Писториус може да ја продолжи кариерата

Меѓународниот параолимписки комитет потврди дека Оскар Писториус ќе може да ја продолжи кариерата иако е обвинет за убиство од небрежност. Писториус во петокот беше осуден за убиство од небрежност, откако беше ослободен од обвинувањето за убиство со умисла на својата девојка Реве Стенкамп. Јужноафриканскиот атлетичар изречувањето на казната ќе го чека на 13 октомври до кога поради платната кауција ќе остане во куќен притвор. Писториус за убиство од небрежност би можел да биде осуден на максимум 15 години, а може да помине и само со условна казна. 27 годишниот атлетичар стана еден од најпознатите спортисти поради доминацијата во параолимписките дисциплини, а тој се натпреваруваше и на олимписките и оствари завидни резултати. Тој влезе во историјата во 2012-та година кога стана првиот човек со две ампутирани нозе кој учествувал на Олимписките игри во Лондон.
| | веќе видена | слични
6 копии

Американската компанија за производство на спортска опрема Најк, го раскина договорот со јужноафриканскиот параолимпиец Оскар Писториус. Писториус пред неколку дена беше обвинет за убиство од небрежност на неговата девојка Риве Стенкамп, а казната ќе му биде соопштена на 13 октомври. Американската компанија го суспендираше договорот со атлетичарот во февруари, кога се случи немилиот настан.
| | веќе видена | слични

Судијката пресуди дека Оскар Писториус ја убил својата девојка од небрежност. Судот вчера ги отфрли обвиненијата за убиство со умисла како и обвинението за убиство, при тоа наведувајќи дека ноќта кога Писториус пукал во неговата куќа немал намера никого да убие. Сепак, финалната пресуда е дека тој убиството го извршил без умисла, а казната може да биде најмалку 7 а најмногу 15 години затворска казна. Одлуката за должината на неговата затвроска казна ќе биде соопштена за неколку недели. Пред една година на денот на вљубените, Писториус испукал 4 куршуми пред затворена врата во бањата во својот дом во Преторија, која ја убил неговата 29-годишна девојка. Во своја одбрана тој тврдел дека пукал оти мислел дека тоа е провалник, но обвинителите твредеа дека тој намерно пукал во Рив, откако се искрал со неа.
| | веќе видена | слични

Параолимпиецот Оскар Писториус од страна на судот е прогласен за невин за убиство со умисла. Тој беше обвинет за убиство со умисла на неговата девојка Рева Стинкамп на 14 февруари 2013 година. Во петокот судот одлучи да го повлече обвинението против Писториус за убиство со умисла. -Државата не утврдила дека постои основано сомневање дека обвинетиот намерно го извршил убиството, изјавила судијката Масипа пред Врховниот суд во Преторија. Оваа судска одлука секако ќе биде од големо олеснување за Писториус на кој му се закануваше казна од 25 години затвор во случај да би било докажано убиство со предумисла. На судските органи им беа потребни дури 30 дена за да донесат конечна одлука. Во ослободителната одлука се вели дека не постојат доволно докази за Писториус да биде прогласен за виновен.
| | веќе видена | слични

Параолимпиецот во моментот кога судијката во судот во Преторија, Јужна Африка прогласи дека не е виновен за убиство. Конечната одлука за случајот на Оскар Писториус за убиството на неговата девојка ќе биде кажана утре, засега во обвиненијата за убиство со предумисла и убиство, судот одлучи дека не е виновен. Според текот на неколкумесечното судење, најверојатно ќе биде прогласен за убиство од небрежност, за што казната не е задолжително затворска и е максимум 15 години.
| | веќе видена | слични

Оскар Писториус сака да напише книга и на тој начин да ја раскаже својата страна од приказната, за настаните кои што се случиле во тек на ноќта, кога ја уби својата девојка Рева Стенкамп, како и за мачното судење.Мемоарите од убиството би можело да му бидат од корист на параолимпиецот, но најавата за книгата предизвикаа бурни реакции.Имено многумина мислат дека од убиството на 29-годишната правничка и модел, Писториус има намера да профитира.Оскар Писториус во петок беше прогласен за виновен за убиство од предумисла, откако со четири куршуми ја застрела својата девојка која била зад затворените врати во тоалетот, бидејќи како што вели, мислел дека станува збор за крадец.Судот му дозволи изрекувањето на казната да го чека на слобода, а во судницата ќе се врати повторно на 13-ти октомври, кога ќе бидат сослушани приговорите на обвинителството и одбраната на пресудата, по што судијката ќе ја изрече казната.-Ќе напише своја книга. Зборувавме за тоа, за идеите и за концептот. Не би сакал да изнесувам повеќе ...
| | веќе видена | слични

Оскар Писториус е осуден во петокот, 12 септември за убиство од небрежност, и така ја избегнал посериозната пресуда за убиство со предумисла, откако пукал во својата девојка Рив Стенкамп минатиот февруари. Иако спортистот бил во сериозна врска со убавата Рив, на видеото излегле и некои факти кои зборуваат за тоа дека ја изневерувал, а не им бил верен ниту на девојките пред неа. Имено, откриено е дека спортистот во врската со Рив впловил додека сè уште се гледал со студентката Саманта Тејлор и со банкарката Џена Едкинс. Медиумите овој швалер исто така го поврзуваат и со ПР-менаџерката Ерин Стир и манекенката Анастасија Козисова, и тоа додека бил во врска со несреќната Рив. Параолимпиецот врската со Рив ја започнал пред да раскине со Саманта Тејлор, која спиела во неговата куќа неколку пати во текот на неделата. - Сите негови девојки беа како Саманта, русокоси, ситни и слаби. Често се прашував каков ефект сите тие совршени жени имаат на Оскар. Дали поради нив беше посвесен за своите недостатоци? Можеби поради ...
| | веќе видена | слични

Тоа беше случај кој го освои светот - милиони луѓе се вклучуваа за да ги следат драматичните настани во судницата на нивните телевизиски екрани. Спортска ѕвезда во кулминацијата на својата сила беше обвинета за убиство на неговата партнерка во насилнички бес што ја шокираше нацијата. Пред дваесет години, тоа беше циркусот што го опкружуваше О.Џ.Симпсон - американскиот фудбалер обвинет за убиство на неговата поранешна сопруга Никол Браун и нејзиниот пријател Роналд Голдман. Во петокот, тоа, исто така, беше сцената во Јужноафриканската Република, кога Оскар Писториус - меѓународно познат спринтер со двојна ампутација - стоеше на обвинителната клупа во Преторија за да го слушне изрекувањето на пресудата. Тој, како и Симпсон, не беше прогласен виновен за убиство и покрај тоа што пукал со огнено оружје четири пати и ја убил неговата девојка, Рива Стинкамп, преку вратата на тоалетот, очигледно мислејќи дека станува збор за натрапник ноќно време. Симпсон подоцна беше осуден на неправедна смрт во случајот на ...
| | веќе видена | слични

Родителите на Рива Стенкамп биле бесни по пресудата за Оскар Писториус во петокот. "Ова не е правда. Оваа пресуда не е правда за Рива, само ја сакаме вистината", рекла мајката на манекенката за NBC News . Семејството Стенкамп ја критикувало јужноафриканската судијка Токозиле Масипа поради, според нив, преблагата пресуда. Џун Стенкамп: Не верувам дека станува збор за несреќа "Умрела ужасно, болно и грозно. Ја пукал низ вратата и не можам да верувам дека станувало збор за несреќа", рекла Џун Стенкамп, мајката на жртвата. Оскар Писториус мора да се врати на суд на 13. октомври за да му биде изречена казна, која за убиство од небрежност изнесува до 15 години затвор. "Навистина ме интересира што ќе се случи со Оскар. Тоа нема да го промени фактот дека мојата ќерка нема да се врати. Тој е се' уште жив и дише, а неа ја нема", рекла госпоѓа Стенкамп за NBC News . Семејството е во период на жалење Жаки Мофокенг, портпаролка на Женската лига на Африканскиот национален конгрес, рекла дека семејството на Рив е во ...
| | веќе видена | слични

27 - годишниот Јужноафриканец, кој ја застрела својата девојка Рива Стенкамп минатата година, беше прогласен за виновен за убиство од небрежност. Нему ќе му биде изречена казната на 13. октомври, а законот во земјата, предвидува казна од условна и парична казна до 15 години затвор. Писториус освои шест златни и вкупно осум медали од параолимписките игри во 2004, 2008 и 2012 година. Во Лондон тој стана и првиот атлетичар со ампутирани нозе, кој учествува на Олимписките игри за луѓе без хендикеп. Оскар направил исклучително многу за параолимпиското движење, тој беше инспирација за милиони ширум светот. Ние ќе му дозволиме да се натпреварува повторно, изјавија од меѓународниот параолимписки комитет.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 278 | | | веќе видена

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 91 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 247 | | | веќе видена

Легендарниот тенисер Џон Мекинро е убеден дека Новак Ѓоковиќ ќе успее да биде подобар од Роџер Федерер и Рафаел Надал според број на освоени Грен слем титули. ...
сите 244 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 60 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска, се сретна со Ивана Мишева, претставничка на граѓанската иницијатива за заштита на ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Писториус може да ја продолжи кариерата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: