Се бранат нуклеарни објекти!

Состојбата со пожарите во Русија се подраматична Вонредна состојба и во градот Озерск каде се наоѓа најголемиот склад за нуклеарен материјал и центар за обогатување нуклеарно гориво.Во борба со позарите загинаа двајца руски војници Секојдневната борба со пожарите во Русија станува се подраматична,а властите прогласија вонредна состојба и во градот Озерск каде се наоѓа локалитетот Мајак, најголемиот склад за нуклеарен материјал и центар за обогатување нуклеарно гориво. Стотиви војници вчера ги гаснеа пожарите и околу други воени објекти,како на пример околу уралскиот град Снежинск. Црната листа ја надополни и вчерашнто загинување на двајца руски војници.Едниот загинал во борба со пожарите во околината на нуклеарниот центар Саров,кога врз него паднало дрво во пламен и тој починал на пат кон болница.Локалниот кризен штаб соопшти и за друга жртва - воен чувар во затвор, кој исто така бил смртно повреден при пад на дрво зафатено од пожар. Над 800 лица учествуваа вчера во гаснењето на пожарите околу Саров и ...
| | веќе видена | слични

Двајца војници ги загубија животите во одбраната од разбеснетиот пожар на рускиот нуклеарен центар во Саров, на околу 500 километри источно од Москва. Врз нив паднало запалено дрво кое ги убило на лице место. Во Саров се наоѓа голем центар за нуклеарни истражувања кој произведува и атомско оружје уште од времето на поранешната СССР. Со пожарот уште од понеделникот се борат повеќе од 800 пожарникари. Според руските власти сите радиоактивни материјали биле изнесени од центарот и пренестени на сигурна локација. Саров во времето на СССР беше познат како Арзамас-16, затворен град во кој ни денеска странците и Русите без посебни дозволи не смеат да влегуваат. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Двајца руски војници ги загубија животите во борба против пожарите кои се распространија околу нуклеарниот центар во Саров, 500 километри источно од Москва , објавија во вторник руските гласила. Двајцата загинаа откако врз нив паднало запалено стебло, пренесе Хина. Повеќе од 800 луѓе се бореа со огнената стихија околу нуклеарниот центар, сместен во областа Нижњи Новогород. Наводно, сите радиоактивни работи се изместени од центарот уште од почетокот на пожарите. Во Саров, уште од времето на СССР се наоѓа центарот за нуклеарни истражувања. Саров во тоа време беше познат како Арзамас-16, затворен град, во кој ниту странци а ниту пак Руси кои не се од тој град не смеат да влезат без посебна дозвола. Повеќе од 500 лица во вторник се бореа и се уште се обидуваат да ги изгаснат и огнените јазици околу нуклеарниот центар Снежинск на Урал, 1500 километри источно од Москва каде е прогласена вонредна состојба како и во 16 други области на Русија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Русија прогласи вонредна состојба во градот Озерск каде што се наоѓа Мајак, најголемото складиште за нуклеарен материјал и центар за обогатување на нуклеарно гориво. Градот Озерск е најголемиот нуклеарен руски центар што го финансира руската Влада. Вонредната состојба е прогласена поради пожарите кои со недели беснеат низ поголемиот дел на Русија, а во последните неколку дена се сè поблиску до Озерск, пренесува РИА Новости. Локалната власт минатата недела забрани пристап во шумите во околината на нуклеарниот центар, прогласувајќи ги за опасна зона. Пожарите зафатија 17 руски региони, а досега во 13 региони е прогласена вонредна состојба.
| | веќе видена | слични

Двајца руски војници загинале во борба против пожарите околу нуклеарниот центар во Саров, околу 500 километри источно од Москва, кога врз нив паднало запалено стебло, јави руската агенција РИА Новости Во близината на градот Саров, уште во времето на Советскиот сојуз е изграден нуклеарен научен центар во кој се вршат истражувања и се произведува атомско оружје. Во понеделникот повеќе од 800 луѓе биле ангажирани во борбата со огнената стихија којашто му се заканува на овој нуклеарен комплекс кој е сместен во Нижнегородската област која принадлежи на Подмосковјето. Како што уште во саботата соопшти руското министерство за одбрана, сите опасни нукеларни материи биле навреме изнесени од центарот во Саров. Саров во времето на СССР беше еден од тајните градови означен како Арзамас-16, градови кои ги немаше на ниту една конвеционална географска карта, туку на тајните мапи на советската одбрана и тајните служби. Во него ниту денес не може да престојуваат странци а и руските државјани кои не се негови ...
| | веќе видена | слични

Продолжува борбата со незапамтените пожари кои во последните 24 часа однесоа уште еден живот во Русија. Руските власти посебно се загрижени за бројните нуклеарни капацитети на кои им се закануваат пожарите, поради што претседателот Дмитриј Медведев побара максимално ангажирање на сите расположливи средства за нивно локализирање. Во опасност се уште се стратешки објекти, како Снејинскиот нуклеарен институт на 400 километри од Москва или нуклеарниот комплекс „Мајак“ на Урал. Престолнината на Русија поради неподносливиот чад веќе ја напуштија или се подготвуваат да ја напуштат бројни дипломатски претставништва а смртноста во градот во последните денови е зголемена за двојно. По барање на Русија од САД допатуваа експерти кои треба да помогнат во гаснењето на шумските пожари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Група американски експерти пристигнаа во Русија за да ги разгледаат можностите за гасење на шумските пожари, соопшти портпаролот на Стејт департментот Филип Кроули. Испраќањето на експертите било договорено во петокот во телефонскиот разговор меѓу американскиот државен секретар Хилари Клинтон и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Експертите се од одделот за помош на други земји во Агенцијата за меѓународен развој на САД, која е дел од Стејт департментот. Руските власти вчера прогласија вонредна состојба околу центарот за преработка и складирање на нуклеарни отпадоци „Мајак“, во реонот на Челјабинск, Урал, поради ширење на пожарите. Раководителот на локалната администрација на 6 август прогласи вонредна состојба во шумите и парковите на градот Озерск, каде се наоѓа нуклеарниот комплекс, поради проширувањето на пожарите. Нуклеарниот комплекс во градот Озерск е на 2.000 километри од Москва.
| | веќе видена | слични

Испраќањето на експертите било договорено во петокот во телефонскиот разговор меѓу американскиот државен секретар Хилари Клинтон и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Експертите се од одделот за помош на други земји во Агенцијата за меѓународен развој на САД, која е дел од Стејт департментот. Руските власти вчера прогласија вонредна состојба околу центарот за преработка и складирање на нуклеарни отпадоци „Мајак“, во реонот на Челјабинск, Урал, поради ширење на пожарите. Раководителот на локалната администрација на 6 август прогласи вонредна состојба во шумите и парковите на градот Озерск, каде се наоѓа нуклеарниот комплекс, поради проширувањето на пожарите. Нуклеарниот комплекс во градот Озерск е на 2.000 километри од Москва.
| | веќе видена | слични

Руските власти прогласија вонредна состојба околу центарот за преработка и складирање на нуклеарни отпадоци „Мајак“, во реонот на Челјабинск, во Урал, заради ширење на пожарите, пренесоа западните агенции, повикувајќи се на локалните власти. Раководителот на локалната администрација на 6 август прогласи вонредна состојба во шумите и парковите на градот Озерск, каде се наоѓа нуклеарниот комплекс, заради проширувањето на пожарите, се наведува во соопштението на локалните власти. Нуклеарниот комплекс во градот Озерск е на 2.000 километри од Москва, посочуваат агенциите.
| | веќе видена | слични

Во Русија прогласена е вонредна состојба околу центарот за преработка и складирање на нуклеарни отпадоци „Мајак“, во реонот на Челјабинск, во Урал, заради ширење на пожарите. -На 6 август е прогласена вонредна состојба во шумите и парковите на градот Озерск, каде се наоѓа нуклеарниот комплекс, заради проширувањето на пожарите, се наведува во соопштението на локалните власти. Нуклеарниот комплекс во градот Озерск е на 2.000 километри од Москва.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 18. декември 2018 (ИНПРЕС) – Семејството на прерано починатиот градоначалник на Охрид Јован Стојаноски, до сите граѓани на Охрид, упати зборови на ...
сите 220 | | | веќе видена

„Анти НАТО Мицкоски денеска потврди дека е дел од оние што сакаат да го поткопаат Доворот од Преспа, да ги закочат ЕУ и НАТО интеграциите на Македонија.Толку ...
сите 358 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 190 | | | веќе видена

Ќе ги добијат ли парите здравствените работници од симболичното како што велат од Синдикатот на Клинички центар покачувањето на платите или во иднина ќе се ...
сите 99 | | | веќе видена

Законот  ги содржи делата кои нема да бидат предмет на амнестија а се очекува целата процедура да заврши до нова година. Зијадин Села со очајна изјава дека со ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се бранат нуклеарни објекти!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: