Венизелос: Во Грција не се обучуваат џихадисти


Атина, 22. септември 2014 (ИНПРЕС) – Атина била предупредена од американските власти дека на грчка територија се обучуваат екстремисти , пишува грчки „ Катимерини“. Оваа информација беше негирана од страна на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос . - Не сме добиле такво предупредување . Имаме тесна соработка со американската администрација и со сите другу сојузници , истакна тој. Со овие зборови Венизелос го коментираше тврдењето дека ЦИА и соопштила на официјална Атина за седумте лица со грчко потекло кои се бореле в о странство како џихадисти . Грчката полиција исто така ги отфрли тврдењата дека на територијата на земјата се обучуваат џихадисти . По вчерашната средба со генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун, шефот на грчката дипломатија изјави дека земјата ќе ја поддржи борбата со „ Исламската држава“ , која веќе контролира значителен дел од територијата на Ирак и Сирија и претставува закана, особено за регионот на Блискиот Исток . (Крај) извор: Катимерини фото: архива
| | веќе видена | слични
18 копии

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов утре, доцна навечер по македонско време, ќе се обрати пред Генералното Собрание на Обединетите нации.Пред да се обрати пред ГС на ОН претседателот Иванов, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Попоски, ќе се сретне со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.Се очекува Иванов во своето обраќање, да се осврне на можностите за деблокада на македонските евро-атлански интеграции. Иванов ова прашање го постави и пред Советот за безбедност на Обединетите нации, во своето обраќање во средата.Согласно фокусот на климатските промени годинешното заседание на Генералното собрание, најавено е дека Иванов ќе посвети дел од своето обраќање и на ова прашање, како и на постигнувањето на милениумските развојни цели, јави МИА.
| | веќе видена | слични

Се очекува Иванов во своето обраќање, да се осврне на можностите за деблокада на македонските евро-атлански интеграции. Иванов ова прашање го постави и пред Советот за безбедност на Обединетите нации, во своето обраќање во средата. Согласно фокусот на климатските промени годинешното заседание на Генералното собрание, најавено е дека Иванов ќе посвети дел од своето обраќање и на ова прашање, како и на постигнувањето на милениумските развојни цели. /МИА
| | веќе видена | слични

Македонски претседател по прв пат се обрати во Советот за безбедност на ОН? „Ова е историски настан, за прв пат највисок претставник , како што е претседателот на Македонија има можност да се обрати пред Советот за безбедност на Обединетите нации. Од таму темата која што ја излагаше нашиот претседател Ѓорѓи Иванов  е мошне актуелна, вели  Иванка Додовска – универзитетски  професор. Во видеото погледнете го целиот разговор на Ѓорѓи Томиќ со професорката Иванка Додовска.
| | веќе видена | слични

Њујорк, 25. септември 2014 (ИНПРЕС) – Српскиот претседател Томислав Николиќ, на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк, се сретна со генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун. Како што е наведено во изјавата на генералниот секретар на ОН, Бан и Николиќ разговараа за процесот на европска интеграција на Србија, дијалогот Белград-Приштина, соработка на ОН и Србија, вклучувајќи ја и улогата на Србија во мировните мисии, како и престојното српско претседателство на ОБСЕ. Бан ја пофали Србија за ефективен одговор на катастрофалните поплави. Николиќ вчера присуствуваше на отворањето на општата дебата на 69. редовна седница на Генералното собрание на ОН. (Крај) извор: Ројтерс фото: архива
| | веќе видена | слични
5 копии

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун на денешното отворање на 69. Генерално собрание изјави дека се добива впечаток оти светот се распаѓа додека кризите се зголемуваат, болестите се шират, духовите на Студената војна се враќаат, а Арапската пролет главно премина во насилство. Тој во своето обраќање пред шефовите на 140 држави и влади истакна дека лидерството се гледа при наоѓањето „зрно надеж“ во превирањата и очајот, како и неговото негување. - Тоа е наша должност. Тоа е мојот денешен повик до вас, нагласи Бан, предупредувајќи дека човековите права биле на удар ширум светот. Генералниот секретар на ОН изнесе долга листа на светски кризи: војната во Газа, во Украина, Јужен Судан и Централноафриканската Република. - Ова беше ужасна година за принципите содржани во Повелбата на ОН, која ги смета мирот и безбедноста за приоритети на својата мисија, додаде Бан, истакнувајќи дека бројот на бегалците достигнал највисоко ниво од Втората светска војна. Тој за утре свика министерски состанок на кој ќе се координира ...
| | веќе видена | слични

Тој во своето обраќање пред шефовите на 140 држави и влади истакна дека лидерството се гледа при наоѓањето „зрно надеж“ во превирањата и очајот, како и неговото негување. - Тоа е наша должност. Тоа е мојот денешен повик до вас, нагласи Бан, предупредувајќи дека човековите права биле на удар ширум светот. Генералниот секретар на ОН изнесе долга листа на светски кризи: војната во Газа, во Украина, Јужен Судан и Централноафриканската Република. - Ова беше ужасна година за принципите содржани во Повелбата на ОН, која ги смета мирот и безбедноста за приоритети на својата мисија, додаде Бан, истакнувајќи дека бројот на бегалците достигнал највисоко ниво од Втората светска војна. Тој за утре свика министерски состанок на кој ќе се координира меѓународниот одговор на епидемијата од ебола, од која досега починаа 2.800 луѓе, а околу 5.000 се заразени.
| | веќе видена | слични

Во обраќањето на Генералното собрание на ОН ги повика светските водачи да му се приклучат во борбата против Исламската држава Обама: САД никогаш нема да се откажат од одбраната на своите интереси или пак од „ветувањето“ на Декларацијата за човекови права на ОН дека мирот е присуство на подобар живот, а не само отсуство на војна Американскиот претседател Барак Обама ги повика светските лидери да му се приклучат во напорите за „растурање и уништување“ на Исламската држава (ИД). Во денешното обраќање на Генералното собрание на ОН во Њујорк, Обама кажа дека ИД тероризирала недолжни луѓе во Ирак и Сирија со обезглавувања, убиства на деца, фрлање на тела во масовни гробници и изгладнување на верските малцинства. Американскиот претседател го повика светот, а особено муслиманските заедници енергично да ја отфрлат идеологијата на ИД и на Ал-Каида. Тој рече дека мора да се стави крај на „ракот на насилниот екстремизам“. Обама ја осуди и, како што кажа, “руската агресија“ во кризата со Украина, додавајќи дека Русија ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар Бан Ки-мун порача дека екстремистичките групи се јасна закана за меѓународната заедница 69-тото Генералното собрание на ОН денес започна со дебатата насочена на исламскиот екстремизам во Ирак, Сирија и други делови на Блискиот Исток, како и на борбата против епидемијата на ебола во Западна Африка. На годишниот собир во седиштето на ОН во Њујорк учествуваат државници од преку 140 земји. Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун пред Генералното собрание порача дека екстремистичките групи се јасна закана за меѓународната заедница. Тој рече и дека човековите права се на удар поради бурињата-бомби, обезглавувањата, намерното изгладнување на населението и нападите врз болници, засолништа на ОН и конвои со помош. Американскиот претседател Барак Обама само што започна со обраќањето пред Генералното собрание. Беше највено дека ќе се фокусира на борбата против милитантите на Исламската држава во време кога коалиција под американско раководство, а во којашто членуваат арапски држави, врши напади ...
| | веќе видена | слични

Војните се незаобиколив дел од секоја сесија на Генералното собрание на Обединетите Нации. Почна големиот собир на светската асамблеја со учество на рекорден број шефови на држави и на влади. Своја агенда има и македонскиот претседател. Заедно со министерот за надворешни работи Никола Попоски учествуваат на Самитот за климатски промени. Македонија е првата земја од Западен Балкан која го комплетираше третиот национален извештај од Рамковната конвенција за климатските промени. До крајот на 2014-та ќе го достави и првиот двегодишен отчет за емисија на издувни гасови.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Венизелос: Во Грција не се обучуваат џихадисти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: