Девет години непребол, девет години нерасветлен случај

Девет години болка, девет години непребол, девет години нерасветлен случај. Вака роднините на осумте воени обврзници на АРМ кои загинаа кај месноста Љуботенски Бачила ги коментираат изминатите години, откако ги испратија своите најблиски. Тие заедно со членовите на семејствата, делегации од Кабинетот на претседателот на Македонија, Владата, Генералштабот на АРМ, здруженија на граѓани и од политички партии вчера ја одбележаа годишнината од немилиот настан од воениот конфликт, Љуботенски Бачила. Заменик - министерот за одбрана Емил Димитриев посочи дека и во иднина овие институции кои се надлежни да го бранат територијалниот интегритет и суверенитет заедно со полицијата ќе стојат на бедемот на браникот на државата. Тоа е мисија на овие институции, нагласи тој и додаде: жртвите кои се дадени во минатото ќе бидат запишани во истотријата како херои на Република Македонија. - Ова се моменти со силни емоции, но мора да порачаме на сите кои живеат на овие простори дека во нашите однесувања мора да се носиме од ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 10 август 2010 (МИА) - Членовите на семејствата, делегации од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, Владата на Република Македонија, Генералштабот на АРМ, здруженија на граѓани и од политички партии денеска ја одбележаа деветгодишнината од загинувањето на осумте воени обврзници на АРМ кај месноста Љуботенски Бачила. Kако претставник на Министерството за одбрана и на АРМ, заменик - министерот за одбрана Емил Димитриев, во оваа прилика упати порака дека и во иднина овие институции кои се надлежни да го бранат територијалниот интегритет и суверенитет заедно со полицијата ќе стојат на бедемот на браникот на државата. Тоа е мисија на овие институции,нагласи, а сите жртви кои се дадени во минатото ќе бидат запишани во историјата како херои на Република Македонија. - Ова се моменти со силни емоции, но мора да порачаме на сите кои живеат на овие простори дека во нашите однесувања мора да се носиме од рационалноста бидејќи жртвите кои паѓаат се ненадоместливи и со ова се прави голема штета и ...
| | веќе видена | слични

Пред спомен-обележјето во село Љубанци венци со свежо цвеќе положија роднините, државни делегации, како и здруженија на граѓани и политички партии за да oдбележат девет години од масакрот кај Љуботенски Бачила, во кој животот го загубија осум припадници на резервниот состав на АРМ. Роднините и денес, исто како и пред девет години, во болка и тага. На 10-ти август 2001 година, кај месноста Љуботенски Бачила, камион на АРМ полн со муниција налета на две нагазни мини, при што загинаа осум војници од резервниот состав. -Ние се чувствуваме исто за сите овие девет години, ние сме истите луѓе, ние ги дадовме синовите, а да не прашате зошто? За политичките партии? За неспособната армија, вели родител на еден од загинатите војници. Родителите и роднините револтирани велат дека државата полека го губи интересот за нив и дека до сега многу малку сторила. Животот без нивните најблиски кои загинаа е многу тежок. Тагата и понатаму ќе биде всадена во нивните срца. -Богатите тогаш си ги скрија синовите, не ги ...
| | веќе видена | слични

Одбележани девет години од трагедијата во која загинаа осумте војници на АРМ во месноста Љуботенски Бачила. Во село Љубанци пред спомен-плочата на загинатите, во знак на сеќавање, цвеќе положија делегации од Кабинетот на претседателот, Владата, Генералштабот на АРМ, политичките партии, роднините и пријателите. Но и покрај тоа, најблиските низ солзи, со горчина и тага се пожалија дека државата од година во година се повеќе ги заборава. Револтирани што и по девет години, случајот во кој што загинаа нивните најмили сеуште не е расветлен, раскажуваат колку им е тешко да живеат и заработуваат сами за корка леб. Пред спомен плочата цвеќе положија и од Сојузот на борци. Порачаа, осуммината војници кои што животот го дадоа за Македонија, дека никогаш нема да бидат заборавени. Но сепак, посочија дека и понатака своите права ќе ги бараат од надлежните институции. Од министерството за одбрана пак, велат дека направиле се што е во рамките на законите. Според нив, што и да направат институциите, нема да ја намали ...
| | веќе видена | слични

Членовите на семејствата, делегации од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, Владата на Република Македонија, Генералштабот на АРМ, здруженија на граѓани и од политички партии денеска ја одбележаа деветгодишнината од загинувањето на осумте воени обврзници на АРМ кај месноста Љуботенски Бачила. Kако претставник на Министерството за одбрана и на АРМ, заменик - министерот за одбрана Емил Димитриев, во оваа прилика упати порака дека и во иднина овие институции кои се надлежни да го бранат територијалниот интегритет и суверенитет заедно со полицијата ќе стојат на бедемот на браникот на државата. Тоа е мисија на овие институции,нагласи, а сите жртви кои се дадени во минатото ќе бидат запишани во истотријата како херои на Република Македонија. - Ова се моменти со силни емоции, но мора да порачаме на сите кои живеат на овие простори дека во нашите однесувања мора да се носиме од рационалноста бидејќи жртвите кои паѓаат се нанадомесливи и со ова се прави голема штета и за идните генерации.Цената што ...
| | веќе видена | слични

Македонија Одбележана девет годишнината од масакрот кај Љуботенски Бачила Скопје, 10 август - Во чест и помен на настраданите армиски резервисти кај месноста Љуботенски Бачила, денеска беше положено свежо цвеќе од страна на нивните членовите на семејствата, делегации од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, Владата на Република Македонија, Генералштабот на АРМ, здруженија на граѓани и од политички партии. „Ова се моменти со силни емоции, но мора да порачаме на сите кои живеат на овие простори дека во нашите однесувања мора да се носиме од рационалноста бидејќи жртвите кои паѓаат се ненадомесливи . Цената што борците ја платија за Македонија е ненадоместлива, изајви заменик - министерот за одбрана Емил Димитриев, по положувањето цвеќе на спомен-обележјето во селото Љубанци. Семејствата на загинатите војници се револтирани што и по девет години сеуште не е расветлен случајот и никој не презеде одговорност за масакрот во Љуботенски бачила. Димитриев пак, потенцира дека е направено се што е во ...
| | веќе видена | слични

Со солзи во очите, лоши спомени и цвеќиња и нивните семејства им оддадоа почит на своите најблиски. Тие и натаму се револтирани што и по девет години не е расветлен случајот и никој не презеде одговорност за масакрот на бранителите, велат дека државата ништо не направила за да им помогне. „Болката се уште не е смалена. Ова се моменти на емоција. Цената што борците ја платија за Македонија е ненадоместлива“, изјави во вторник заменик министерот за одбрана Емил Димитриев, по положувањето цвеќе на спомен-обележјето во селото Љубанци, подигнато како сеќавање за осумтемина бранители кои загинаа за време на воениот конфликт во 2001 г. кај Љуботенски Бачила Димитриев пак, вели дека направено е се што е во рамките на законот и дека се уште се прави за да им се помогне. На споменикот во Љубанци, покрај семејствата и заменик министерот за одбрана, пред споменикот покрај членовите на семејствата на загинатите воени обврзници, цвеќе положија и делегации од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Болката се уште не е смалена. Ова се моменти на емоција. Цената што борците ја платија за Македонија е ненадоместлива“, изјави во вторник заменик министерот за одбрана Емил Димитриев, по положувањето цвеќе на спомен-обележјето во селото Љубанци, подигнато како сеќавање за осумтемина бранители кои загинаа за време на воениот конфликт во 2001 година кај Љуботенски Бачила. Со солзи во очите, лоши спомени и цвеќиња и нивните семејства им оддадоа почит на своите најблиски. Тие и натаму се револтирани што и по девет години не е расветлен случајот и никој не презеде одговорност за масакрот на бранителите. Велат дека државата ништо не направила за да им помогне. Димитриев пак, вели дека направено е се што е во рамките на законот и дека се уште се прави за да им се помогне. На споменикот во Љубанци, покрај семејствата и заменик министерот за одбрана, пред споменикот покрај членовите на семејствата на загинатите воени обврзници, цвеќе положија и делегации од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, ...
| | веќе видена | слични

Девет години непребол. Семејствата и пријателите на 8-темина загинати војници кај месноста Љуботенски бачила го одбележуваат денот кога ги изгубија своите најмили. Спомен-обележјето во село Љубанци ќе го посетат владини делегации, претставници на политички партии, пријатели на загинатите. Свежо цвеќе утрово беше положено во Волково, родното место на неколкумина од настраданите. Подоцна годишнината од смртта ќе се одбележи и во касарната илинден. Трагедијата се случи на денешен ден во 2001 година, кога камион на АРМ полн со муниција налета на нагазни мини кај месноста Љуботенски бачила.
| | веќе видена | слични
3 копии

Девет години од загинувањето на осумте воени обврзници на АРМ кај месноста Љуботенски Бачила денеска ќе биде одбележано пред спомен - обележјето во село Љубанци. Пред споменикот цвеќе ќе положат членовите на семејствата на загинатите воени обврзници, делегации од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, Владата на Република Македонија, Генералштабот на АРМ, здруженија на граѓани и од политички партии. На 10 август 2001 година воено товарно возило на АРМ на патот кај месноста Љуботенски бачила нагази на две противтенсковски мини. Притоа животот го загубија Томе Бадаровски, Гоце Чанкуловски, Бранко Јанев, Томислав Настевски, Марјанчо Бошковски, Ивица Златевски, Томе Димовски и Раде Јанковски, сите припадници на резервниот состав на АРМ од гарнизонот Скопје.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата сè уште не го разгледала предлогот за разрешување на директорот на Биро за јавна безбедност, Лазе Велковски. Министерот Љупчо Николовски вели дека не ...
сите 176 | | | веќе видена

Дирекцијата за заштита на личните податоци е против увидот на Управата за јавни приходи (УЈП) во сметките на граѓаните, информираат тие преку соопштение. Во ...
сите 80 | | | веќе видена

Во полициската станица Бит Пазар синоќа полицаец пријавил дека непознато лице на социјална мрежа во негово име и со слика им се заканувал и им барал пари на ...
сите 184 | | | веќе видена

Истражувањето на јавното мислење на Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) покажува дека на претстојниот референдум 43,2 отсто од граѓаните би ...
сите 100 | | | веќе видена

Салонските политичари од СДСМ го уништуваат македонското земјоделие. Заев и Николовски го потценуваат трудот на производителите на слива. Цена од 5 денари за ...
сите 113 | | | веќе видена

Охрид, 14. август 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд, грмежи и ...
сите 258 | | | веќе видена

Една од најдобрите интерпретаторки на севдалинките, Босанката Амира Медуњанин, приреди концерт за паметење во рамките на фестивалот „Охридско лето“. Црквата ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Девет години непребол, девет години нерасветлен случај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: