Министерството за одбрана и АРМ им оддадоа почит на македонските великани


Со полагање венци со свежо цвеќе на партизанските гробишта, на гробовите на претседателите Трајковски и Глигоров, како и на гробот на генералот Михаило Апостолски ние им оддаваме почит за сето тоа што го направија за формирањето на АРМ, која денес е главен стожер на стабилноста и мирот во Македонија, територијалниот интегритет на нашата татковина, што е предуслов за просперитет и развој, изјави министерот за одбрана Зоран Јолевски по положувањето венци со свежо цвеќе пред македонските великани, по повод Денот на Армијата, 18-ти Август. Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески, во оваа пригода посочи дека со денешниот настан, ние им оддаваме почит на тие што ја создадоа Армијата и на тие што командувале со неа. „Им благодарам за она што го направија како врховни команданти во однос на формирањето, функционирањето и модернизацијата на Армијата“, додаде генералот Котески. На новинарско прашање поврзано со личноста и делото на претседателот Трајковски, Јолевски како негов ...
| | веќе видена | слични
13 копии

По повод 18 август – Денот на Армијата на Република Македонија денеска во касарната „Илинден“ во Скопје беше извршена почесна артилериска стрелба. Единицата на артилерискиот баталјон на АРМ истрела 10 плотуни.Централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Македонија ќе се одржи утре попладне во Центарот за обука на вода во Охрид. Во пресрет на Денот на АРМ вчера на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје бeа изложени борбени средства, техника и опрема на Армијата на Република Македонија. Претставени беа материјално-техничките средства, борбените возила и вооружувањето на АРМ, како и транспортниот хеликоптер Ми-8/17. Армијата на Република Македонија годинава одбележува 22 години од основањето.
| | веќе видена | слични
19 копии

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, на припадниците на Армијата и на сите граѓани на Република Македонија им го честита големиот празник, 18-ти Август, Денот на Армијата на Република Македонија.-Вашето несебично залагање и посветеноста кон работата придонесуваат кон унапредувањето на мирот и безбедноста на сите граѓани на Република Македонија, истакна министерот Јолевски во честитката.Професионалноста која секојдневно ја покажувате, додаде министерот, е пример за сите и затоа граѓаните на Република Македонија имаат огромна доверба во Вас, припадниците на Армијата на Република Македонија и вработените во Министерството за одбрана.-Јас верувам во Вашите капацитети да придонесете кон просперитетна, силна и мирољубива Република Македонија, порача министерот Јолевски во својата честитка.Денот на АРМ, 18-ти Август е денот кога во 1943 година е формиран баталјонот „Мирче Ацев“ на Славеј Планина. Со одлука на Владата на Република Македонија од 1993 година, истиот се слави и како ден на ...
| | веќе видена | слични

- Вашето несебично залагање и посветеноста кон работата придонесуваат кон унапредувањето на мирот и безбедноста на сите граѓани на Република Македонија. Професионалноста која секојдневно ја покажувате е пример за сите и затоа граѓаните на Република Македонија имаат огромна доверба во Вас, припадниците на Армијата на Република Македонија и вработените во Министерството за одбрана. Верувам во Вашите капацитети да придонесете кон просперитетна, силна и мирољубива Република Македонија, пишува во честитката на министерот Јолевски. На 18 август 1943 година бил формиран баталјонот „Мирче Ацев“ на Славеј Планина. Со одлука на Владата на Република Македонија од 1993 година, тој ден се слави и како ден на Армијата на Република Македонија.
| | веќе видена | слични

Од страна на единица на артилерискиот баталјон на АРМ ќе бидат истрелани 10 плотуни. Во пресрет на Денот на АРМ вчера на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје бeа изложени борбени средства, техника и опрема на Армијата на Република Македонија. Претставени беа материјално-техничките средства, борбените возила и вооружувањето на АРМ, како и транспортниот хеликоптер Ми-8/17.
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 16. август 2014 (ИНПРЕС) – Во пресрет на Денот на АРМ, 18 август, денес на воениот стадион во градскиот парк во Скопје ќе биде поставена изложба на борбени средства, техника и опрема на Армијата на Република Македонија. На изложбата ќе присуствуваат министерот за одбрана Зоран Јолевски и началникот на Генералштабот на АРМ, генерал потполковник Горанчо Котески. Од Министерството за одбрана и Генералштабот известуваат дека покрај материјано – техничките средства, борбени возила и вооружувањето на АРМ, ќе биде прикажан и транспортниот хеликоптер МИ-8/17. Изложбата е отворена за сите граѓани на Република Македонија. (Крај) извор: Нетпрес фото: архива
| | веќе видена | слични

Скопје, 16. август 2014 (ИНПРЕС) – Ребалансот на буџетот со кој се кратат 5 милиони евра за армијата нема драстично да се одрази во модернизација на воениот сектор, рече министерот за одбрана Зоран Јолевски на изложбата на воена опрема и техника. Според него, армијата ќе се фокусира на поголемо учество во мировните мисии на НАТО и Обединетите нации. Инаку денеска АРМ организираше изложба на воена опрема и техника на воениот стадион во градскиот парк во Скопје. (Крај) извор: 24 вести фото: република
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за одбрана Зоран Јолевски и началникот на Генералштабот на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, денеска ја посетија изложбата на борбени средства, техника и опрема на АРМ поставена во рамки на одбележувањето на 18 август, Денот на АРМ. Изложбата на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје ја посетија голем број на граѓани, а во текот на денот ќе може да ја видат и сите заинтересирани. Оружје, опрема и техника, борбени и транспортни возила, но и познатите борбени хеликоптери, во склоп на прославата на Денот на Армијата, каде најголема љубопитност покрај возрасните, несекојдневната изложба предизвика и кај децата. -Ова е дел од активностите што ги организираме по повод Денот на АРМ. Оваа активност има за цел да ги запознае граѓаните со што располага Армијата и се надеваме дека со вакви дружења со граѓаните ќе внесеме уште поголема љубов кон АРМ, потенцираше Јолевски. -Граѓаните може да ја посетат оваа изложба и да видат дел од борбените средства и опрема со која располага АРМ. При оваа ...
| | веќе видена | слични

На воениот стадион во Градскиот парк во Скопје, денеска од 9 до 17 часот ќе биде поставена изложба на борбени средства, техника и опрема на Армијата на Република Македонија во пресрет на Денот на АРМ – 18 Август. Министерството за одбрана и Генералштабот на АРМ соопштија дека тактичко-техничкиот збор може да го посетат граѓаните на Скопје и Република Македонија и да се дружат со припадниците на АРМ, а покрај материјално-техничките средства, борбените возила и вооружувањето на АРМ, ќе биде прикажан и транспортниот хеликоптер Ми-8/17. Изложбата, која е во рамки на програмата за одбележување на Денот на АРМ, ќе ја посетат министерот за одбрана Зоран Јолевски и началникот на Генералштабот на АРМ, генерал- потполковник Горанчо Котески. извор:Република
| | веќе видена | слични

Оружје, воена опрема и техника, борбени и транспортни возила. Несекојдневнта изложба на македонската армија го привлече вниманието и ја разбуди љубопитноста на граѓаните кои денеска дојдоа на воениот стадион во Скопје. „Прошлата година бевме, исто и оваа година ги донесовме внуците да ја видат борбената готовност на нашата армија.“ „Гледаме оружје тука, хеликоптери, опремата и воените возила.“ „Интересно, децата малку да разгледаат“, велат анктетираните посетители. Посетителите имаа можност да се запознаат со припадниците на АРМ и одблиску да видат како се ракува со воената опрема и оружјето. „Изнесени се и прикажани одредени борбени средства по одредени родови и служби. Прикажани се средствата од оклопно-механизирани единици, од специјалните единици, од логистиката“, рече Горанчо Котевски, началник на Генералштабот на АРМ И покрај тоа што е постигнат голем напредок за овие 22 години наша обврска е и понатаму да ја зајакнуваме армијата, вели министерот за одбрана Зоран Јолевски. „Да испраќаме наши војници и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 185 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Марио Балотели уште еднаш ќе го облече небесно-синиот дрес на Манчестер сити, откако беше потврдено дека Италијанецот, кој само што потпиша за Бреша, ќе биде ...
сите 51 | | | веќе видена

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен и западен правец.Минималната температура ќе биде ...
сите 327 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министерството за одбрана и АРМ им оддадоа почит на македонските великани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: