Се полагаше првиот дел од државната матура

825 матуранти денеска го полагаа првиот екстерен предмет - мајчин јазик, а во понеделник 1.925 кандидати ќе бидат тестирани по вториот екстерен предмет - математика, странски јазик, филозофија и естетика за да се стекнат со диплома за средно образование. За училишната матура и за завршниот испит се пријавиле нешто повеќе од 10 проценти од вкупниот број ученици, односно околу 2.300 од 20.964 ученици кои завршија четврта година во учебната 2009/2010. Вкупно 2.255 кандидати од 87 средни училишта се пријавени за полагање на државна матура за августовскиот испитен рок.
| | веќе видена | слични

Матурантите кои што не го положиле првиот екстерен предмет по мајчин јазик на македонски, албански и турски во првиот испитен рок или кои што биле оставени на полагање, денеска ја имаа втората шанса. Учениците иако свесни дека поради ова полагање нема да можат да се запишат на факултет во првиот уписен рок, велат дека лесно поминале на испитот. Директорот на средното хемиско училиште ”Марија Кири Склодовска”, Павле Павлов, во чии простории полагаа и учениците од уште четири училишта, е оптимист дека учениците доволно се подготвиле за денешниот испит. Од Државниот испитен центар соопштија дека испитот завршил без проблеми, согласно сите правила и процедури. Полагале вкупно 825 ученици од гимназиското, уметничкото и стручното образование, од кои 585 полагале македонски, 227 албански и само 13 турски. Во понеделник матурантите ќе го полагаат вториот екстерен предмет и тоа математика, странски јазик, филозофија и естетика, а ќе полагаат 1.925 кандидати. Вкупно 2.255 кандидати од 87 средни училишта низ ...
| | веќе видена | слични
7 копии

2.255 кандидати од 87 средни училишта во Република Македонија денеска полагаат државна матура во августовскиот рок. Денеска се полага првиот екстерен предмет - мајчин јазик а во понеделник кандидатите ќе бидат тестирани по вториот екстерен предмет - математика, странски јазик , филозофија и естетика. За училишна матура и завршен испит се пријавиле малку над 10 проценти од вкупниот број ученици, односно околу 2.300 од 20.964 ученици кои оваа година завршија средно училиште. (Крај)
| | веќе видена | слични
6 копии

За полагање на државна матура во августовскиот испитен рок пријавени се 2.255 кандидати од 87 средни училишта во Македонија. Првиот екстерен предмет - мајчин јазик (македонски, албански или турски) денеска ќе го полагаат 825 матуранти, а во понеделник 1.925 кандидати ќе бидат тестирани по вториот екстерен предмет - математика, странски јазик (англиски, германски, француски или руски), филозофија и естетика. Од пријавените 2.255 кандидати, 654 ученици се од гимназиско образование, 1.582 од средното стручно образование и 19 од уметничките училишта. Од вкупниот број ученици, за училишна матура и завршен испит се пријавиле малку над 10 проценти, односно околу 2.300 од 20.964 ученици кои завршиле четврта година во 2009/2010.
| | веќе видена | слични

Првиот екстерен предмет- мајчин јазик (македонски, албански или турски) денеска го полагаат 825 пријавени матуранти, а в понеделник знаењата по вториот екстерен предмет- математика, странски јазик, филозофија и естетика ќе ги покажат 1.925 кандидати. Надлежните информираат дека од пријавените 2.255 кандидати, 654 ученици се од гимназиско образование, 1.582 од средното стручно образование и 19 од уметничките училишта. За училишна матура и завршен испит се пријавиле малку над 10 проценти од вкупниот број ученици, односно околу 2.300 од 20.964 ученици кои завршија четврта година во 2009/2010.
| | веќе видена | слични

За августовскиот испитен рок од државната матура, кој ќе се одржи денеска и в понеделник, се пријавени 2.255 кандидати од 87 средни училишта, од 33 градови, соопштија од Министерството за образование и за наука. - На 14 август со почеток во 9 часот ќе се полага македонски јазик и литература, албански јазик и литература и турски јазик и литература. За полагање мајчин јазик се пријавени 825 кандидати - најави министерот на образование и за наука Никола Тодоров. На 16 август, со почеток во 10 часот, ќе се полага англиски, германски, руски и француски јазик, математика, филозофија и естетика, а за овие предмети се пријавени 1925 средношколци. За училишна матура и завршен испит се пријавени 10 проценти од вкупниот број ученици што завршиле четврта година во оваа учебна година. Од државниот испитен центар велат дека целосно се подготвени да го спроведат полагањето во августовскиот рок за државна матура.
| | веќе видена | слични

Денеска почнува вториот испитен рок за полагање државна матура за кој се пријавиле 2.255 кандидати од 87 средни училишта во Македонија. И тоа 654 ученици се со гимназиско образование, 1.582 со средно стручно образование и 19 од уметничките училишта. Десет отсто од матурантите не се пријавиле за полагање на државниот завршен испит и тие нема да можат да го продолжат своето образование на факултетите. Во текот на денешниот ден првиот екстерен предмет - мајчин јазик (македонски, албански или турски) ќе го полагаат 825 матуранти. В понеделник ќе бидат тестирани 1.925 кандидати по вториот екстерен предмет - математика, странски јазик (англиски, германски, француски или руски), филозофија и естетика. (О.В.)
| | веќе видена | слични

Десет отсто од матурантите оваа година нема да го продолжат своето образование на факултетите. Не се пријавиле ниту на вториот рок за полагање на државната матура. Оние пак кои паднаа на првиот испит и оние кои заради оправдани причини не полагаа, ќе имаат можност тоа да го сторат утре и в понеделник. 825 ќе полагаат мајчин јазик, а 1925 странски јазик и математика. Најголем процент од нив се од турска и албанска националност а само 9 проценти се Македонци. Резултатите од јулскиот рок не беа задоволителни. Средната оценка беше 2,96 што е за 0,4 послаба од лани. Резултатите од авгувстовскоит рок на државната матура ќе бидат објавени за една недала, што значи дека овие ученици ќе го пропуштат првиот уписен рок на факултетите закажан за 17 и 18 август. Весна Ќуксановиќ
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се полагаше првиот дел од државната матура

Од:
До кого (е-маил):
Порака: