Жолтицата „напаѓа`: За два дена четворица новозаболени во Скопје


За два дена во Скопје се регистрирани уште четири нови случаи на заболени од жолтица, информираат за zdravstvo24.mk од Центарот за јавно здравје. Двајца од заразените со хепатит А биле прегледани на Инфективната клиника, а двајца во ГОБ 8-ми септември. Двајца пациенти се од Шуто Оризари, а по еден од Аеродром и Кисела Вода. Не се работи за врзани случаи, велат за zadravstvo24.mk од скопскиот центар за јавно здравје. Со последната заболена 13 годишно девојче од Шуто Оризари во моментот на Инфективна се хоспитализирани 17 пациенти со хепатит А. Сите се во стабилна здравствена состојба. Со новите четири случаи со жолтица во галавниот град се заразени 76 лица. Тројца ново заболени од жолтица се пријавени денеска и во Штип. Во овој град досега се регистрирани 37 лица со хепатит А. Тројца болни од заразна жолтица во Куманово пријави и тамошниот Центар за јавно здравје.
| | веќе видена | слични

Горан Адамовски Течен сапун, средство за дезинфекција, леген со дезинфицирана вода, дезинфицирана крпа на подот... Педесетината деца во скопската градинка „13 Ноември“ деновиве се под превентивен режим поради страв од појава на жолтица. Вработените добија писмени известувања во кои се наведени точките на кои мора да се обрне внимание за зголемување на хигиената. Следење на здравствената состојба на децата, темелно чистење и дезинфекција на просториите, редовна дезинфекција на играчките, зголемена хигиена и дезинфекција на кујната и приборот, секојдневно менување на чиста, уредна и обележана постелнина за секое дете, зголемена претпазливост околу секојдневната хигиена и миењето на рацете на децата во дезинфекциски раствор, правилно миење на овошјето и зеленчукот, забранет влез за надворешни лица, се дел од препораките за персоналот. „Поради летните одмори, сега имаме помалку деца, но веќе од понеделник очекуваме зголемување на нивниот број. Ние сме подготвени, преземавме се' што е потребно да спречиме појава ...
| | веќе видена | слични

Штип – Жолтицата зема се' поголем замав во Штип, но и покрај тоа, децата веќе од понеделник редовно ќе тргнат на училиште. Нема одложување на почетокот на учебната година, што единствено може да го направи Министерството за образование по претходен договор со Министерството за здравство. И во услови на прогласена епидемија и на секојдневни информации за нови заболени, одговорните не помислуваат да го пролонгираат стартот на новата учебна година. А, состојбата со жолтицата станува алармантна во Штип. Ако пред само осум дена на инфективното одделение при штипската Клиничка болница беа хоспитализирани 27 лица заразени од жолтица, денес таа бројка се искачи на 50. Информацијата за бројот на заболени ја добивме од Велик Грков, првиот човек на Институтот за јавно здравје во општината. Според Грков, епидемијата може да биде одјавена само ако во период од две недели не се јави нов случај. Но, засега, за такво нешто не може да стане ни збор. Многу родители во Штип се загрижени од се' поголемиот број заболени од ...
| | веќе видена | слични

Во сите училишта и градинки се спроведуваат вонредни мерки поради епидемијата со жолтица. Регистрирани се три нови случаи на заразени. Епидемиолозите уверуваат дека место за паника нема. На наставниците им е поделен едукативен материјал со цел да се спречи ширењето на заразата. Секој ден има нови случаи на заболени од заразна жолтица во Скопје. Само денеска се пријавени три нови случаи, но најмногу се стравува дека на почетокот на учебната година в понеделник, заразата може нагло да се прошири. Тимови од Центарот за јавно здравје и денеска вршеа дезинфекција на скопските училишта и градинки. Дезинфекцијата ќе продолжи и за време на викендот, а епидемиологот Билјана Данаиловска вели дека нема место за паника затоа што мерките што се преземаат ќе бидат доволни да се спречи ширењето на заразата. Од понеделник тимови од Центарот за јавно здравје ќе присуствуваат на првиот училишен час во основните училишта да ги учат децата како правилно се мијат рацете. Веќе е поделен и едукативен материјал по кој мора да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Штип денеска беа примени 426 првачиња, запишани во петте основни училишта во општината. Со свечени приредби тие ги запознаа своите наставници и училиштата каде што ќе ја посетуваат наставата. Маја Ашкилова од Одделението за образование во Општина Штип информираше дека во сите основни и средни училишта се преземени мерки согласно со препораките на Центарот за јавно здравје за спречување на ширењето на жолтицата. Во сите училишта и градинки во општината е завршена дезинфекцијата пред почетокот на учебната 2014/2015 година. - Првиот училишен час ќе почне со миење на рацете, учениците ќе имаат предавање за личната хигиена и начинот на пренесување на жолтицата. Согласно препораките кои ги добивме, учениците пред да влезат треба задолжително да ги дезинфицираат своите обувки, а во сите тоалети во училиштата има течни сапуни, рече Ашкилова. Директорот на Центарот за јавно здравје-Штип Велик Грков рече дека во август се регистрирани 43 лица заболени од жолтица и дека крај на епидемијата во Штип ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Во сите скопски општини велат дека препорачаните мерки за засилена хигиена и дезинфекција на објектите на градинките и на училиштата веќе се спроведуваат. При крај е дезинфекцијата и дератизацијата на сите објекти од предучилишното и основното образование по општините.Општина Карпош најави дека ќе воведе задолжителна мерка за носење лекарска потврда за земен брис од грло и нос за секое дете кое ќе отсуствува повеќе од една недела во градинките. Во оваа општина веќе при крај е и дезинфекцијата и дератизација на градинките и на училиштата.При упис во градинките, освен задолжителната потврда за брис од грло и од нос, сега родителите ќе мора да донесат и лекарска потврда дека детето нема жолтица. Од општина Карпош велат дека ќе обезбеди дополнителни средства за одржување на хигиената.За заштита е потребна дезинфекција, да се обноват санитарните јазли и да се внимава на хигиената, односно редовно да се мијат рацете, повторуваат од Центарот за јавно здравје.Во општина Центар во тек е вонредната дезинфекција, ...
| | веќе видена | слични

Пред почетокот на новата учебна година, градинките и училиштата ќе мора да преземат засилени превентивни мерки против појавата на жолтица, која зема се поголем замав. Досега вкупно 119 лица во Македонија се заболени од жолтица, од нив само во текот на викендов биле хоспитализирани пет заболени. Најмногу заболени има во Скопје - 83 случаи, во Штип каде се пријавени 36 случаи, а поеднечни случаи на Хепатит А има и во Гостивар и во Куманово. Со цел да се спречи ширењето на заразата, првиот училишен ден ќе започне со час за миење на рацете, предавања за личната хигиена, за начинот на пренесување на жолтицата, како и за превенцијата од заболување. На влезот од училиштата ќе треба да има поставено и дезифициона бариера, односно дел каде учениците ќе ги дезинфицираат обувките пред да влезат во училниците. Инспекторите од Државниот санитарен и здравствен инспекторат и Просветниот инспекторат во наредните неколку денови имаат задача да излезат на терен и да проверат на какво ниво е хигиената во училиштата и во ...
| | веќе видена | слични

Бројот на заболените од жолтица и натаму расте - вкупно 119 лица во Македонија. Од вчера хоспитализирани се нови пет лица. Најмногу заболени има во Скопје – 83 случаи, во Штип 36, а случаи од заболени со жолтица има и во Гостивар и во Куманово.Комисијата за заразни заболувања заклучи дека од утре треба да се засили работата на здравствените и просветните инспектори кои ќе излезат на терен и ќе проверуваат каква е состојбата со хигиената во градинките и училиштата пред почетокот на учебната година.Првиот училишен час во понеделник ќе почне со процес на миење на рацете, со предавања за лична хигиена, за пренесување на вирусната жолтица, како и за превенцијата.Од понеделник на влезот пред секое училиште ќе биде поставена т.н. дезбариера, и учениците пред да влезат во училиштата и градинките ќе бидат задолжени да ги натопат, односно да ги дезифенцираат своите обувки. И локалните самоуправи се задолжуваат да спроведуваат задолжително миење на улиците со цистерни со голем притисок, а посебно во општините каде веќе ...
| | веќе видена | слични

Првиот училишен час од новата учебна година во понеделник да започне со миење на раце, препорачува Комисијата за заразни болести. Ова е една од мерките кои стручните лица ги донеле на вчерашниот состанок на комисијата како превенција од ширење на заразната жолтица. Бројот на заболените во градовите каде е прогласена епидемија е во пораст. Во Скопје тој достигна 83, а во Штип 36. „Се надеваме дека класните и одделенските раководители ќе им покажат процес на миење на раце и ќе ги научат децата што значи одржување на лична хигиена, затоа што ве уверувам ниедна друга мерка не се покажала поефикасна за запирање на една ваквка епидемија како личната хигиена, односно миење на раце“, рече Жарко Караџовски-институт за јавно здравје. Инспектори од државниот стравствен и санитарен инспекторат на терен ќе проверуваат дали е направена дезинфекција во училиштата и градинките пред да почне наставата. Истражувањата на терен напревени од институтот за јавно здравје во Штип покажале дека водата не е причина за ширење на ...
| | веќе видена | слични

Пет нови заболени лица од жолтица во државата, со што бројот на заразени се зголеми на 119. Од нив 83 случаи се од Скопје, а 36 од Штип. Лекарите апелираат да се одржува личната и колективната хигиена. Откако започна алармантно да се зголемува бројот на заболени, надлежните започнаа со препораки за учениците и граѓаните. Учебната година ќе започне со предавање за заразувањето пренесувањето и превенцијата за заштита од жолтица Инспекции од Институтот за јавно здравје и просветниот инспекторат на терен ќе испитуваат какво е нивото на хигиена во градинките и училиштата пред почетокот на учебната година. Поради долгиот период на инкубација, епидемиолозите очекуваат зголемување на бројот на заболени. За да се спречи ширење на заразата, надлежните упатија и препораки до градоначалниците почесто да се мијат улиците со вода, особено во општините каде има жолтица, а на местата каде водата не е за пиење да се постават табли. Во Институтот за јавно здравје негираат дека болеста се пренесува преку водата за пиење, туку ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното ...
сите 233 | | | веќе видена

Постојат и лични причини зошто Катица го напиша тоа фамозно писмо со кое го ополномоштува републичкото обвинителство да ги преземе предметите, со тоа два од ...
сите 191 | | | веќе видена

Познати се три четврфиналнаи пара на евро-шампионатот во одбојка во машка конкуренција. Досега влез помеѓу најдобрите осум обезбедија: Германија, Русија, ...
сите 332 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 24 | | | веќе видена

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство.Средбата што ќе се случува во Собранието е прва по ...
сите 242 | | | веќе видена

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева останува во притвор, откако судијата на претходна постапка ја одбил понудената гаранција во имот, а ...
сите 304 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жолтицата „напаѓа`: За два дена четворица новозаболени во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: