Инспекторите ги отстранија дивите тезги покрај Бит Пазар

Без метеж, расфрлани картонски кутии и ѓубре. Чисто изгледа Бит пазар кога нема диви продавачи на тротоарите кои продаваат секаква роба. Ги нема нелегалните продавачи на облека, ниту препродавачите на половни мобилни телефони, а го нема ниту ѓубрето кое беше секојдневние во овој дел на градот. Но затоа сега има повеќе простор за пешаците кои многу полесно се движат по тротоарот на булеварот Крсте Петков Мисирков, а на автобуските стојалишта кои претходно дивите продавачи ги користеа како засолништа за својата роба, сега има место за сите корисници на јавниот градски превоз. Една акција на МВР, Пазарната и Комуналната инспекција беше доволна Бит пазар да добие ново и покултурно лице. Со здружени сили утрово ги дислоцираа сите продавачи кои работеа на црно. Камерата на Сител регистрираше и полициски службеници кои и покрај тоа што акцијата беше завршена сепак останаа на терен да ја контролираат состојбата. Против лицата кои нелегално продавале ќе бидат покренати соодветни постапки, за да не се повтори сликата ...
| | веќе видена | слични

Отстранети се сите нелегално поставени тезги кај Битпазар, на тротоарот долж булеварот "Крсте Петков Мисирков" од крстосницата со булеварот "Гоце Делчев" до тезгите на кои се продаваат цвеќиња. Таму се продаваше се: од облека, влечки, чанти, храна до секакви делови за техника Акцијата ја спроведе Пазарната инспекција со асистенција на полицијата. Поради ова, вчераутро на Бит-пазар, практично, вриеше од полиција. Полесно беа отстранети помалите тезги на кои се продаваше облека и храна, додека потешко одеше отстранувањето на тезгите на кои се продаваат цвеќиња. Скопскиот градоначалник, Коце Трајановски, посочи дека акцијата за отстранување на нелегалните тезги ќе продолжи и на останатите зелени пазари низ градот. - Во акцијата учествуваа екипите на Град Скопје, Пазарната инспекција, инспекциските служби на Чаир, Министерството за внатрешни работи, кои успеаја да го расчистат просторот кај Бит-пазар. Оваа акција нема да биде последна, значи ние постојано ќе го следиме овој простор и доколку некој повторно се ...
| | веќе видена | слични

Зелените пазари допрва ќе се чистат од дивите тезгаџии, најави скопскиот градоначалник Коце Трајановски на пресот кој што заврши во моментов, а на кој на тема беше земјиштето што и се отстапува на Општина Центар, во Капиштец за изградба на градинка Како што посочи градоначалникот, полициската акција што се случи утрово на Бит пазар, а во која беа отстранети тезгите поставени долж тротоарот на булеварот Крсте Петков Мисирков ќе се повтори. И тоа не само на овој пазар туку и на другите зелени пазари низ градот. - Во акцијата учествуваа екипите на Градот Скопје, пазарната инспекција, инспекциските служби на Чаир и Министерството за внатрешни работи кои успеаа да го расчистат просторот кај Бит Пазар. Оваа акција нема да биде последна значи ние постојано ќе го пратиме овој простор и доколку некој повторно се обиде недозволено да продава на овој простор ќе биде отстранет и не само на овој простор туку и на други делови од Градот Скопје како што се вршеле и претходно акции ќе продолжиме и на други локации, посочи ...
| | веќе видена | слични

Пазарните и комуналните инспектори на Град Скопје и инспекциските служби на Општина Чаир, заедно со полицијата денеска ги отстранија сите диви продавачи на Бит-пазар, кои без дозвола и на картони ги продаваа своите производи на тротоар. Отстранети беа продавачите на цигари, дребулии, алишта, земјоделски производи и цвеќе, кои продавале по должина на булеварот „Крсте Петков Мисирков“ од страната на пазарот. Како што информираат од МВР, при акцијата за отстранување на дивите продавачи немало никакви инциденти, а полицијата била повикана превентивно, за да асистира за да не дојде до евентуални проблеми и да не се наруши јавниот ред и мир. Според градоначалникот Коце Трајановски, ваквите акции за отстранување на дивите продавачи на импровизирани тезги во Скопје ќе продолжат се' до нивно целосно отстранување од пазарите. „Ние и понатаму ќе го следиме веќе расчистениот простор и, доколку некој повторно се обиде да продава недозволено на тоа место, повторно ќе биде отстранет“, рече Трајановски. (Е.В.)
| | веќе видена | слични

Останато

Повод за овој текст е изјавата што на телевизиите можеше да се слушне, дека нема проблем јавниот обвинител на Република Македонија да ги преземе предметите од ...
сите 410 | | | веќе видена

СЈО не виде криминал во Шпански скали, Рускоска во еден ден го виде предметот и притвори 11 луѓе, коментира претседателот Христијан Мицкоски на прашањето дали ...
сите 416 | | | веќе видена

Случувањата со аферата Рекет без дилема дојдоа во многу лош момент во кој се решаваа за долгочекуваниот датум за почнување преговори за евроинтеграции, смета ...
сите 108 | | | веќе видена

По државниот секретар на САД, Мајк Помпео, честитика по повод Денот на независноста - 8 Септември и 28-годишната унитарност и самостојност денеска беше ...
сите 128 | | | веќе видена

Боите на Македонија се оние што доминираат на бабините скутници, веленца, килими, миленца, шамии, чорапи, елеци, фанели: црвената, црната и жолтата. Боите на ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Инспекторите ги отстранија дивите тезги покрај Бит Пазар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: