Оскар Писториус не ја убил својата девојка со умисла

Јужноафриканскиот атлетичар,Оскар Писториус не ја убил својата девојка, намерно и со умисла,заклучи судијата Токозила Масипа на крајот од првиот ден од завршувањето на судскиот процес,на кој треба да се донесе пресудата. Писториус,сепак, и понатаму се соочува со можноста да биде осуден за ненамерно убиство,за кое може да му биде определена затворска казна. Судијата Масипа, првично,требаше денеска да ја соопшти пресудата,но завршувањето на процесот што почна во март оваа година, таа го одложи за утре. Во својата елаборација на доказите што ги понудија обвинителството и одбраната,судијата ја отфрли тезата на одбраната дека нема кривична одговорност во реакцијата на Писториус,тврдејќи дека самиот чин на пукање од огнено оружје, е противправно однесување. Таа,од друга страна,заклучи дека јужноафриканското обвинителство нема понудено никаков доказ за постоење намера кај обвинетиот да ја убие девојката,па според тоа,тој не може да биде осуден и казнет со најтешката казна. Според судијата Масипа,обвинетиот ...
| | веќе видена | слични

Тоа беше случај кој го освои светот - милиони луѓе се вклучуваа за да ги следат драматичните настани во судницата на нивните телевизиски екрани. Спортска ѕвезда во кулминацијата на својата сила беше обвинета за убиство на неговата партнерка во насилнички бес што ја шокираше нацијата. Пред дваесет години, тоа беше циркусот што го опкружуваше О.Џ.Симпсон - американскиот фудбалер обвинет за убиство на неговата поранешна сопруга Никол Браун и нејзиниот пријател Роналд Голдман. Во петокот, тоа, исто така, беше сцената во Јужноафриканската Република, кога Оскар Писториус - меѓународно познат спринтер со двојна ампутација - стоеше на обвинителната клупа во Преторија за да го слушне изрекувањето на пресудата. Тој, како и Симпсон, не беше прогласен виновен за убиство и покрај тоа што пукал со огнено оружје четири пати и ја убил неговата девојка, Рива Стинкамп, преку вратата на тоалетот, очигледно мислејќи дека станува збор за натрапник ноќно време. Симпсон подоцна беше осуден на неправедна смрт во случајот на ...
| | веќе видена | слични

27 - годишниот Јужноафриканец, кој ја застрела својата девојка Рива Стенкамп минатата година, беше прогласен за виновен за убиство од небрежност. Нему ќе му биде изречена казната на 13. октомври, а законот во земјата, предвидува казна од условна и парична казна до 15 години затвор. Писториус освои шест златни и вкупно осум медали од параолимписките игри во 2004, 2008 и 2012 година. Во Лондон тој стана и првиот атлетичар со ампутирани нозе, кој учествува на Олимписките игри за луѓе без хендикеп. Оскар направил исклучително многу за параолимпиското движење, тој беше инспирација за милиони ширум светот. Ние ќе му дозволиме да се натпреварува повторно, изјавија од меѓународниот параолимписки комитет.
| | веќе видена | слични
2 копии

Параолимиецот во моментот кога судијката во судот во Преторија, Јужна Африка, прогласи дека не е виновен за убиството Параолимиецот во моментот кога судијката во судот во Преторија, Јужна Африка, прогласи дека не е виновен за убиството
| | веќе видена | слични

Меѓународниот параолимписки комитет (МПК) објави дека атлетичарот Оскар Писториус ќе има право да учествува на Параолимписките игри во Рио де Женеиро во 2016 година, ако за тоа време не одлежува затворска казна. 27-годишниот Јужноафриканец, кој ја застрела својата девојка Рива Стенкамп минатата година, беше прогласен за виновен за убиство од небрежност. Тој ќе ја разбере казната на 13 октомври, а законот во земјата, предвидува казна од условна казна, парична казна па се до 15 години затвор. “Оскар направил исклучително многу за параолимпиското движење, тој беше инспирација за милиони ширум светот. Ако тој одлучи да ја продолжи спортската кариера, ние не можеме да застанеме на неговиот пат и ќе му дозволиме да се натпреварува повторно во иднина”, изјави портпаролот на МПК, Крег Спенсер. Писториус освои шест златни и вкупно осум медали од Параолимписките игри во 2004, 2008 и 2012 година. Во Лондон тој стана и првиот атлетичар со ампутирани нозе, кој учествува на Олимписките игри за луѓе без хендикеп. “Оскар ...
| | веќе видена | слични

На Оскар Писториус ќе му биде дозволено да се натпреварува на Олимписките игри во Рио 2016 годино, но ако не е во затвор, објавува Интернационалниот параолимписки комитет, а пренесува Би-Би-Си. Јужноафриканецот беше прогласен за виновен за ненамерно убиство на својата девојка Рива Стенкамп. Судот на 13 октомври ќе ја донесе пресудата во врска со неговата казна. Интернационалниот параолимписки комитет нема да му прави никакви проблеми доколку тој сака и понатаму да се натпреварува, но откако ќе ја отслужи казната. Одлуката е на самиот Писториус, кој треба да реши дали по целиот овој кошмар и понатаму ќе сака да се занимава со спорт. Јужноафриканецот (27) има освоено шест златни медали на три Параолимпијади и е првиот спринтер со ампутирани нозе кој настапи на Олимписките игри во Лондон 2012.
| | веќе видена | слични

Параолимпиецот Оскар Писториус е осуден за убиство од небржност, откако избегна посериозните обвиненија за убиство на неговата девојка Рива Стинкамп на Денот на вљубените минатата година. Тој исто така беше ослободен од обвненијата за пукање од огнено оружје во јавност и нелегално поседување на муниција. Судијката Токозиле Масипа рече Писториус постапил неразумно и небрежно кога испукал четири истрели од пиштол кон врата од талетот во неговиот луксузен дом во Преторија, при што загина Стинкамп, која во тој момент била зад вратата. На вчерашното рочиште судијката рече дека обвинителството не успеало да докаже дека олимпискиот спортист намерно ја убил својата девојка во тоалетот по расправија. - Тој не можел да предвиди кој и да бил зад вратата на тоалетот, рече таа и додаде дека тој бил двосмислен сведок, но тоа не значи дека е виновен. Јужноафриканскиот спринтер негира дека ја убил Стинкам, велејќи дека мислел оти е натрапник. За убиство од небржност во Јужна Африка е предвидена и затворска казна до 15 ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот параолимписки комитет потврди дека Оскар Писториус ќе може да ја продолжи кариерата иако е обвинет за убиство од небрежност. Писториус во петокот беше осуден за убиство од небрежност, откако беше ослободен од обвинувањето за убиство со умисла на својата девојка Реве Стенкамп. Јужноафриканскиот атлетичар изречувањето на казната ќе го чека на 13 октомври до кога поради платната кауција ќе остане во куќен притвор. Писториус за убиство од небрежност би можел да биде осуден на максимум 15 години, а може да помине и само со условна казна. 27 годишниот атлетичар стана еден од најпознатите спортисти поради доминацијата во параолимписките дисциплини, а тој се натпреваруваше и на олимписките и оствари завидни резултати. Тој влезе во историјата во 2012-та година кога стана првиот човек со две ампутирани нозе кој учествувал на Олимписките игри во Лондон.
| | веќе видена | слични

Јужноафриканскиот параолимпиец Оскар Писториус е прогласен за виновен за убиство од небрежност.Писториус вчера беше ослободен од обвинението дека намерно ја убил својата девојка Рива Стинкамп, но денеска судијата Токозила Масипа рече дека Писториус дејствувал од небрежност пукајќи низ вратата од тоалетот во неговиот дом, верувајќи дека станува збор за натрапник.Според судијката, нема докази за намерно убиство и убиство со предумисла на неговата девојка Рива Стенкамп.Сепак, одлуката е донесена, а се претпоставува дека Оскар ќе одлежи од 7 до 10 години зад решетки, колку што за ваков чин предвидуваат законите во Јужна Африка.Прочитајте повеќе на sport365.mk
| | веќе видена | слични

Пресудата во случајот на Оскар Писториус како да го заесни параолимпиското движење. ДВ разговараше со Крег Спенс од Меѓународниот параолимписки комитет (МПК) за иднината на Писториус. Дојче веле : Како изреагиравте кога дознавте дека Оскар Писториус ја убил неговата девојка Рива Стинкамп? Крег Спенс : „Бевме шокирани и тажни. Шокирани што еден од нашите водечки параолимпијци е вмешан во убиство, а истовремено и тажни поради семејството на Рива Стинкамп. Оскар беше дел од нашиот тим и навистина е чудно чувството кога ќе дознаеш дека некој кого го познаваш е способен да направи такво нешто“. Дојче веле : Како овој инцидент се одрази на параолимпиското движење?Крег СпенсКрег Спенс : „Откако се соземавме од шокот, се обидовме да ги одделиме секојдневните активности на Параолимпиското движење од она што се случуваше во приватниот живот на Оскар. Приватните проблеми на Оскар немаат никаква врска со она што се случува во МПК. Нашите секојдневни обврски се исти како и вообичаено, и гледаме дека Параолимпијадата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Повод за овој текст е изјавата што на телевизиите можеше да се слушне, дека нема проблем јавниот обвинител на Република Македонија да ги преземе предметите од ...
сите 411 | | | веќе видена

СЈО не виде криминал во Шпански скали, Рускоска во еден ден го виде предметот и притвори 11 луѓе, коментира претседателот Христијан Мицкоски на прашањето дали ...
сите 416 | | | веќе видена

Случувањата со аферата Рекет без дилема дојдоа во многу лош момент во кој се решаваа за долгочекуваниот датум за почнување преговори за евроинтеграции, смета ...
сите 108 | | | веќе видена

По државниот секретар на САД, Мајк Помпео, честитика по повод Денот на независноста - 8 Септември и 28-годишната унитарност и самостојност денеска беше ...
сите 128 | | | веќе видена

Боите на Македонија се оние што доминираат на бабините скутници, веленца, килими, миленца, шамии, чорапи, елеци, фанели: црвената, црната и жолтата. Боите на ...
сите 104 | | | веќе видена

Некои луѓе едноставно не сакаат да се спротивстават на искушението и се водени од очигледна страст, дури и ако тоа значи да повредите некого. Сочувството не е ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Оскар Писториус не ја убил својата девојка со умисла

Од:
До кого (е-маил):
Порака: