48 часа неизвесност - пристигна ли eбола и во Македонија?


Откако здравствените власти во Македонија објавија смртен случај на пациент со симптоми сомнителни за ебола, сега се чекаат резултатите од анализите кои ќе треба да се изработат во референтна лабараторија во Германија. Починатиот е 58 годишен Британец, кој во Македонија допатувал на втори октомври, заедно со негов пријател. Последните денови неговата здравствена состојба била влошена, со појава на стомачни болки и повраќање и благо покачена температура. Откако состојбата значително му се влошила во неконтактибилна состојба со возило на итна медицинска помош е префрлен на клиниката за инфективни болести каде што веднаш бил хоспитализиран. И покрај напорите на лекарите, по само еденипол час од приемот пациентот починал под клиничка слика сомнителна за вирусот на ебола. Министерството за здравство излезе со информација дека постои сомнение за прв случај на жртва од ебола во Македонија. „На инфективна се преземени сите мерки за третирање на пациентот, кој имал благо покачена телесна температура, 37,4, што не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

До крајот на неделава ќе се знае од што починал 58-годишниот Британец Колин Џефри кој деновиве го мобилизираше македонскиот здравствен систем под сомневање дека се работи за ебола. Како што информираат од Министерството за здравство обдукцијата на починатото тело е готова, а во моментов се прават детални лабораториски анализи. Според нив неопходно е неколку дена за прецизно да се изработат анализите и се утврдат причините што ја предизвикале смртта на овој пациент. Во обдукцијата и во анализите се вклучени сите стручни медицински лица од релевантните македонски Институти. Како што веќе информиравме се работи за бизнисменот Колин Џефри, кој пред неколку години беше прв човек на Советот за странски инвеститори во Македонија.Тој на јавноста и е познат и како ексдиректор на Џонсон Мети. Починатиот на 2 октомври допатувал во Македонија, а починал по една недела на 9 октомври и покрај укажаната лекарска помош. Како што информираа инфектолозите по само 90 минути откако бил донесен од екипата на Итната медицинска ...
| | веќе видена | слични

По неколкудневен страв и паника, лабораториската потврда дека починатиот Британец немал ебола, како и фактот дека нема други пациенти со симптоми на оваа болест, значи олеснување за граѓаните. Државата и лекарите преземаат засилени мерки со кои треба да се спречи можното ширење на вирусот, кој го плаши светот и од кој починаа околу 4.000 луѓе, а тоа го прават и регионот и Европа По неколкудневната паника за смртоносната болест Починатиот Англичанец Колин Џефри немал ебола, покажаа резултатите од лабораторијата во Хамбург, Германија. Веднаш прекина и карантинот во хотелот во кој престојувал и на Клиниката за инфективни болести. По неколкудневен страв и паника, лабораториската потврда дека починатиот Британец немал ебола, како и фактот дека нема други пациенти со симптоми на оваа болест, значи олеснување за граѓаните. Државата и лекарите преземаат засилени мерки со кои треба да се спречи можното ширење на вирусот, кој го плаши светот и од кој починаа околу 4.000 луѓе, а тоа го прават и регионот и Европа. Од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Здравствените власти одлучиле, доколку се појави сомнителен случај на ебола во Србија, карантинот да биде во хотелот „Национал", покрај автопатот Белград-Загреб, а одлуката треба да ја потврди и српската Влада. По паниката која ја предизвика сомнителен случај на заболен со ебола во Македонија, српските власти ги зајакнуваат мерките за превенција на опасната болест на своја територија. Од денеска на српските аеродроми започна мерење на телесната температура на сите патници кои доаѓаат од критичните подрачја за овој вирус, за што биле набавени специјални топломери. -Се придржуваме на сите препораки на Светската здравствена организација. Со оглед на тоа што еболата влезе во Европа, одиме на повисоко ниво. Затоа на аеродромот во Белград започна да им се мери температура на патниците – вели министерот за здравство Златибор Лончар. Тој објаснува дека започнала итна набавка на потребната заштитна опрема и се преземаат сите соодветни первентивни мерки. -Нема место за паника. Оваа работа ја држиме под контрола – ...
| | веќе видена | слични

Аџиите кои се вратија во Македонија од Саудиска Арабија ќе мора да одат на лекар 7 дена, во спротивно ќе плаќаат казни. Овие строги протоколи се наметнаа поради опасната ебола. Аџиите кои се вратија во Македонија од Саудиска Арабија ќе мора да одат на лекар 7 дена - така налага законот, во спротивно ќе плаќаат казни. Овие строги протоколи се наметнаа поради опасната ебола, но и други опасни инфективни заболувања, како маларијата или хеморагичната треска кои владеат во земјите кои ги посетиле за време на аџилакот. За сега здравствената состојба на аџиите кои стигнаа пред 2 дена е добра, и никој не се пожалил дека не се чуствува добро. Инаку, Макеоднија до вчера беше во неизвесност дали во земјава има смртен случај од опасната ебола. Дека не станува збор за смртоносниот вирус, потврди референтната лабараторија во Германија. Сепак, здравствените власти смируваат и доколку станувало збор за најлошото, земјата има капацитет да се справи со таквиот предизвик. - Ние како земја сме подготвени, и во иднина ќе ...
| | веќе видена | слични

Се знае дека Британецот не почина од смртоносната ебола. Ама кои се причините за неговата смрт веројатно ќе се знае откако ќе заврши обдукцијата. Недела е, па во Институтот за патологија вратите за посетители како нас останаа затворени. Неуспешни беа обидите да дознаеме повеќе детали до каде е со анализите. Во Институтот за патологија сеуште трае обдукцијата, јавноста веројатно ќе почека за резлутатите со податоците од анализата. Македонските власти сепак со исклучителна брзина успеаа да ги достават примероците во Германија и да ги добијат резултатите од таму. За Македонската телевизија ресоrниот министер Тодоров објасни дека тоа е резултат на експедитивноста на целиот тим којшто ја спроведувал оваа операција, од лекари до полиција. „Од моментот на смртта на британскиот државјанин, до моментот на докажување поминаа 48 часа. Ова значи дека за 48 часа нашиот здравствен систем реагирал максимално сконцентрирано, се преземаа сите мерки на заштита, се направи карантин, се обезбедуваше храна за тие луѓе коишто се ...
| | веќе видена | слични

Преголема количина на алкохол најверојатно е причината за смртта на Британецот за кој постоеше соменение дека можеби се заразил со ебола. Ваква информација добиле новинарите на Дејли Меил од високи извори во македонското здравство. Колин Џефри пред два дена почина на Инфективната клиника во Скопје каде бил пренесен во тешка состојба. Македонското здравство се сомневаше дека можеби станува збор за заразен од ебола и итно ги превзема сите мерки за контрола на ситуацијата. Хотелот во скопски центар каде престојувал Бирртанецот бепе ставен во карантин а примероци беа испратени за анализа во Германија. Денеска по присигнувањето на примероците, здравствените власти соопштија дека не станува збор за ебола и дека по обдукцијааќе се знае од што починал Џефри. Иако британските медиуми објавуваат дека станува збор за труење со алкохол, неговиот пријател со која престојуваше заедно во Скопје вели дека тој не пиел повеќе од вообичаеното.
| | веќе видена | слични

На белградскиот аеродром “Никола Тесла”, од синоќа здравствените власти почнаа со мерење на температурата на патниците како превентивна мерка од ебола. Ова се однесува на патниците кои доаѓаат од ризичните земји од западна Африка. Надлежните одлучиле хотелот “Национал” да биде карантинско место за евентуално сомнителен случај. „Се придржуваме на сите препораки на Светската здравствена организација. Со оглед на тоа што еболата влезе во Европа, одиме на повисоко ниво“, соопшти министерот за здравство Златибор Лончар. Тој објаснува дека започнала итна набавка на потребната заштитна опрема и се преземаат сите соодветни превентивни мерки, вклучително и со едукација на оние кои по природата на својата работа се во ризик од заразување со ебола. 
| | веќе видена | слични

Српските власти ги зајакнуваат мерките за превенција од ебола на својата територија. Набавени се специјални топломери, со кои властите ќе ја мерат телесната температура на сите патници кои доаѓаат од критичните подрачја за овој вирус. - Се придржуваме на сите препораки на Светската здравствена организација. Со оглед на тоа што еболата влезе во Европа, одиме на повисоко ниво. Затоа на аеродромот во Белград започна да им се мери температура на патниците, изјави министерот за здравство Златибор Лончар. Се набавува и заштитна опрема и се преземаат сите соодветни первентивни мерки. Доколку се појави сомнителен случај на ебола во Србија, карантинот ќе биде во хотелот „Национал“, покрај автопатот Белград-Загреб, одлучиле здравствените власти.
| | веќе видена | слични
2 копии

По паниката која ја предизвика сомнителен случај на заболен со ебола во Македонија, српските власти ги зајакнуваат мерките за превенција на опасната болест на своја територија. Од денеска на српските аеродроми започнува мерење на телесната температура на сите патници кои доаѓаат од критичните подрачја за овој вирус, за што биле набавени специјални топломери. -Се придржуваме на сите препораки на Светската здравствена организација. Со оглед на тоа што еболата влезе во Европа, одиме на повисоко ниво. Затоа на аеродромот во Белград започна да им се мери температура на патниците – вели министерот за здравство Златибор Лончар. Тој објаснува дека започнала итна набавка на потребната заштитна опрема и се преземаат сите соодветни первентивни мерки. -Нема место за паника. Оваа работа ја држиме под контрола – уверува Лончар, барајќи да не се создава паника со непроверени информации. Здравствените власти одлучиле, доколку се појави сомнителен случај на ебола во Србија, карантинот да биде во хотелот „Национал“, покрај ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев не сака да го сфати сериозно францускиот претседател Емануел Макрон од проста причина што Македонија и да го помине процесот на притстапни ...
сите 621 | | | веќе видена

Присуството на пет лидери од албанскиот блок на лидерската средба кај Претседателот Стево Пендаровски ја покажа сликата колкава е поделеноста кај партиите на ...
сите 437 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама не го прифати барањето на опозицијата за оставка и нови избори, откако Албанија не доби датум за почеток на преговори со ...
сите 381 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 11 | | | веќе видена

На денешниот состанок на неговиот кабинет во Белата куќа, Трамп рече дека се чини дека се придржува до договорената петдневна пауза во турската офанзива против ...
сите 565 | | | веќе видена

Вчера во 16.55 часот на магистралниот пат Охрид– Кичево, во близина на крстосница со регионален пат за Битола, патничко возило „југо“, со кичевски регистарски ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

48 часа неизвесност - пристигна ли eбола и во Македонија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: