Три ленти за побезбеден и помодерен сообраќај

РЕKОНСТРУKЦИЈА НА ПАТОТ ВЕЛЕС-ШТИП Побезбеден и помодерен сообраќај ќе овозможи реконструкцијата на патот Велес-Штип на делницата до Kадрифаково која е во должина од девет километри. Инвестицијата вреди 6,5 милиони евра, а предвидува проширување на три коловозни ленти, односно 11 метри. - Оваа делница е стара над 50 години, а по завршувањето на градежните работи ќе се овозможи побезбеден и помодерен сообраќај, истакна министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој заедно со директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Љупчо Георгиевски и градоначалниците на Велес, Штип и на Лозово беше во обиколка на трасата. Реконструкцијата на овој патен правец со одредено проширување чини околу 15 милиони евра, а вкупно се опфатени 24 километри. Сега се работи и на проектирањето за проширување и реконструкција на делницата од Штип до Kочани, кој се очекува да почне со градба кон крајот на наредната година. Во согласност со владината програма, во иднина планиран е и експресен пат од Штип до Радовиш, кој ...
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Три ленти за побезбеден и помодерен сообраќај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: