Екипата на „До балчак„ помина на црвениот килим во Битола


И покрај наводните несогласувања со директорката на фестивалот Лабина Митевска, Попов вечерва делуваше сосема опуштено во нејзино друштво Филмската екипа на „До Балчак„ помина на црвениот килим во Битола, и тоа предводена од режисерот Столе Попов и актерите Сашко Коцев и Инти Срај . И покрај наводните несогласувања со директорката на фестивалот Лабина Митевска , Попов вечерва делуваше сосема опуштено во нејзино друштво, па на црвениот килим и пред насобраните новинарски екипи се помина како што треба. Инаку, во моментов во тек е премиерното прикажување на новиот македонски филм „До балчак„.
| | веќе видена | слични
5 копии

Официјално е соопштено дека македонскиот филм „До балчак" на режисерот Столе Попов ќе ја претставува Македонија во трката за престижната награда Оскар. Ова го соопштија од Друштвото на филмски работници на Македонија. Комисијата во состав на Роберт Насков (продуцент) претседател на Комисијата, Димитар Попов (директор на фотографија), Вардан Тозија (режисер), Иван Бартлинг (сценограф) и Горан Игњатовски (дизајнер на шминка/маска), со мнозинство гласови одлучи филмот да ја претставува Македонија во конкуренцијата за Оскар од неанглиско говорно подрачје. Филмот е сниман по сценарио на Горан Стефановски, а македонската премиера ја имаше на 14-ти септември на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола.
| | веќе видена | слични
2 копии

Филмот „До балчак“ во режија на Столе Попов, кој изминативе десетина денови ја брануваше јавноста поради низата контроверзи и неисплатени хонорари и надоместоци, ќе биде македонскиот кандидат за филмската награда оскар од неанглиското говорно подрачје, извести комисијата на Друштвото на филмски работници. Претседателот на комисијата, Роберт Насков, извести дека одлуката била донесена во мнозинство гласови. Покрај Насков, комисијата ја сочинуваат и Вардан Тозија, Горан Игњатовски, Иван Бартлинг и Димитар Попов.
| | веќе видена | слични

Филмот „До балчак“ е македонскиот кандидат за Оскар за 2015-та година. Членовите на петчленото жири на чело со продуцентот Робет Насков, одлучија филмот на режисерот Столе Попов да биде кандитат за номинацијата – филм од неанглиско говорно подрачје. И покрај серијата скандали, кој се случија пред и по премиерата, а не се однесува за филмската вредност туку на продуценскиот тим, македонската јавност не е запозната со квалитетот на филмскиот производ. Сепак, иако не е најавена премиера во Скопје или некој друг град во Македонија, се надеваме дека ќе имаме шанса да го гледаме „До балчак“ и да дадеме оценка за уметноста.В/К
| | веќе видена | слични

Битолската и македонската јавност сеуште се во неверување од фактот што еден од најпознатите македонски режисери, Столе Попов, Фестивалот на филмската камера Браќа Манаки го нарече мала, селска, одвратно малограѓанска приредба. Човекот кој нераскинливо е поврзан со фестивалот, кој беше и член на жирито во 2008 година и кој го бранеше неговиот опстанок во Битола во турбулентните години кога Томи Салковски го пресели во Скопје, заборави на убавите манири, пред се човечки, и длабоко ги навреди не само битолчани, туку и голем дел од гостите на црвениот килим кои дојдоа токму од неговиот роден град Скопје. Навредите упатени на адреса на организаторите на фестивалот, никако не може да бидат пример за студентите на кои Попов им предава на Факултетот за драмски уметности, уште помалку препорака за нови признанија во веќе полните витрини на најтрофејниот македонски режисер. А, контроверзиите што го следеа создавањето на филмот До балчак, особено битолчани, имаа намера да ги заборават се до вчера. Така, во име на ...
| | веќе видена | слични

Битола - Новиот македонски филм на Столе Попов "До балчак", кој синоќа ја имаше премиерата на "Браќа Манаки" во Битола, помина во мирна атмосфера, а режисерот и екипата добија силни овации. И покрај најавата за протестите на битолските дуќанџии пред премиерата на филмот, поради долговите што продукцијата на "До балчак" се уште им ги нема исплатено, премиерата помина без никакви инциденти, во свечена атмосфера и со добар прием и аплауз за филмот. Салата во Центарот за култура беше преполна и сите билети беа продадени. Режисерот Столе Попов доби голем аплауз од публиката уште пред почнувањето на филмот. Интересно е дека имаше закана и дека Столе Попов ќе си замине, по скандалот на отворањето на фестивалот и неговото демонстративно напуштање на салата. Но, ништо не се случи. Освен полицијата која беше присутна на Широк сокак и на сите можни приоди, немаше ништо друго. Иако филмот трае цели 165 минути речиси целата публика во киносалата остана до крајот, за разлика од филмот на отворањето, "Облаците на Силс ...
| | веќе видена | слични

Не се остварија најавите за протести на незадоволните угостители од Битола за време на премиерната проекција на филмот „До балчак“, вечерва на 35. издание на фестивалот за филмска ументост „Браќа Манаки“. Дефилето по црвениот килим на вториот ден од фестивалот помина мирно и нормално.Се очекуваше група дуќанџии да ја бојкотираат премиерата затоа што продуцентите на филмот не ги исплатиле услугите што ги добиле за време на снимањето. Сепак, филмската екипа предводена од режисерот Столе Попов без вознемирувања зачекори на црвениот тепих. Пред проекцијата преполнетата сала го награди со громогласен аплаиз режисерот и неговото ново остварување.
| | веќе видена | слични

Најавените протести од страна на неколку угостители од Битола не се отварија. И вториот ден од ИФФК „Браќа Манаки“ помина во одлична атмосфера, и ако се очекуваше на црвениот тепих да се најдат група дуќанџии кои ќе ја бојкотираа премиерата на филмот поради сеуште не исплатени услуги кои биле користени од страна на екипата додека филмот се снимал во Битола. Вчера на свеченото отворање на јубилејното 35-то издание на „Манаки“ откако по црвениот килим помина режисерот на филмот „До балчак“ - Столе Попов после краток временски период тој налутен го напушти фестивалот, за што вчера пишуваа повеќе портали низ земјава. Вчеравечер на црвениот тепих во отворената програма на Телевизија Орбис во наше прашање за одредените контраверзи особено сега пред фестивалот, режисерот одговори: -Јас сум режисер на филмот се надевам, знаете што значи тоа. Или научете, одговори Попов. За светската премиера на филмот се бараше карта плус пред почетокот на прикажувањето, а во салата место плус за да се проследи филмот. На црвениот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Екипата на „До балчак„ помина на црвениот килим во Битола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: