скопје како фаворит. Германците никогаш не се аутсајдери, секаде низ Европа се кадарни да победат. Манхајмските „лавови“ како и да е, беа комплетно надиграни. Покажаа дека се силни, посебно во првиот дел добро се справуваа, но ...
| | веќе видена | слични

Голема заслуга за вчерашната победа на Вардар над германски Рајн Некар , како по обичај имаше навиначката група на црвено-црните , Комити. Погледнете како на афтентичен начин ги испратија гостите од Германија:
| | веќе видена | слични

По „мечките“ од Чехов, ракометарите на Вардар во својата нова тврдина „Јане Сандански“ ги скротија и „лавовите“ од германскиот регион Рајн Некар, совладувајќи ги со 28:25 во натпреварот на неделата во Лигата на шампионите. Со три победи и максимални шест бода, македонскиот вицепрвак остана на првото место во групата Ц, а во следното коло на 19 октомври од 19 часот ќе му гостува на Монпелје. Некогашниот европски првак беше минимално поразен со 30:29 во Веспрем, кој го задржа чекорот со „црвено-црните“, а во првиот меч од ова коло во групата Целје славеше во Русија со 35:30 против Чеховски медведи. Вардар и Веспрем имаат по шест бода, Рајн Некар, Целје и Монпелје по два, а Чеховски медведи ниту еден. „Многу сме задоволни, бидејќи игравме со многу добар противник, кој ги има една од најдобрите одбрани, контранапади и голман во светот. Ние одигравме добра одбрана во првиот дел, а во вториот ни проработи контрата. Многу важни бодови за нас, бидејќи групата е многу силна. Овде покажавме сила, но да видиме како ќе ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот ракометен вицепрвак Вардар со третата победа по трите одиграни кола во групната фаза од машката Лига на шампионите, остварен против германскиот Рајн Некар (28-25) е меѓу шесте екипи од четирите групи кои можат да се пофалат со ваков скор на стартот од сезоната. Вардар им се придружи на Веспрем, ПСЖ, Kолдинг, Барселона и Kјелце, кои не знаат за пораз во ЛШ. Новата победа на скопјани ќе им донесе голема самодоверба, а кај ривалите ќе ја зголеми почита кон составот од Скопје. - Ова е само почеток на една успешна приказна. Одигравме одлична одбрана, на чело со голманот Штербик – најави задоволно од играта, атмосферата и победата новакот во „црвено-црниот“ дрес Блаженко Лацковиќ. Вардар не го респектираше во ниту еден момент лидерот во германската Бундеслига, Рајн Некар. Носени од полното гледалиште „црвено-црните“ влегоа во косетец со гостинот од Германија. Играа гол - за гол, не дозволуваа противникот да се одлепи, па кога дојдоа нивните пет минути на почетокот од вториот дел беа максимално ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Вардар оствари уште една голема победа во Лигата на шампионите, откако вчера во преполниот “Јане Сандански” го совлада тимот на Рајн Некар со 28:25.Чуварот на мрежата Арпад Штербик одигра уште еден одличен меч, и беше еден од најзаслужните за продолжување на победничката серија. Натпреварот го заврши со 15 успешни интервенции, а една од нив е избрана за најдобра на третото коло.Прочитајте повеќе на sport365.mk
| | веќе видена | слични

ЕХФ ТВ традиционално во понеделник ги објавува најдобрите пет одбрани на колото. Екипата на Вардар оствари уште една голема победа во Лигата на шампионите, откако вчера во преполниот “Јане Сандански” го совлада тимот на Рајн Некар со 28:25. Чуварот на мрежата Арпад Штербик одигра уште еден одличен меч, и беше еден од најзаслужните за продолжување на победничката серија. Натпреварот го заврши со 15 успешни интервенции, а една од нив е избрана за најдобра на третото коло. ТОП 5 одбрани: 1.Арпад Штербик – Вардар 2.Матијас Андерсон – Флензбург 3.Роланд Миклер – Веспрем 4.Филип Ивиќ – ППД Загреб 5.Андреас Паличка – Кил Видеото можете да го погледнете - ТУКА Извор: ehfcl.com Фото: Sport365.mk (архива)
| | веќе видена | слични
2 копии

По победата на Вардар во 3. коло во Лигата на шампионите, над Рајн Некар Левен (28:25), расоположението од трибините во салата "Јане Сандански" се пренесе и на улиците во Скопје. Вардарци не ја криеја радоста и задоволството од големиот триумф што ги носи на патот кон зацртаната цел, пласманот во Топ 16 фаза. На најдобар начин тоа го покажа десниот бек Алекс Душебаев. Шпанскиот репрезентативец денешното убаво време го искорист за романтична прошетка низ главниот град со девојката. Фоторепортерот на ВЕЧЕР го улови Шпанецот во моментот кога разменуваше нежност со својата поубава половина. Фото: Д. Митрески
| | веќе видена | слични

Вардар со 28:25 го совлада германскиот тим Рајн-Некар во третото коло од Лигата на шампионите. Македонскиот тим игра одлично, на три меча забележа три победи, што секако е дополнителен мотив на мечевите кои ги игра на домашен терен да има прекрасна атмосфера. За тоа се заслужни „Комитите“ кои на секој меч му пружаат голема поддршка на Вардар, а така беше и на мечот со Рајн-Некар, на кој гостите од Германија ги испратија со „ауфидерзен“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Присуството на пет лидери од албанскиот блок на лидерската средба кај Претседателот Стево Пендаровски ја покажа сликата колкава е поделеноста кај партиите на ...
сите 437 | | | веќе видена

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган пред средбата со рускиот претседател Владимир Путин, изјави дека Анкара после средбата ќе преземе понатамошни чекори ...
сите 579 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев не сака да го сфати сериозно францускиот претседател Емануел Макрон од проста причина што Македонија и да го помине процесот на притстапни ...
сите 240 | | | веќе видена

Вчера во 16.55 часот на магистралниот пат Охрид– Кичево, во близина на крстосница со регионален пат за Битола, патничко возило „југо“, со кичевски регистарски ...
сите 272 | | | веќе видена

Ова е уште еден удар за британскиот премиер Борис Џонсон, кој има намера да ја изведе земјата од ЕУ до крајот на месецот, пишува АП. Претставничкиот дом, со ...
сите 390 | | | веќе видена

Незаконито обезбедени докази се клучниот елемент кој го спорат адвокатите на Катица Јанева во обвинението кое Вилма Рускоска го поднесе за „Рекет“, пишува ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Билетите за дуелот Вардар-Рајн Некар веќе се распродадени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: