Во Пакистан се појави колера

2 копии

Откритието дојде во момент кога југот на земјата го пустошат нови поплави. Според портпаролот на ОН Маурицио Џилиано, еден случај на колера беше потврден во Мингора, главниот град долината Сват на северозапад на земјата. Веќе има сомневања за нови случаи и хуманитарните работници почнале да ги третираат за колера сите оние кои имаат појава на акутна дијареа. Според Светската здравствена организација, колерата е „акутна цревна инфекција, предизвикана од внесување на храна или вода заразени со бактеријата vibrio cholerae. Без соодветно лекување, колерата може да доведе до жестока дехидрација и смрт и спречувањето на епидемиите на колера е врвен приоритет по сите поплави. Кризата во Пакистан започна кон крајот на јули, кога невообичаено силни монсунски дождови ја зафатија земјата од планините на незјиниот северозапад.и до сега од поплавите загинаа 1.500, а се стравува дека со појавата на колерата таа бројка може да биде многу поголема. Според пакистанскиот премиер Јусуф Раза Гилани, до сега од поплавите се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Појавата на колера во поплавените области во северозападен Пакистан претставува закана за милиони лица, чии животи веќе се загрозени од најголемите поплави во изминатите 80 години. Обединетите нации соопштија денеска дека е потврдена појавата на колера во северозападниот дел на земјата, но хуманитарните работници се сомневаат дека болеста е ограничена само на тоа подрачје. Еден случај на колера е потврден во најголемиот град на долината Сват, Мингори, а има има уште сомнителни случаи, изјави портпаролот на ОН Маурицио Џулијано. Тој нагласи дека поради големиот ризик од колерата, наместо тестирање сите кои имаат акутна дијареја добиваат третман за колера. Церемонијата на одбележување на Денот на независноста на Пакистан од британските власти во 1947 година, која вообичаено се одржува во претседателството, е откажана, но премиерот Јусуф Раза Гилани изутринава присуствуваше на кревањето на знамето. Се очекува пакистанските високи функционери денеска да ги посетат жртвите од поплавите, а најтешко погодените ...
| | веќе видена | слични

Обединетите нации потврдија дека во подрачјата во Пакистан погодени од катастрофалните поплави е забележана појава на колера. “Утврден е најмалку еден случај на заразната болест во градот Мингора во северозападен Пакистан, а најмалку 36.000 лица страдаат од дијареа во погодените подрачја“ изјави портпаролот на ОН за координација на хуманитарните активниости, пренесува Дојче Веле. Денес во Пакистан се очекува да допатува и генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун за да стекне увид во состојбата.
| | веќе видена | слични

Хуманитарните работници велат дека појавата на болести претставува нов ризик за жртвите од најкатастрофалните поплави во Пакистан со децении наназад. Властите соопштија дека недостатокот на чиста вода за пиење и санитарни услови се главната причина за појава на дијареа и кожни болести. Спасувачките екипи стравуваат дека заради најновиот развој на настаните, може да дојде до пораст на бројот на смртни случаи. Засега од двонеделните поплави во Пакистан се регистрирани околу 1.600 загинати. Пакистанскиот министер за надворешни работи изјави дека Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, ќе ја посети земјата во сабота. Светската организација апелира да се обезбедат 460 милиони долари за итна помош на погодените области во храна, засолништа и чиста вода за пиење. Американскиот Стејт департмент соопшти дека претседавачот со Сенатската комисија за односи со странство Џон Кери, наредната недела ќе отпатува за Пакистан за да изврши увид на штетата. Од Стејт департментот додадоа дека САД досега обезбедиле преку 76 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На Пакистан, кој повеќе од две недели страда поради поплавите, сега му се заканува нова опасност - заразни болести. ОН потврдија прв случај на колера. Во Пакистан пристигнува и генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун. По извршените прегледи кај пациент од Мингора во долината Тал без сомнение е дијагностицирана колера, соопшти денеска портпаролот на ОН Маурицио Џулијано, јавува DW. Освен потврдениот, постојат и одреден број сомнителни случаи. ОН освен тоа соопштија дека постојат околу 36 илјади сомнителни случаи за тешка, делумно смртоносна форма на дијареја. И така тешките спасувачки работи ќе бидат отежнати со избивањето на болестите. (Крај)
| | веќе видена | слични

(Reuters) Во Пакистан е потврден еден случај на колера која се пренесува преку водата, а хуманитарните работници очекуваат да има уште многу, соопштија ОН Откритието дојде во момент кога југот на земјата го пустошат нови поплави. Според портпаролот на ОН, Маурицио Џилиано , еден случај на колера беше потврден во Мингора, главниот град долината Сват на северозапад на земјата. Веќе има сомневања за нови случаи и хуманитарните работници почнале да ги третираат за колера сите оние кои имаат појава на акутна дијареа. Според Светската здравствена организација, колерата е „акутна цревна инфекција, предизвикана од внесување на храна или вода заразени со бактеријата vibrio cholerae. Без соодветно лекување, колерата може да доведе до жестока дехидрација и смрт и спречувањето на епидемиите на колера е врвен приоритет по сите поплави. Кризата во Пакистан започна кон крајот на јули, кога невообичаено силни монсунски дождови ја зафатија земјата од планините на незјиниот северозапад.и до сега ...
| | веќе видена | слични

ОН потврди денеска најмалку еден регистриран случај на колера во поплавените области на Пакстан и најави засилена медицинска помош за настраданите од стомачно-цревни заболувања Случајот е регистран во Мингора, главен град на областа Сват, во северозападен Пакистан, изјави Маурицио Џулијано од ОН. Поради големата опасност од колерата, која е смртоносна болест, наместо да ги прегледуваме луѓето, сите ќе ги лечиме против колера, додаде тој. Според Џулиано најмалку 36 000 души страдаат од стомачни болести, иако не сите имаат колера. Пакистан потврди, дека меѓу 14 и 20 милиона души директно или индиректно ги сносат последиците од најголемите поплави во последните 80 години Според ОН загинале најмалку 1600 луѓе.
| | веќе видена | слични

Животите на милиони лица се загрозени од најголемит поплави во изминативе години во Пакистан, а сега се заканува и колера, чие присуство веќе е потврдено. Обединетите нации соопштија денес дека е потврдена појавата на колера во северозападниот дел на земјата, но хуманитарните работници се сомневаат дека болеста е ограничена само на тоа подрачје. Во најголемиот град на долината Сват, Мингори потврден е еден случај на колера, а има уште сомнителни случаи, изјави портпаролот на ОН Маурицио Џулијано. Тој нагласи дека поради големиот ризик од колерата, наместо тестирање сите кои имаат акутна дијареја добиваат третман за колера. Церемонијата на одбележување на Денот на независноста на Пакистан од британските власти во 1947 година, која вообичаено се одржува во претседателаството, е откажана, но премиерот Јусуф Раза Гилани изутринава присуствуваше на кревањето на знамето. Се очекува пакистанските високи функционери денес да ги посетат жртвите од поплавите, а најтешко погодените подрачја ќе ги посети и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Пакистан се појави колера

Од:
До кого (е-маил):
Порака: