Русија: Секој напад на САД врз IS без мандат на ОН е акт на агресија, Лондон и Берлин не учестуваат

Руското министерство за надворешни работи во четвртокот објави дека смета оти воздушните напади врз џихадистите од Исламската држава во Сирија без мандат од Советот за безбедност на Обединетите нации и без координација со властите во Дамаск, би претставувал акт на агресија, а истовремено по Турција и Велика Британија и Германија објавија дека нема да учествуваат во воздушните напади. „Американскиот претседател зборуваше директно за можност од воздушни напади на американските воздушни сили врз позициите на Исламската држава (IS) во Сирија без дозвола на нејзината легитимно избрана влада. Таквиот потег, додека не постои резолуција на Советот за безбедност на ОН, би претставувал акт нa агресија и големо кршење на меѓународното право“, изјави портпаролот на руското министерство за надворешни работи, Александар Лукачевич, пренесе агенцијата Интерфакс. Ист став има и сирискиот министер за национално помирување, Али Хајдар. „Секоја акција преземена без одобрение на сириската владата е чин на агресија врз Сирија. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според сирискиот заменик министер, грешка во планот на САД и на американскиот претседател Барак Обама е тоа што во него нема место за Сирија Фејсал Мекдад Сирискиот заменик министер за надворешни работи, Фејсал Мекдад изјави дека новосоздадената коалиција за борба против Исламска држава и тероризмот на Блискиот Исток содржи погрешни решенија затоа што во неа се наоѓаат и „оние кои ги создадоа групите каква што е ИД". Во разговор за Би-Би-Си, Мекдад ги споменува Катар, Саудиска Арабија и Турција, но вели дека има и други земји од регионот кои ги подржуваат припадниците на ИД и нивното дејствување во регионот. Не е првпат овие три земји да се посочуваат како „виновници" за силниот и брз развој на ИД, прво во сириската граѓанска војна, како дел од бунтовничките сили кои се борат да го соборат претседателот Башар ал Асад, а потоа и во Ирак, каде многу брзо успеаја да преземат контрола врз североисточниот дел од оваа земја потиснувајќи ја ирачката армија и освојувајќи го и градот Мосул. Катар, Саудиска Арабија и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сирискиот заменик министер за надворешни работи,Фејсал Мекдад изјави дека новосоздадената коалиција за борба против Исламска држава и тероризмот на Блискиот Исток,содржи погрешни решенија,затоа што во неа се наоѓаат и „оние кои ги создадоа групите каква што е ИД“. Во разговор за Би-Би-Си,Мекдад ги споменува Катар,Саудиска Арабија и Турција,но вели дека има и други земји од регионот кои ги подржуваат припадниците на ИД и нивното дејствување во регионот. Не е првпат,овие три земји да се посочуваат како „виновници“ за силниот и брз развој на ИД,прво во сириската граѓанска војна,како дел од бунтовничките сили кои се борат да го соборат претседателот Башар ал Асад,а потоа и во Ирак,каде многу брзо успеаја да преземат контрола врз североисточниот дел од оваа земја,потиснувајќи ја ирачката армија и освојувајќи го и градот Мосул. Катар,Саудиска Арабија и Турција ги отфрлаат ваквите обвинувања,што изминатите месеци се појавуваат во дел од западните и посебно во американските медиуми,но Би-Би-Си во разговорот со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот државен секретар Џон Кери во неделата повои дека нема да има никакво координирано договарање са официјален Дамаск за потенцијалните американски напади врз упориштата на Исламската држава во Сирија, меѓутоа дека ќе биде сторено сѐ за да се избегнат непланираните инциденти. „Нема да ја координираме воздушната операција со Сирија, но ќе се потрудиме да ги спречиме непланираните инциденти и да обезбедиме Сиријците да не преземат нешто поради што уште повеќе би зажалиле“, изјави американскиот државен секретар Џон Кeри во интервјуто за американската телевизиска мрежа CBS. Кери изјави дека нема да има координирано дејствување бидејќи не станува збор за акција којашто се темели на соработка, Сириската страна неодамна изјави дека се наклонети на нападите врз џихадистите од Исламската држава, кои претставуваат заеднички непријатели, но само доколку бидат координирани со Вашингтон. Руското министерство за надворешни работи во четвртокот објави дека смета оти воздушните напади врз џихадистите од Исламската ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Проблемите во регионот на Блискиот Исток не можат да се решат со преземање на засилени безбедносни мерки, туку со спроведување на сеопфатна и сериозна политика, изјави денеска турскиот премиер Ахмет Давутоглу. - За решавање на проблемите во Сирија, Либан и Ирак кои се главни центри на тензиите, потребна е сеопфатна и сериозна политика, изјави Давутоглу, осврнувајќи се на американската иницијатива за создавње меѓународна коалиција за борба против џихадистичката група Исламска држава. Според Давутоглу, стратегијата на американски претседател Барак Обама за борба против терористичките групи во регионот на Блискиот Исток, предводени од Исламската држава, не е доволна за постигнување на политичка стабилност. - За спречување на радикализмот е потребно применување на правилна политика, рече Давитоглу. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

Белата куќа минатото лето се откажа од акцијата во Сирија, но Обама, како што пренесува „Њујорк тајмс“, сега го одобри нападот бидејќи во меѓувреме дојде до смена на американското јавно мислење Сириската опозициска Национална коалиција вчера изрази подготвеност да се бори заедно со САД против ИД Америка отвора нов фронт против сунитските екстремисти Американскиот претседател Барак Обама е подготвен да ја почне воената интервенција врз џихадистите и во Сирија, една година откако планираше удар против непријателот на овие екстремисти во Дамаск и на само два месеци пред претстојните важни избори во американскиот конгрес. Белата куќа минатото лето се откажа од акцијата во Сирија, но Обама, како што пренесува „Њујорк тајмс“, сега го одобри нападот бидејќи во меѓувреме дојде до смена на американското јавно мислење, според кое, сега се поддржуваат нападите. За разлика од ситуацијата од минатата година, кога Вашингтон најавуваше казнување на претседателот на Сирија, Башар ал Асад, поради употреба на хемиско ...
| | веќе видена | слични

Вашингтон нема намера да бара дозвола од Дамаск за воздушните напади врз позиции на Исламската држава на сириска територија, бидејќи владата на претседателот Башар ал Асад е „нелегитимна“, изјави портпаролката на американскиот Стејт департмент Мари Харф. Изјавата на Харф претставува реакција на ставот на сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем дека какви било американски воени акции во Сирија без одобрение од властите во Дамаск ќе претставуваат агресија. Според Харф, САД планираат да извршат напади во Сирија само на позиции на Исламската држава, а што се однесува до властите во Дамаск, според Вашингтон, Асад веќе одамна нема легитимност како претседател на Сирија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со коалицијата против ИД одлучено е да управува американскиот генерал Џон Ален, а според планот на американскиот претседател, Барак Обама, со заедничката воена операција треба да се деградира и да се уништи ИДСпоред податоците на ЦИА, бројот на џихадисти во групата Исламска држава се повеќе расте и сега брои меѓу 20.000 и 31.500 екстремистички борци во Ирак и во Сирија. Годинава е забележана зголемената мобилизација, што се совпаѓа со воените успеси на џихадистите и прогласувањето на „исламски калифат“, заклучуваат од ЦИА.Во меѓувреме се оформува коалицијата против Исламска држава предводена од САД и пред два дена беше објавен и планот за потиснување на џихадистите, кој ќе опфаќа повеќе видови активности. Во Џеда 10 арапски држави постигнаа договор да им се придружат на САД против Исламска држава во намерата да изградат меѓународна коалиција против џихадистите.Со коалицијата против ИД одлучено е да управува американскиот генерал Џон Ален, а според планот на американскиот претседател, Барак Обама, со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германската влада нема да учествува во воздушните напади кои ги предложија САД против џихадистите на Исламската држава, соопшти портпаролот на германската канцеларка Ангела Меркел, Кристијан Вирц. „Стабилизација на регионот е од огромно значење и интерес за германската влада, но сепак нема да учествуваме во воздушните напади“, истакнал портпаролот на Меркел, пренесува Reuteurs. Германија во петокот соопшти дека забранува секакви активности за поддршка на Исламската држава, предупредувајќи дека „терористичките“ групи кои оперираат во Ирак и Сирија претставуваат голема закана ви Европа, пренесува AFP. Министерот за внатрешни работи на Германија, Томас де Мезиер, рекол дека забраната опфаќа регрутирање џихадисти, јавно изложување на симболи и знаци на Исламската држава како и забрана на медиумска пропаганда. „Германија е добро утврдена во демократијата, тука нема место за терористички организации кои се против уставниот поредок како и против меѓународното разбирање“, истакнал германскиот министер за внатрешни ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот генерал Џон Ален е именуван да командува со новосоздадената меѓународна коалиција за борба против исламистичката милитантна група Исламска држава (ИД). Коалицијата ја предводи САД, а во неа се вклучени и десет арапски земји кои ќе им помагаат на американските сили во воздушните напади врз позициите на ИД во Ирак, но и во Сирија. Според планот на американскиот претседател Барак Обама, што тој го обелодени пред два дена, со заедничката воена операција треба да се деградира и уништи ИД, а во исто време да им се помогне на сојузниците кои веќе се вклучени во борбените дејствија против припадниците на оваа џихадистичка група. Обама, првпат одобри воздушни напади врз ИД и на сириската територија, иако официјален Вашингтон, во меѓувреме, соопшти дека таквите напади ќе се извршуваат без комуникација и подршка на властите во Дамаск и на претседателот Башар ал Асад. Русија и Сирија остро реагираа на ваквиот план на претседателот Обама, оценувајќи дека нападите врз сириската територија без согласност на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Повод за овој текст е изјавата што на телевизиите можеше да се слушне, дека нема проблем јавниот обвинител на Република Македонија да ги преземе предметите од ...
сите 410 | | | веќе видена

СЈО не виде криминал во Шпански скали, Рускоска во еден ден го виде предметот и притвори 11 луѓе, коментира претседателот Христијан Мицкоски на прашањето дали ...
сите 416 | | | веќе видена

Случувањата со аферата Рекет без дилема дојдоа во многу лош момент во кој се решаваа за долгочекуваниот датум за почнување преговори за евроинтеграции, смета ...
сите 108 | | | веќе видена

По државниот секретар на САД, Мајк Помпео, честитика по повод Денот на независноста - 8 Септември и 28-годишната унитарност и самостојност денеска беше ...
сите 128 | | | веќе видена

Боите на Македонија се оние што доминираат на бабините скутници, веленца, килими, миленца, шамии, чорапи, елеци, фанели: црвената, црната и жолтата. Боите на ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русија: Секој напад на САД врз IS без мандат на ОН е акт на агресија, Лондон и Берлин не учестуваат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: