САД рутинирано до финале


Кошаркарите на САД се првите финалисти на Светското првенство во Шпанија, откако во полуфиналето ја совладаа Литванија со 96-68. Литванците добро се држеа се до полувремето, кое заврши со резултат 43-35 во корист на Соединетите Американски Држави. Американците се разиграа во третата четвртина, која ја добија со 33-14, а до крајот ја зголемуваа предноста за да триумфираат со 96-68. Кајри Ирвинг беше најефикасен на овој натпревар со 18 поени, Томпсон и Харден постигнаа по 16, а на спротивната страна Кузминскас запиша 15 поени.
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на САД го одбрани златниот медал откако во Мадрид во финалето на 17. Светско првенство во кошарка ја победија Србија со 129-92. За Американците ова е вкупно петти златен медал на светските првенства, а првпат успеаја да го одбранат. Тие беа шампиони и во 1954 година, 1986 година, 1994 година и 2010 година. Воедно имаат серија од 19 натпревари без пораз на светските шампионати. Во финалето нивниот ривал Србија резултатски беше рамноправен само во воведните минути, односно кога во 4. минута водеше со 12-5, но по тајмаутот на американскиот селектор Мајк Kжижевски светските прваци влегоа во ритам и брзо поведоа, а потоа постојано ја зголемуваа разликата. На крајот на првиот период беше 35-21. Во понатомшниот дел од играта Американците постигнуваа поени, а Србите на моменти со атрактивни потези собираа аплаузи. Најефикасен на финалето беше Kајри Ирвинг со 26 поени (6/6 за тројка), а Џејмс Харден постигна 23 поени. Kај Американците осум играчи имаа двоцифрен број поени, а само Дерик Роуз не ...
| | веќе видена | слични

На Светското првенство во кошарка што се одржува во Шпанија вечерва (21 часот) се игра финалето меѓу САД и Србија. Репрезентацијата на САД го брани златниот медал освоен пред четири години, а воедно ова е шанса Американците за првпат на светските првенства до го одбранат првото место. Досега селекцијата на САД има четири први места на досегашните светските првенства. На овој шампионат составот на селекторот Мајк Кжижевски постигна победи на сите осум натпревари. За разлика од нив селекцијата на Србија до финалето стигна со пет победи и три порази, а притоа во „нок аут“ фазата им се реваншираа на Бразил (четвртфинале) и на Франција (полуфинале) за поразите во групата. Во натпреварот за бронзениот медал вчера Франција ја победи Литванија со 95:93 и за првпат на светските првенства во кошарка освои медал.
| | веќе видена | слични

Николас Батум апсолутно заслужено си најде место во идеалната петорка на Светското првенство во кошарка што заврши во Шпанија, а тој е најзаслужниот за првиот медал со бронзена боја за Франција на мундијалите. Неверојатното крило на триколорите имаше вистинско шоу во последните 20 часа на СП и постигна импресивни 62 поени вкупно на последните два меча што одлучуваа за медалите. Во полуфиналето кошаркарот на Портланд трејлблејзерс постигна 35 поени против Србија и приреди невидено шутерско шоу, а слична партија прикажа и во мечот за бронза против Литванија. Во малото финале Батум даде 27 поени и ја предводеше Франција до историски успех и прв медал од мундијалите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кошаркарите на Америка ја одбранија титулата светски првак на шампионатот одржан во Шпанија. Избраниците на Мајк Кшишевски во финалето ја совладаа Србија со 129:92. Србија иако поразена храбро им се спротивстави на недостижните американци, а голем успех за нив е и самиот пласман во финалето на Мундијалот. Американците одиграа во свој стил па дури и се надминаа во последниот дуел, а веќе на полувремето имаа 67 поени. Во завршницата мечот повеќе наликуваше на дуел меѓу истокот и западот на Ол стар викендите бидејќи американците речиси секој напад го завршуваа со атрактивни потези. Ова за САД беше 63-та победа по ред на ФИБА натпреварувањата. Најефикасен кај победникот беше Кајри Ирвинг со 26 поени, а овој играч имаше и 100% учинок од линијата за три поени каде погоди 6 од 6. кај Србија Бјелица и Калиниќ запишаа по 18 поени. Бронзениот медал на шампионатот во Шпанија им припадна на французите. По крајот на финалето ФИБА ги објави имињата на кошаркарите кои се најдоа во идеалната петорка. Меѓу нив има двајца ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Соединетите Американски Држави ja покажа сета своја сила и со резултат 129:92 во финалето на Светскот првенство во кошарка што се одржуваше во Шпанија, ја декласира репрезентацијата на Србија. За Американците ова е вкупно петти златен медал на светските првенства, а за првпат успеаја да го одбранат. Тие беа шампиони и во 1954 година, 1986 година, 1994 година и 2010 година. Воедно имаат серија од 19 натпревари без пораз на светските шампионати. Во финалето нивниот ривал Србија резултатски беше рамноправен само во воведните минути односно кога во 4.минута водеше со 12:5, но по тајм - аутот на американскиот селектор Мајк Кжижевски светските прваци влегоа во ритам и брзо поведоа, а потоа постојано ја зголемуваа разликата. На крајот на првиот период беше 35:21. Во понатомшниот дел од играта Американците постигнуваа поени, а Србите на моменти со атрактивни потези собираа аплаузи. Најефикасен на финалето беше Кајри Ирвинг со 26 поени (6/6 за тројка), а Џејмс Харден постигна 23 поени. Кај ...
| | веќе видена | слични

Најкорисниот играч на СП и најдобриот во финалето, Кајри Ирвинг изјави дека освојувањето на титулата со САД е негов најголем успех во животот. Ирвинг со 26 поени го предводеше САД до убедлива победа над Србија од 129 92 во финалето на СП во Шпанија. “ Ова е моето најголемо достигнување во животот. Успехот го постигнав со момци кои ќе ги нарекувам браќа до крајот на животот ” – изјави Ирвинг. Америка на Мундобаскетот во Шпанија ривалите ги доби со просечна разлика од 33 поени, а финалето го реши погодувајќи 11 од првите 15 шутеви за три поени. Ова за САД беше 5-та светска титула во историјата.
| | веќе видена | слични

Кошаркарската селекција на САД синоќа во финалето од СП во Мадрид успеа да ја одбрани титулата Светски првак откако ја порази селекцијата на Србија со резултат 129-92. Конечните 37 поени разлика се втората најголема разлика во историјата на финалните средби на СП (во 1994 година финалето заврши со 46 поени разлика). Кајри Ирвинг (САД) е прогласен за најкорисен играч на шампионатот, а покрај него во идеалната петорка се најдоа уште: Милош Теодосиќ (Србија), Никола Батум (Франција), Пау Гасол (Шпанија) и Кенет Фарид (САД). А, како Американците ја прославија титулата во соблекувалната? Со селфи фотографии и многу шампањ. Погледнете.
| | веќе видена | слични

На тимот на Мајк Крижевски му беа потребни само пет минути за да го фати ритамот во финалето на Светското првенство во кошарка против Србија. А потоа се‘ беше едноставно. На Светското првенство во кошарка во Мадрид, репрезентативците на САД беа очигледни фаворити во реваншот со Србија. Србија започна добро, со предност од пет поени во првите неколку минути од натпреварот, благодарејќи на брзите, прецизни додавања. Одбраната на САД делуваше како одвај да ги забележува српските комбинации, лесно допуштајќи им да преминат во водство. Но, по тајм-аутот на американскиот селектор, играта доби пресврт. Американците почнаа да ја зголемуваат разликата, така се‘ до крајот на играта. при водството на Србија од 15:7, на половина од првата четвртина, Џејмс Харден постигна кош и беше фаулиран, по што разликата беше намалена на пет поени. Веднаш потоа тој постигна тројка, а резултатот беше изедначен благодарение на двете слободни фрлања, по фаулот на Мирослав Радуљица. Со тоа американскиот тим се врати во форма и продолжи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Повод за овој текст е изјавата што на телевизиите можеше да се слушне, дека нема проблем јавниот обвинител на Република Македонија да ги преземе предметите од ...
сите 410 | | | веќе видена

СЈО не виде криминал во Шпански скали, Рускоска во еден ден го виде предметот и притвори 11 луѓе, коментира претседателот Христијан Мицкоски на прашањето дали ...
сите 416 | | | веќе видена

Случувањата со аферата Рекет без дилема дојдоа во многу лош момент во кој се решаваа за долгочекуваниот датум за почнување преговори за евроинтеграции, смета ...
сите 108 | | | веќе видена

По државниот секретар на САД, Мајк Помпео, честитика по повод Денот на независноста - 8 Септември и 28-годишната унитарност и самостојност денеска беше ...
сите 128 | | | веќе видена

Боите на Македонија се оние што доминираат на бабините скутници, веленца, килими, миленца, шамии, чорапи, елеци, фанели: црвената, црната и жолтата. Боите на ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД рутинирано до финале

Од:
До кого (е-маил):
Порака: