Обама подржува изградба на Џамија на местото на Кулите во Њујорк

2 копии

Претседателот на Сад, Барак Обама го поддржаа предлогот за изградба на џамија и исламскиот културен центар во близина на поранешните кули-близначките, кој беа уништени во нападите на 11-ти септември 2001-та година. Конзервативците се противат на тоа како и повеќето њујорчани. "Како граѓанин, но и како претседател, јас верувам дека муслиманите имаат еднакви права да ја практикуваат својата религија, како и секој друг во оваа земја", изјави претседателот. Обама рече дека ова право го вклучува и "правото да се изгради место за богослужба и културен центар, на приватно земјиште во Менхетен, во согласност со локалните закони и регулативи", објави новинската агенција Ројтерс. Обама ја нагласи потребата за верска толеранција и потсети на загарантирана слобода на религијата од страна на Првиот амандман на америкаснкиот устав, додавајќи дека Ал Каеда не е синоним за исламот. "Целта на Ал Каеда не е исламот, тоа е одговорна за нарушување на исламот. Тие не се верски лидери, туку терористи кои убиваат невини мажи, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Американскиот Претседател Барак Обама го поддржа предлогот за изградба на џамија и муслимански културен центар во близина на некогашните кули близначки на светскиот трговски центар, кои беа урнати во терористичкиот напад на 11 септември 2001 година, на што се противат мнозинството жители на Њујорк. „Како граѓанин и како Претседател, верувам дека муслиманите имаат исти права да ја практикуваат својата вера, како и сите други граѓани на оваа држава“, рече Обама. Обама говорејќи на вечерата „Ифтар“, традиционален прекин на постот во текот на муслиманскиот месец Рамазан, која се одржа во Белата Куќа, нагласи дека тоа право подразбира „право да се изградат места за молитва и културен центар на приватно земјиште во Менхетен, во согласност со локалните закони и прописи“. Изградбата на културниот центар, два блока од местото каде беа кулите близначки, ја поддржа и градоначалникот на Њујорк, Мајкл Блумберг, но 53 проценти од жителите на градот се против тоа. Во нападот на Ал Каеда врз кулите близначки загинаа ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД Барак Обама на ист став со градоначалникот на Њујорк кој претходно го поддржа предлогот за изградба на џамија и муслимански културен центар во Њујорк. Не е спорна изградбата на џамијата туку локацијата каде треба да се гради. Предвидено е да никне во непосредна близина на кулите на Светскиот трговски центар, срушени во нападот на 11. септември 2001 година, пренесува Ројтерс. - Ова е Америка и нашата приврзаност на верските слободи мора да биде непоколеблива, истакна Обама за време на традиционален обед по повод муслиманскиот пост Рамазан на кој присуствуваа дипломати од исламските земји и членови на американската муслиманска заедница. На изградбата на џамијата се спротивставија 53% од жителите на Њујорк, што не го спречи градоначалникот Мајкл Блумберг, да им даде потполна поддршка на организаторите за изградба. (Крај)
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама ја поддржа изградбата на џамија во Њујорк во близина на местото каде се наоѓаше Светскиот трговски центар, што беше урнат во терористичките напади во на 11. септември 2001 година. „Како граѓанин и како претседател, верувам дека муслиманите имаат исти верски права како и сите други во оваа земја“, рече Обама на собирот по повод светиот месец Рамазан одржан синоќа во Белата куќа. Тоа го вклучува и правото на изградба на верско место и муслимански центар на приватно земјиште во Менхетн, во согласност со локалните закони и одредби, додаде Обама. „Ние сме во Америка, и нашата посветеност кон верските слободи мора да остане непроменета“, порача Обама, цитирајќи го првиот амандман од Уставот на САД, со кои се гарантираат верски слободи. Прашањето за изградба на центар на муслиманската заедница и џамија предизвика големи полемики, откако Градското собрание на Њујорк во мај го одобри проектот.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател јавно го поддржа проектот за изградба на џамија во близина на местото каде муслимански терористи на 11-ти септември 2001-та година го урнаа Светскиот Трговски Центар, со што конечно го прекина молкот за контроверзниот проект кој ја подели земјата. Зборувајќи во Белата Куќа на вечера организирана по повод празникот Рамазан, Барак Обама рекол дека и муслиманите имаат потполно право да ја практикуваат својата религија како и сите други. “Тоа го вклучува и правото да изградат џамија и исламски центар на приватен имот на Менхетен, согласно со локалните закони и прописи. 9/11 е многу трауматичен настан за целата земја а болката и страдањата на оние кои тогаш загубија некого е незамислива. Затоа сосема ги разбирам емоциите кои ги разбуди оваа тема. Но, ова е Америка. Нашата посветеност на религиските слободи не смее да биде поколебана”, потенцирал шефот на државата. Несогласувањата околу проектот го отвори прашањето околу верската толеранција во американското општество по нападите на ...
| | веќе видена | слични

Претеседателот на САД Барак Обама го поддржа предлогот за изградба на џамија и муслимански културен центар близу некогашните кули на Светскиот трговски центар, срушени во нападот на 11-ти септември 2001 година, пренесува Ројтерс. “Ова е Америка и нашата приврзаност на верските слободи мора да биде непоколеблива“, истакна Обама на вечерата“ ифтар“, традиционален обред во текот на муслиманскиот пост Рамазан. На вечерата во Белата Куќа присуствуваа дипломати од исламските земји и членови на американската муслиманска заедница. Изгардбата на културниот центар, на два блока од местото каде што се срушени кулите ја поддржа и градоначалникот на Њујорк Мајкл Блумберг, иако 53 проценти Њујорчани се противат на нејзината изградба, наведува Ројтерс
| | веќе видена | слични

(Reuters) Во инспириран говор за слободата на вероисповедта, американскиот претседател се стави во одбрана на правото на муслиманите за изградба на џамија во непосредна близина на облакодерите кои беа урнати во напад на припадници на исламистичката терористичка мрежа Ал Каеда од 11-ти септември 2001 г. Како што пишуваат во сабота американските медиуми, ова е првпат американскиот претседател Барак Обама јавно да проговори за ова чувствително прашање кое веќе создаде запаллива атмосфера особено во Њујорк. „Како граѓанин и како претседател, мислам дека муслиманите имаат исто право на исповедување на својата вера како и сите други во оваа земја. Тоа го подразбира и градењето верски храм и центар на парцела која е приватна сосптвеност, на југ во Менхетен“, рекол Обама на вечерата во Белата куќа. Како што пренесува Reuters, американскиот претседател се задржал на основните принципи на американското општество. „Живееме во Соединетите држави и нашите определби за слобода на верата мора да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ларис Гаисер, новинарот од Словенија кој на италијанскиот медиум „Ла верита“ објави снимки за аферата „Рекет“ за Пресинг ТВ најавил „завршен удар“, но не кажал ...
сите 129 | | | веќе видена

Но постои и дополнителен мотив, по се изгледа личен мотив кај портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов за да така отворено лаже и да манипулира за овој случај. ...
сите 135 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 141 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обама подржува изградба на Џамија на местото на Кулите во Њујорк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: