Русија: Сака ли ЕУ мир во Украина?

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека новите санкции на ЕУ против Русија покажуваат дека Унијата „по се изгледа е против мировниот процес во Украина" Русија е решена да учествува во мировниот процес во Украина и покрај новите економски санкции на Европската унија кон неа, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. - И покрај тоа што позицијата на ЕУ не е конструктивна, Русија ќе продолжи да прави се што е во нејзина моќ, за да помогне во имплементирањето на постоечкиот мировен план, како и за стабилизирање на ситуацијата во југоисточна Украина во целина, рече Песков. Претходно, руското Министерство за надворешни работи соопшти дека новите санкции на ЕУ покажуваат дека Унијата „по се изгледа е против мировниот процес во Украина“. - Денес Брисел и шефовите на држави од ЕУ треба да дадат јасен одговор на граѓаните на ЕУ зошто тие се предмет на ризик од конфронтација, економска стагнација и губење работа, се вели во соопштението. Од руското Министерство за одбрана пак беше испратен демант на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со новите санкции се опфатени најголемата руска банка, Сбербанк, две фабрики во машинската индустрија и три научноистражувачки институти. Канада воведе нови санкции против Русија поради руските операции во Украина, јави ИТАР-ТАСС. Со новите санкции се опфатени најголемата руска банка, Сбербанк, две фабрики во машинската индустрија и три научноистражувачки институти. Канадскиот министер за надворешни работи Џон Берд изјави дека Канада ги вовела нови санкции против Русија, бидејќи не е задоволна од руската агресија во Украина. Тој додаде дека новиот пакет санкции е насочен кон четири лица, пет организации и една финансиска институција. Казнените мерки беа воведени во пресрет на официјалната посета на Канада на украинскиот претседател Петро Порошенко. Тој утре во Канада ќе се сретне со премиерот Стивен Харпер и ќе се обрати пред канадскиот Парламент. САД и ЕУ воведоа нови санкции кон Русија на 12 септември.
| | веќе видена | слични

Канада воведе нови санкции против Русија поради руските операции во Украина, јави ИТАР-ТАСС. Канадскиот министер за надворешни работи Џон Берд изјави дека Канада ги вовела нови санкции против Русија, бидејќи не е задоволна од руската агресија во Украина. Тој додаде дека новиот пакет санкции е насочен кон четири лица, пет организации и една финансиска институција. Со новите санкции се опфатени најголемата руска банка, Сбербанк, две фабрики во машинската индустрија и три научноистражувачки институти. Казнените мерки беа воведени во пресрет на официјалната посета на Канада на украинскиот претседател Петро Порошенко. Тој утре во Канада ќе се сретне со премиерот Стивен Харпер и ќе се обрати пред канадскиот Парламент. САД и ЕУ воведоа нови санкции кон Русија на 12 септември.
| | веќе видена | слични
10 копии

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва набрзо ќе преземе соодветни мерки по повод последната рунда санкции на САД, кои ги оцени како „непријателски чекор“. Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва набрзо ќе преземе соодветни мерки по повод последната рунда санкции на САД, кои ги оцени како „непријателски чекор“, јави ИТАР-ТАСС. - Го оценуваме воведувањето од страна на Вашингтон на нови антируски санкции како уште еден непријателски чекор преземен од американската администрација, соопшти руското МНР. Во документот се додава дека „жонглирањето со санкции“ нема да ја принуди Русија да ја промени принципиелната позиција. - Нема да дејствуваме за да им угодиме на политичките амбиции на САД и на намерите на прекуокеанските политичари, кои се стремат да ја искористат Украина во интерес на попречување на Русија, додава Министерството. Министерството наведува дека претстојните контрасанкции се „принудна мерка, но Москва ја остава отворена вратата за конструктивна и чесна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Москва наскоро ќе превземе мерки по повод последната рунда санкции на САД, кои за Русија се „непријателски чекор“, соопштува руското Министерство за надворешни работи. - Го оценуваме воведувањето од страна на Вашингтон на нови антируски санкции како уште еден непријателски чекор преземен од американската администрација, соопшти руското МНР. Санкциите на САД, се вели во соопштението, нема да влијаат Русија да ја промени принципиелната позиција. Од руското МНР додаваат дека нема да дејствуваст за да им се угоди на политичките амбции кои САД ги има.
| | веќе видена | слични
2 копии

Администрацијата на САД не го споделува мислењето на Москва дека новите американски санкции ги нарушават нормите на Светската трговска организација (СТО). Од друга страна, Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва набрзо ќе преземе соодветни мерки по повод последната рунда санкции на САД, кои ги оцени како „непријателски чекор" Администрацијата на САД не го споделува мислењето на Москва дека новите американски санкции ги нарушават нормите на Светската трговска организација (СТО), изјави портпаролката на Стејт департментот Мари Харф. Таа го изјави тоа во одговор на барањето за коментар на изјавата на рускиот министер за економски развој Алексеј Уљукаев, кој изјави дека Москва ги смета последните санкции на САД и ЕУ против Русија за противречни на нормите на СТО, како и претходните. - Да, сметам дури и претходниот пакет на санкции е повод да се обратиме до СТО и ние тоа ќе го направиме, рече Уљукаев. Харф изјави дека САД не се согласни со наводите на руските експерти по тоа прашање. Од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 154 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русија: Сака ли ЕУ мир во Украина?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: