Американците без милост до петтата светска титула


САД го одбранија златото, убедливо совладувајќи ја Србија во финалето на СП со 129:92 Репрезентацијата на Соединетите Американски Држави ја одбрани титулата светски првак во кошарка, откако вечерва во Мадрид во финалето ја совлада Србија со убедливи 129:92. Кајри Ирвинг беше најефикасен играч кај победникот со 26 поени, пред Џејмс Харден со 23. Кај Србија прв стрелец беше Немања Бјелица со 18 поени. И покрај убедливиот пораз во финалето, Србија ги заслужува сите честитки за големиот успех што го направи на Мундијалот, пред кој израниците на селекторот, Саша Ѓорѓевиќ не беа во ниту една комбинација за пласман во самата завршница. На крајот најголемо разочарување е домаќинот на Мундијалот, Шпанија. „Црвената фурија“ пред стартот беше окрактеризирана како најголем конкурент на САД за шампионската титула, но се чини тоа ги елиминираше Шпанците. Кошаркарот на САД, Кајри Ирвинг го понесе признанието за најкорисен играч на Мундијалот. Во најдобра петорка на Светското првенствот се најдоа: Милош Теодосиќ (Србија), ...
| | веќе видена | слични

Во финалето САД ја победија Србија со 129-92, за одбрана на круната од пред четири години. Нови рекордери за финален меч се Ирвинг (МВП) со шест тројки од шест обиди и Теодосиќ според бројот на асистенции - седум Кошаркарите на САД ја слават титулата КОШАРКА - ЗАВРШИ 17. СП ВО ШПАНИЈА Кошаркарите на САД на супериорен начин ја одбранија титулата светски првак совладувајќи ја во финалето на Светското првенство (СП) во Мадрид Србија со 129-92, притоа поставувајќи неколку рекорди. Американците се третата селекција, по Бразил (1959 и 1963 година) и Југославија (1998 и 2002), што успеала да ја одбрани титулата освоена на претходно СП. За Американците, кои се закитија со петтата титула светски првак (2014, 2010, 1994, 1986 и 1954 година), колку што има и Југославија (2002, 1998, 1990, 1978 и 1970), ова беше 63-та победа во низа, на 45 официјални и на 18 пријателски средби. Американците ги добија сите девет натпревари на ова СП (како и на минатото во Турција 2010) со просечна разлика од 32,5 поени. Дуелот во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Со победата од 129:92 над Србија, репрезентацијата на САД го одбрани златниот медал синоќа во Мадрид во финалето на 17. Светското првенство во кошарка. За Американците ова е вкупно петти златен медал на светските првенства, а за првпат успеаја да го одбранат. Тие беа шампиони и во 1954 година, 1986 година, 1994 година и 2010 година. Воедно имаат серија од 19 натпревари без пораз на светските шампионати. Во финалето нивниот ривал Србија резултатски беше равноправен само во воведните минути односно кога во 4.минута водеше со 12:5, но по тајм аутот на американскиот селектор Мајк Кжижевски светските прваци влегоа во ритам и брзо поведоа, а потоа постојано ја зголемуваа разликата. На крајот на првиот период беше 35:21. Во понатомшниот дел од играта Американците постигнуваа поени, а Србите на моменти со атрактивни потези собираа аплаузи. Најефикасен на финалето беше Кајри Ирвинг со 26 поени (6/6 за тројка), а Џејмс Харден постигна 23 поени. Кај Американците осум играчи имаа двоцифренброј поени, а само Дерик Роуз ...
| | веќе видена | слични

Селекцијата на Србија обезбеди пласман во финалето на СП во кошарка откако ја совлада селекцијата на Франција со 90:85. Нашиот северен сосед во неверојатна завршница успеа да го сочува водството обезбедено по одигрувањето на втората четвртина. Србија уште по првиот период направи мала разлика, која ја зголеми во вториот период, а потоа успеа да ја одржува разликата, иако во последната четвртина Французите опасно се приближија. Најефикасен во победата на Србија беше Теодосиќ со 25 поени, а на спротивната страна Батум постигна 35 поени, но тоа беше премалку за избегнување на поразот. Финалето се игра во недела, додека вечерва на програмата е пресметката за третото место помеѓу Литванија и Франција.
| | веќе видена | слични

Србија ја совлада Франција со 90:85 и обезбеди пресметка со САД во финалето на СП во кошарка кое се одржува во Шпанија. Кошаркарите на Србија одиграа фантастичен меч, особено во првите три четвртини. Ова беше одлично полуфинале, со неколку одлични потези и атрактивни поени, а во видеото се сместени најдобрите пет.
| | веќе видена | слични

Во текот на 15-те дена во кои најдобрите светски кошаркарски селекции се бореа за златниот медал тагот #Spain2014 беше еден од најчесто користените на Твитер. Така, како што соопштија од Твитер, во текот на Светското првенство во Шпанија преку 4.3 милиони пати корисниците на таа друштвена мрежа го искористиле споменатиот таг. Топ три моменти, според твитовите кои во врска со нив се појавиле во минута, се тројката со која Емир Прелџиќ во последните секунди и донесе четвртфинале на Турција, поразот на домаќинот Шпанија од селекцијата на Франција во четвртфиналето на турнирот и убедливата победа на Американците над Србија во битката за златниот медал. Играч чие име најчесто во текот на турнирот се спомнуваше на Твитер беше Кајри Ирвинг, плејот на САД кој на крајот се закити и со МВП признанието за СП 2014. По него според бројот на спомнувања на Твитер се најдоа Пау Гасол, Николас Батум и Милош Теодосиќ. Иако бројката од 4.3 милиони твитови со официјалниот таг на СП звучи импозантно вреди и да се напомене дека ...
| | веќе видена | слични

Вчера со натпреварот меѓу САД и Србија кој сосема очекувано го добија Американците (129:92) заврши 17 Светско кошаркарско првенство. Мундобаскетот во Шпанија донесе квалитетна кошарка, по некое изненадување како и многу атрактивни потези. ФИБА по завршувањето на овој мундијал ги одбра најдобрите 10 и ги смести во едно четири ипол минутно видео. Во хајлајтсот ќе видите погодоци од далечина, „банани“, цепелини, одлични атракции кои со кринисани со Кенет Фарид и неговото екстра забивање под фаул во финалето. Уживајте !!!
| | веќе видена | слични
2 копии

Светската кошаркарска федерација (ФИБА) ги објави најдобрит десет потези на Светското првенство во Шпанија. Најдобрите десет потези на Мундијалот, кои траше две недели се дело на Мексиканецот Роман Мартинез, екипата на Франција, Американецот Кевин Фарид, Руди Гобер (Франција), Шпанецот Руди Фернандез, репрезентативецот на Турција Емир Прелџиќ, кошаркарот на старо - новиот шампион во светот Џејмс Харден и Србинот Никола Калиниќ. Првенството во Шпанија го освои репрезентацијата на САД која во финалето ја совлада Србуја со 129:92.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кошаркарите на Америка ја одбранија титулата светски првак на шампионатот одржан во Шпанија. Избраниците на Мајк Кшишевски во финалето ја совладаа Србија со 129:92. Србија иако поразена храбро им се спротивстави на недостижните американци, а голем успех за нив е и самиот пласман во финалето на Мундијалот. Американците одиграа во свој стил па дури и се надминаа во последниот дуел, а веќе на полувремето имаа 67 поени. Во завршницата мечот повеќе наликуваше на дуел меѓу истокот и западот на Ол стар викендите бидејќи американците речиси секој напад го завршуваа со атрактивни потези. Ова за САД беше 63-та победа по ред на ФИБА натпреварувањата. Најефикасен кај победникот беше Кајри Ирвинг со 26 поени, а овој играч имаше и 100% учинок од линијата за три поени каде погоди 6 од 6. кај Србија Бјелица и Калиниќ запишаа по 18 поени. Бронзениот медал на шампионатот во Шпанија им припадна на французите. По крајот на финалето ФИБА ги објави имињата на кошаркарите кои се најдоа во идеалната петорка. Меѓу нив има двајца ...
| | веќе видена | слични

Најкорисниот играч на СП и најдобриот во финалето, Кајри Ирвинг изјави дека освојувањето на титулата со САД е негов најголем успех во животот. Ирвинг со 26 поени го предводеше САД до убедлива победа над Србија од 129 92 во финалето на СП во Шпанија. “ Ова е моето најголемо достигнување во животот. Успехот го постигнав со момци кои ќе ги нарекувам браќа до крајот на животот ” – изјави Ирвинг. Америка на Мундобаскетот во Шпанија ривалите ги доби со просечна разлика од 33 поени, а финалето го реши погодувајќи 11 од првите 15 шутеви за три поени. Ова за САД беше 5-та светска титула во историјата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 262 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.-Посакувам Силјановска да ...
сите 152 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска Давкова на претседателската дебатата на Алсат телевизија истакна дека според Преспанскиот договор ќе треба да избришеме од ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Американците без милост до петтата светска титула

Од:
До кого (е-маил):
Порака: