И македонските маала ќе се најдат на Google maps

3 копии

Гугл денеска најави дека ќе започне да вози низ Македонија, со цел да го подобри квалитетот на Google maps и да собере слики за популарната опција Street View. Од 29 септември, Гугл автомобили ќе започнат да возат и да собираат 360 фотографии во Скопје и Битола, како и во другите поголеми македонски градови. Возењето понатаму ќе продолжи со покривање на помалите градови и села, во текот на наредната година Street View е многу популарна опција на Google Maps која беше лансирана во мај 2007 година и е веќе достапна низ 59 земји. Таа им овозможува на корисниците виртуелно да истражат и да се движат низ одредено маало, преку панорамските слики направени на реално ниво од улицата. Опцијата е возможна исто така во Google Earth и на мобилната верзија на Google Maps. Во план е да се започнеме со возење во Скопје и наскоро да се прошириме и низ другите градови и села, започнувајќи со најголемите градови и најинтересните места во Македонија. Вкупно ќе се покријат колку што е можно повеќе од патната мрежа во текот на ...
| | веќе видена | слични

Апликацијата „Стрит вју“, за која деновиве ќе се прават снимки и во земјава, се соочи со проблеми со приватноста во некои од европските земји „Гугл“ со својот сервис „Стрит вју“ изминативе седум години успеа да не' прошета низ многу градови, улици, музеи и локации за кои може само да сонуваме. Ни ги приближи тајните на Големиот кањон во Колорадо - САД, со само еден клик на компјутерот виртуелно можеме да прошетаме до Египет и пирамидите на Гиза. Благодарение на оваа програма, секој од својот дом може да го посети Ватикан, да ги види прочуените катедрали и музеи во повеќето европски градови, дури и вуртуелно да „појадува“ во најпознатите ресторани и дуќани. „Стрит вју“ - една од најпопуларните опции на „Гугл мапс“ беше лансирана во мај 2007 година и досега е достапна низ 59 земји во светот. Наскоро возилото на „Гугл“ ќе започне да вози и по улиците на најголемите градови во земјава. Прашањето кое се наметнува во јавноста е каде се' ќе ѕирне љубопитното око на „Гугл“ и дали ќе ја загрози нашата приватност? ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Од 29 септември Гугл започнува со снимање на локации низ Македонија за да го подобри квалитетот на функцијата Стрит Вју во рамки на апликацијата Гугл Мапс. Канцеларијата на компанијата во Атина од Дирекцијата за заштита на лични податоци добила дозвола за извршување на пренос на податоци во нивното седиште во Калифорнија, САД, иако личните податоци на граѓаните не се предмет на ова снимање туку територијата, улиците, локации.. Од 29 септември Гугл започнува со снимање на локации низ Македонија за да го подобри квалитетот на функцијата Стрит Вју во рамки на апликацијата Гугл Мапс. Канцеларијата на компанијата во Атина од Дирекцијата за заштита на лични податоци добила дозвола за извршување на пренос на податоци во нивното седиште во Калифорнија, САД, иако личните податоци на граѓаните не се предмет на ова снимање туку територијата, улиците, локации.. Уште пред шест месеци бевме контактирани од Гугл и нивната подружница во Атина за можноста за спроведување на активности за снимање на територијата на ...
| | веќе видена | слични

За неколку месеци, целиот свет ќе може во секое време, виртуелно да се прошета низ најголемите македонски градови, користејќи го сервисот Стрит Вју. Станува збор за систем кој ви овозможува преку вашиот компјутер буквално да шетате по улиците, да се вртите за 360 степени, да разгледувате продавници, да пребарувате знаменитости. Од Гугл велат дека од идниот понеделник нивните автомобили веќе ќе може да се видат низ Македонија. Почнувајќи од понеделник, на 29 септември улиците на Скопје и на Битола ќе бидат снимaни со специјализираниот автомобил на Гугл од каде ќе се фотографираат улиците за панорамски фотографии од 360 степени. По Скопје и Битола, на ред ќе бидат и улиците на Куманово, Прилеп, Тетово, Охрид и останатите градови и села. Се очекува дека првите фотографии ќе бидат достапни веќе за еден месец. Она што е исто така битно е дека Гугл за овој потфат веќе ги договорил сите детали и со Дирекцијата за заштита на лични податоци на Република Македонија во однос на заштита на приватноста на граѓаните за ...
| | веќе видена | слични

- Уште пред шест месеци бевме контактирани од Гугл и нивната подружница во Атина за можноста за спроведување на активности за снимање на територијата на нашата земја, за подобрување на квалитетот на услугите на Гугл Макс, односно Гугл Стрит Вју. Според наша надлежност тие беа упатени да испратат барање на пренос на податоци коишто ќе бидат собрани во текот на снимањето, а тоа се пред се лични податоци на луѓето кои би биле опфатени со снимањето. Инаку, во основа се снима територијата, улиците, локации. Општо личните податоци на граѓаните не се предмет на ова снимање, но поради избегнување на секаква можна појава на злоупотреба, случајна или намерна, ги презедовме сите мерки со укажување и со издавање на решенија за дозвола за извршување на преносот на податоците во нивното седиште во Калифорнија, САД, се со цел да биде усогласена активноста со прописите за заштита на личните податоци, изјави за МИА директорот на Дирекцијата за заштита на лични податоци Димитар Георгиевски. На сликите наменети за Стрит Вју, ...
| | веќе видена | слични

За да се подобри квалитетот на функцијата „Стрит вју“, во рамките на апликацијата „Гугл мапс“, почнувајќи од 29 септември во Скопје и во Битола, како и во други поголеми градови во земјава, „Гугл“ ќе снима тридимензионални фотографии, а наредната година истото ќе продолжи и во другите помали места „Гугл“ објави дека започнува со снимање локации низ Македонија, за подобрување на квалитетот на функцијата „Стрит вју“, во рамките на апликацијата „Гугл мапс“. Почнувајќи од 29 септември во Скопје и во Битола, како и во други поголеми градови во земјава, ќе бидат снимени тридимензионални фотографии, а наредната година истото ќе продолжи и во другите помали места. Планирано е да се покрие колку што е можно повеќе од патната мрежа, како и најинтересните места во земјата. Во Министерството за информатичко општество и администрација велат дека со претставници на „Гугл“ оствариле повеќе средби за воведување на овој сервис во Македонија. Според министерот Иво Ивановски, благодарение на „Гугл стрит вју“, Македонија може ...
| | веќе видена | слични

Наскоро македонските граѓани ќе можат да го забележат автомобилот на Гугл кој ќе вози низ поголемите градови и ќе ги фотографира улиците за панорамски фотографии од 360 степени. Првите улиците кои ќе бидат фотографирани ќе бидат од Скопје и Битола, потоа Куманово, Прилеп, Тетово, Охрид... Гугл ќе вози низ Македонија почнувајќи од 29 септември, со цел да го подобри квалитетот на Гугл Мапс и да собере слики за популарната опција Стрит Вју. „Планираме да започнеме со возење во Скопје и наскоро ќе го прошириме и низ другите градови и села, започнувајќи со најголемите градови и најинтересните места во Македонија. Вкупно планираме да покриеме колку што е можно повеќе од патната мрежа во текот на наредните неколку месеци“, велат од Гугл. Стрит Вју е многу популарна опција на Гугл Мапс која беше лансирана во мај 2007 година и е веќе достапна низ 59 земји. Таа им овозможува на корисниците виртуелно да истражат и да се движат низ одредено маало, преку панорамските слики направени на реално ниво од улицата. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според најавите, премиерот Зоран Заев денеска напладне тргнува за Брисел, каде ќе го пречекаат министерот за надворешни работи Никола Димитров и вицепремиерот ...
сите 668 | | | веќе видена

Француската блокада и бескрајнта неизвесност дали земјава ќе добие датум за преговори за членство во Европската унија, го „урна“ македонскиот берзански индекс, ...
сите 77 | | | веќе видена

 Секојдневно се наоѓаме пред избори кои сериозно може да влијаат на нашата иднина, па неретко се двоумиме долго, со часови, пред да донесеме конечна одлука. ...
сите 192 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 48 | | | веќе видена

По француското вето за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во ...
сите 156 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Европскиот совет и премиер на Белгија Херман ван Ромпеј денеска од Белград порача дека клучот на просперитетот не се наоѓа ниту во ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И македонските маала ќе се најдат на Google maps

Од:
До кого (е-маил):
Порака: