Паника во Велика Британија поради еболата

По смртта на 58 годишниот британски пациент во Македонија, за кои што има сомневање дека можеби боледувал од опасната болест ебола, во неговата држава Велика Британија е прогласена тревога. Британските власти се плашат од ширење на еболата надвор од реонот на Западна Африка. Токму затоа во Лондон се поставени специјални скенери за преглед на патниците кои доаѓаат од зоната зафатена со заразата. Вознемирена е и британската јавност, оти тоа е прв случај, еден британец да умре под сомневање дека бил заболен од ебола.Тие информираат дека со починатиот претстојувал во Скопје и неговиот 72 годишен пријател, кој сега е во карантин. Лондонските медиуми на еболата наеднаш и дадоа примарно значење, потиснувјќи ги случувањата во домашната политика и ситуацијата на Блискиот Исток. Тие се занимаат со починатиот пациент, во очекување на резултатите од анализата што за македонските медицински власти се прават во една германска специјализирана лабораторија. Медиумите во Лондон предупредуваат дека доколку се покаже оти ...
| | веќе видена | слични

Земјите ширум светот превземаа строги мерки за да се стопира забрзаното ширење на смртоносниот вирус ебола, организирајки контроли и тестирање на патниците на аеродромите, лажни дојави и безбедносни вежби. Истовремено претставник на ОН кој штотоку се вратил од Западна Африка предуредил дека таму од оваа опасна болест веќе починале 4000 луѓе и покрај напорите кои се вложуваат со цел да се стопира ширењето. Британија одржа вежби ширум земјите за да ја тестира подготвеноста за евентуална епидемија од ебола. Загриженоста расте и во Франција, каде за помалку од 24 часа се организирани две лажни тревоги, а експертите предупредуваат дека наскоро може да се случи и реално сценарио. Во исто време, унапредениот програм за да се провери температурата на патниците кои пристигнуваат од Западна Африка почна денеска да се применува и на меѓународниот аеродром "Кенеди" во Њујорк, а истата програма ќе почне да се спроведува и во други четири аеродроми во САД. Во Латинска Америка, Перу и Уругвај се најавени слични мерки ...
| | веќе видена | слични

Македонија по негативните резултати за ебола го затвори случаот на Британецот, Колин Џефри која почина на Инфективна, под сомнежи дека вирусот е причината за смртта. Д-р Јованка Костовска, раководител на Секторот за превентивна здравствена заштита во Министерството за здравство. „Иако бевме убедени дека не станува збор за ебола, бевме обврзани да постапуваме според сите светски протоколи за вакво опасно заболување“, рече Костовска. Но ваквиот однос кој од една страна спречува ризик од друга создаде паника и страв кај населението. Информациите кои кружеа низ македонските и странските медиуми покажаа дека Македонија попушта во односот менаџирање на информации и кризни ситуацции. Она што се случуваше пред хотелот „Супер 8“ каде во карантин беа над 20 луѓе го потврди една хистерична ситуација, според зборовите на соработникот на Џефри, Мајкл Инглиш. Светските агенции упатија порака да не се шири паника пред да се утврдат точните дијагнози. Загриженоста од ризиците за ширење на eболата станува се посилна ...
| | веќе видена | слични

Во Велика Британија е прогласена тревога поради ширењето на еболата надвор од реонот на Западна Африка, откако владата во Лондон одлучи да се постават специјални скенери за преглед на патниците кои доаѓаат од зоната зафатена со заразата. Вознемирениста во британската јавност дополнително беше зголемена и со смртта на британскиот државјанин во Македонија. Британецот кој почина вчера на скопската Инфективна клиника, само 90 минути откако беше итно префрлен со возило на Брза помош од хотелот каде тој престојувал, би бил прв случај на Британец да умре од ебола. Лондонските медиуми кои на еболата наеднаш и дадоа примарно значење, потиснувајќи ги случувањата во домашната политика и ситуацијата на Блискиот Исток, се занимаат со починатиот пациент, во очекување на резултатите од анализата што за македонските медицински власти ги прави германска специјализирана лабораторија. Човекот чиј идентитет не се открива престојувал од 2 октомври во Скопје, каде допатувал со уште еден Британец на службено патување. Претходно се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 332 | | | веќе видена

Европскиот Парламент денеска ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде ...
сите 378 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Паника во Велика Британија поради еболата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: