Повеќе од две илјади граѓани појадуваа на манифестацијата „Појадок на мост‛

Денеска на Камениот мост и Мостот на цивилизациитe, под покровителство на Град Скопје, во организација на Секторот за локален економски развој, а во соработка со Средното угостителско училиште на Град Скопје „Лазар Танев“ се одржа петтата по ред традиционална манифестација “Појадок на Мост”. На двата моста, денеска појадуваа повеќе од две илјади граѓани, а со нив беше и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски. „Градот Скопје со организирањето на оваа манифестација, има за цел да ги обедини и зближи сите граѓани на Скопје и заедно да уживаат во уште еден несекојдневен заеднички појадок на симболот на градот Скопје, Камениот мост, а од минатата година и на популарно наречениот мост Око, којшто е доказ за сплотеноста на македонскиот народ со сите националности коишто живеат на овие простори. Поради својата уникатност овој настан стана препознатлив за Градот Скопје и ќе продолжи да привлекува голем број на посетители кои би уживале во убавините на нашиот град. Имено, Град Скопје континуирано работи и ќе ...
| | веќе видена | слични

Рано утрово на Камениот мост и Мостот на цивилизации реки од граѓани се собраа на заедничко дружење и појадок, на петата по ред манифестација „Појадок на мост“. Градот Скопје оваа манифестација ја организира во соработка со средното угостителско училиште „Лазар Танев“. Градоначалникот на град Скопје пред почетокот на манифестацијата им посака пријатен појадок и пријатно дружење на сите присутни. - Драго ми е што секоја година луѓето се сè по заинтересирани да дојдат овде, пред се да се дружат, да раговараат и да разменуваат мислења, и тоа од сите делови на Скопје, од сите општини и од сите националности. Мостовите како симбол на зближување и на овој настан го покажаа своето значење, рече градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски. Тој упати благодарност до сите донатори кои за оваа манифестација донираа храна, и до сите јавни претпријатија кои учествуваа во организирањето на овој настан, на ОХИС, на војската на АРМ, како и до сите министри и до градоначалничката на општина Кисела Вода Билјана Беличанец ...
| | веќе видена | слични

И оваа година манифестацијата „ Појадок на мост “ беше исклучително успешна. Граѓаните кои пред две недели успеаа да земат карта, (а беше голема гужва за картите) вчера дојдоа на мостот за да појадуваат и да се подружат. Во тоа не ги спречи ниту облачното време кое се закануваше со дожд. За среќа, се помина во најдобар ред и во добра атмосфера. Градоначалникот Трајановски видно задоволен од успешноста на проектот во изјава за Паника.бе , нагласи дека граѓаните се многу среќни и го поддржуваат појадокот, и затоа се размислува од следната година овој проект да се прошири. „Погледнете сами колку граѓаните се среќни кога појадуваат. За среќа не заврна, иако беше облачно. Во еден момент додека гледавме кон небото дали ќе заврне, еден од граѓаните ни предложи за следната година појадокот да го организираме во катна гаража. Идејата сите не изненади. Морам да ви признаам дека дури ми е и малку криво што оваа генијална идеја не ни текна на нас како организатори. Но ние секогаш сме биле отворени кон грaѓаните ...
| | веќе видена | слични

Манифестацијата „Појадок на мост“ петти пат се одржа вчера на Камени мост и на Мостот на цивилизациите На двата моста појадуваа повеќе од две илјади граѓани, а манифестацијата ја организира градот во соработка со Средното угостителско училиште „Лазар Танев“. - Оваа манифестација има цел да ги обедини и да ги зближи сите граѓани и заедно да уживаат во уште еден несекојдневен заеднички појадок на симболот на градот, Камени мост, а од минатата година и на популарно наречениот мост „Око“, кој е доказ за сплотеноста на македонскиот народ со сите националности што живеат на овие простори. Поради својата уникатност овој настан стана препознатлив за градот и ќе продолжи да привлекува голем број посетители, кои би уживале во убавините на нашиот град - рече градоначалникот Коце Трајановски, кој исто така присуствуваше на манифестацијата. Храната и ланч-пакетите ги подготвуваа 600 лица и тоа според сите светски и европски стандарди за приготвување храна. Ланч-пакетите содржеа 14-15 различни продукти, а благодарение на ...
| | веќе видена | слични

ПО ПЕТТИ ПАТ РЕДИЦИ ЗА ТРАДИЦИОНАЛНИОТ ПОЈАДОК ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ Над 2000 скопјани појадуваа на мост Граѓаните на Скопје, вчера, по петти пат појадуваа на Камен мост и на Мостот на цивилизациите. И оваа година повеќе луѓе сакаа да појадуваат на Камениот мост, а најзаинтересирани за појадокот беа постарите лица кои, и покрај лошото време, уште од рано чекаа во редици за да појадуваат. Маси имаше наредено од почеток до крај на мостовите, граѓаните, со пијалаци и со ланч пакети ги послужуваа ученици од СУГС"Лазар Танев", а ги забавуваа улични музичари. Годинава на мост појадуваа повеќе од 2.000 луѓе, а меѓу нив беа и министрите за труд и социјална политика и за транспорт и врски, Диме Спасов и Миле Јанакиески. Дел од присутните, како и секоја година, само ги подигнаа ланч пакетите и си заминаа, наместо да се дружат со другите граѓани и да го запазат социјалниот аспект на манифестацијата, кој и вчера го нагласи градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски. Манифестацијата, традиционално, ја ...
| | веќе видена | слични

Вчера (14 септември недела), на Камениот мост и Мостот на цивилизациите во Република Македонија, под покровителство на Град Скопје, во организација на Секторот за локален економски развој, а во соработка со Средното угостителско училиште на Град Скопје „Лазар Танев“се одржа петтата по ред традиционална манифестација “Појадок на Мост”. На двата моста, денеска појадуваа повеќе од две илјади граѓани, а со нив беше и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски. - Почитувани граѓани, чест ми е што по петти пат имам можност да ја отворам и на сите вас да ви посакам добредојде на петтата традиционална манифестација “Појадок на Мост”. Ми претставува задоволство што гледам дека оваа манифестација е прифатена од граѓаните, па и оваа година на двата моста има голем број посетители и консументи, кои заеднички ќе појадуваат, ќе се дружат, но и ќе го почувствуваат гостопримството на овој град. Градот Скопје со организирањето на оваа манифестација, има за цел да ги обедини и зближи сите граѓани на Скопје и заедно да ...
| | веќе видена | слични

Камен мост и Мостот на цивилизациите денеска во Скопје беа две големи трпези на кои заеднички појадуваа околу 2.000 граѓани. Петтата по ред манифестација „Појадок на мост“ што традиционално ја организира Градот Скопје во соработка со Средното угостителско училиште „Лазар Танев“ уште еднаш покажа дека скопјани сакаат да се дружат, да разменуваат мислења и да стекнувата нови пријателства. „Мостовите, како симбол на зближување го покажаа своето значење и на овој настан. Дружењето се' повеќе станува наш императив, бидејќи во овие нови, брзи времиња на живеење има се' помалку време и место за дружење“, рече градоначалникот Коце Трајановски. Задоволни граѓани, претежно од постарата генерација и годинава дојдоа во голем број на заедничкиот појадок. Оние што успеале да дојдат до билет минатата недела беа задоволни. Имаа можност и да појадуваат бесплатно и да поразговараат со дел од владините министри кои што исто така беа дел од заедничкиот појадок. На трпезата беа министрите Миле Јанакиески, Диме Спасов, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Овој предлог за доверба е поврзан со тоа дали се согласуваме или не со Договорот од Преспа, затоа сме принудени да не дадеме глас за доверба, рече лидерот на ...
сите 554 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи на Република Македонија, на шефот на Канцеларијата за врски на Грција во Република Македонија, му беше предадена Вербална ...
сите 232 | | | веќе видена

Во грчкиот парламент започна расправа за гласање на доверба на владата на Алексис Ципрас, по заминувањето од владиниот кабинет на коалицискиот партнер и ...
сите 59 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повеќе од две илјади граѓани појадуваа на манифестацијата „Појадок на мост‛

Од:
До кого (е-маил):
Порака: