Квалификации за ЕП 2015: Комплетирано второто коло

Македонската кошаркарска репрезентација е во групата на шест репрезентации кои имаат по две победи во квалификациите за ЕП 2015. Исто како и во првото коло и овојпат два натпревара се решаваа во продолжение, а Црна Гора по вторпат е поуспешна во дополнителните пет минути. Резултати 2.коло: А група: Велика Британија – Босна и Херцеговина 67:80. Исланд слободен. Табела: БиХ 2 (1), Исланд 2(1), В.Британија 2(2). Б група : Црна Гора – Бугарија 70:64 (60:60), Холандија - Израел 57:66. Табела: Црна Гора 4, Израел 3, Холандија 3, Бугарија 2. Ц група : Луксембург – Полска 61:113, Австрија - Германија 64:77. Табела : Полска 4, Германија 3, Австрија 3, Луксембург 2. Д група: Данска – Македонија 75:81, Белгија - Белорусија 71:57. Табела: Македонија 4, Белгија 3, Белорусија 3, Данска 2. Е група: Чешка – Португалија 89:53, Унгарија - Грузија 74:73. Табела: Унгарија 4, Грузија 3, Чешка 3, Португалија 2. Ф група: Летонија – Словачка 86:66, Романија - Шведска 77:72 (66:66). Табела: Летонија 4, Романија 4, Шведска 2, ...
| | веќе видена | слични

И покрај поразот од Белгија (60-63), македонската репрезентација е на чекор до нов пласман на ЕП, но за тоа е потребна победа против Белорусија дома во последното коло, без разлика на исходот од следниот меч против Данска во Скопје Хендрикс (15) доминира под обрачот на Македонија во квалификациите за ЕП КОШАРКА - ЗАСЕГА ВО КВАЛИФИКАЦИИте ЗА ЕВРОБАСКЕТОТ ВО 2015 Македонските кошаркарски репрезентативци се враќаат со две победи и еден пораз (завчера од Белгија со 60-63), од трите гостувања во квалификациите за Европското првенство (ЕП) идната година. Сепак, и покрај одличните резултати што на Македонија ширум ѝ ги отворија вратите за нов, вкупно петти настап на ЕП, последниот дуел против Белгијците не ги задоволи очекувањата, барем по впечатокот од победите против Данска и Белорусија. Слабата игра и осумте грешки во вториот квартал на македонските кошаркари беа умешно казнети од Белгија, која до победата стигна токму во овој период, кој го доби со убедливи 21-12. Загрижувачки за селекторот Александар Џикиќ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во рамките од втората рунда во квалификациите за Евробаскет 2015-та беа одиграни 12 меча, а колото го одбележаа поразите на Црна Гора и Германија. Црногорците ги намалија шансите за пласман на ЕП со нов дебакл и втор пораз во низа. Овој пат подобар од нив беше Израел кој славеше како гостин со 80:65. Предводник на Израелците беше Каспи со 17 оени и осум скокови, додека Мекел запиша 14 поени и по 11 скокови и асистенции. Кај домашната селекција Драгичевиќ со 19 поени и пет скокови беше најдобар. Германија е во иста ситуација како и Црна Гора бидејќи на две кола пред крајот има по две победи и порази. Во четвртото коло од оваа група Полска беше подобра од селекцијата на Германија со 88:76. Квалификации за Евробаскет 2015 Група А Велика Британија – Исланд 69:71 Табела: Исланд 2/1, БиХ 2/0, Велика Британија 0/3 Група Б Холандија – Бугарија 66:57 Црна Гора – Израел 65:80 Табела: Израел 3/1, Холандија 3/1, Црна Гора 2/2, Бугарија 0/4 Група Ц Луксембург – Австрија 71:80 Германија – Полска 76:88 Табела: Полска ...
| | веќе видена | слични

Квалификациите за следното Европско првенство (ЕП), чиј домаќин сѐ уште не е одреден, би можеле да имаат расплет каков што малкумина го очекуваа, а во што спаѓа и евентуален пласман на селекции како Исланд и Романија, за кои тоа би било прв настап на еден континентален собир. Колку нивниот резултат е голем покажува и фактот што овие две репрезентации во периодот помеѓу 2005 и 2009 товореа во Б-дивизијата, а никогаш досега не биле ниту близу до обезбедување виза за влез во друштвото на најдобрите. „Рибарите“ од Северот се наоѓаат во групата А заедно со БиХ и со Велика Британија, и досега неочекувано се лидери на табелата со скор 2-1, но со една средба повеќе во однос на Босанците кои имаат 2-0. Исланѓаните на двапати излегоа како победници против ослабената селекција од Островото, за која не настапија речиси сите најдобри играчи, а загубија на гостувањето во Тузла. На оваа селекција им преостанува средбата на домашен терен против БиХ во која со евентуален триумф сигурно би дошле до историски пласман на ЕП, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кошаркарската репрезентација на Македонија, во Шарлроа, го забележа првиот пораз во квалификациите за пласман на Европското првенство. По трите победи, македонските кошаркари загубија од Белгија со 63-60. Македонија по четири одиграни натпревари има скор 3/1, ист број на победи и порази има и Белгија. Во следните две средби кои ќе ги играат на домашен терен избраниците на селекторот Џикиќ ќе треба да забележат две победи со што ќе го потврдат пласманот на континеталното првенство. Во поразот од Белгија најекспониран во македонската репрезентација беше Ричард Хендрикс со 14 поени и исто толку скокови. Квалификациското коло низ Европа го одбележа новиот пораз на Црна Гора, со што оваа репрезентација значително си ги намали шансите за пласман на ЕП. Црногорците кои во неделата загубија од Холандија, во Подгорица беа поразени од Израел со 65-80. Група А: Велика Британија-Исланд 69-71 Табела: Исланд 2/1, 2. БиХ 2/0, 3. В.Британија 0/3 Група Б: Холандија-Бугарија 66-57 Црна Гора-Израел 65-80 Табела: 1. Израел 3/1, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Кошаркарската репрезентација на Летонија е единствената со четири победи во квалификациите за Евробаскет 2015. На синоќешниот дуел со Шведска, Летонците дури по продолжение стигнаа до победата и со тоа останаа непоразени и по четвртиот натпревар. Резултати од 4.коло: А група: Велика Британија – Исланд 69:71. Слободна беше Босна и Херцеговина. Табела: Исланд 5 бодови, Б и Х 4, В.Британија 3. Б група: Црна Гора – Израел 65:80 и Холандија – Бугарија 66:57. Табела: Израел 7, Холандија 7, Црна Гора 6, Бугарија 4. Ц група: Луксембург – Австрија 71:80 и Германија – Полска 76:88. Табела: Полска 7, Австрија 7, Германија 6, Луксембург 4. Д група: Белгија – Македонија 63:60 и Данска – Белорусија 66:73. Табела: Белгија 7, Македонија 7, Белорусија 6, Данска 4. Е група: Унгарија – Португалија 65:52 и Чешка – Грузија 86:67. Табела: Чешка 7, Унгарија 7, Грузија 6, Португалија 4. Ф група: Летонија – Шведска 79:76 (продолжение) и Романија – Словачка 90:86. Табела: Летонија 8, Романија 7, Шведска 5, Словачка 4. Г група: Русија ...
| | веќе видена | слични

Избраниците на селекторот Александар Џикиќполни со самодоверба гостуваат кај Белгијците(20 часот), кои тешко, но заслужено ги совладаа во Скопје со 76-73 во првото коло, по едно продолжение Војдан Стојановски на мечот со Белгија во Скопје КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРОБАСКЕТОТ В ГОДИНА Македонските кошаркарски репрезентативци вечерва од 20.30 часот во Шарлроа, Белгија ќе го играат последниот гостински меч во квалификациите за настап на Европското првенство (ЕП) следната година, против Белгија. Македонија е лидер на табелата со три победи од исто толку меча. Избраниците на селекторот Александар Џикиќ полни со самодоверба гостуваат кај Белгијците, кои тешко, но заслужено ги совладаа во Скопје со 76-73 во првото коло, по едно продолжение. Македонија е во поповолна ситуација од Белгија пред вечерашниот меч, со оглед дека е речиси сигурен патник на ЕП 2015. Згора, Македонија не e под притисок за победа на овој меч, но Белгија, која е втора на табелата во групата Д, со две победи и еден пораз, е во сосема ...
| | веќе видена | слични

Со трилер победата во Скопје се уште во мислите, но и со нови две победи во меѓувреме над Данска и Белорусија, македонските репрезентативци денеска го играат четвртиот меч во Квалификациската група и трет и последен на гостински терен. Натпреварот во Шарлроа против Белгија почнува од 20.30 часот. Репрезентацијата на Македонија со последниот триумф над Белорусија во Минск се приближи на само чекор до осигурување на пласманот на Евробаскетот 2015 година, а вечерва на гостувањето против на хартија првиот фаворит во групата, ќе ја добие и првата можност за официјализирање на учеството на континенталниот собир. Брилијантното второ полувреме во Скопје, донесе пресврт за избраниците на Александар Џикиќ над Белгија, за тројката на Марко Симоновски на три секунди до крајот од продолжението, да донесе и победа од 76-73. Во меѓувреме, Македонија ги победи уште Данска во Хорсенс со 81-75 и Белорусија со 81-70, за како единствена со максимален учинок, моментално да го одржува лидерското место на табелата. Тимскиот и ...
| | веќе видена | слични

Денеска е денот за кошаркарски квалификациски натпревари за ЕП 2015. На програмата се натпреварите од 4.коло, а македонската репрезентација по трите победи, ќе го има и третото гостување кај Белгија во Шарлроа. Распоред на натпреварите од 4.коло: А група: Велика Британија - Исланд. БиХ слободна. Табела: БиХ 4 бодови, Исланд 3, В.Британија 2. Б група: Холандија - Бугарија и Црна Гора - Израел. Табела: Израел 5, Холандија 5, Црна Гора 5, Бугарија 3. Ц група: Германија - Полска и Луксембург - Австрија. Табела: Германија 5, Полска 5, Австрија 5, Луксембург 3. Д група: Белгија - МАКЕДОНИЈА и Данска - Белорусија. Табела: МАКЕДОНИЈА 6, Белгија 5, Белорусија 4, Данска 3. Е група: Унгарија - Португалија и Чешка - Грузија. Табела: Чешка 5, Унгарија 5, Грузија 5, Португалија 3. Ф група: Летонија - Шведска и Романија - Словачка. Табела: Летонија 6, Романија5, Шведска 4, Словачка 3. Г група: Русија - Швајцарија. Италија слободна. Табела: Италија 4, Швајцарија 3, Русија 2.
| | веќе видена | слични

Македонската кошаркарска репрезентација на патотот кон уште едно учество на еден европски шампионат тргна со драстично подмладен состав и без дури шестмина од тимот од ланскиот континентален собир во Словенија, но и покрај тоа таа котира највисоко на половина од квалификацискиот циклус за пласман ЕП 2015, остварувајќи максимални три победи по ред во групата Д. Пред „лавчињата“ на новиот селектор Алекансандар Џикиќ паднаа Белгија, Данска и Белорусија, а треба да се потенцира и фактот што двата последни триумфа беа остварени на теренот на противниците. Единствена друга селекција со скор 3-0 е Летонија во групата Ф, додека горчината на поразот сѐ уште ја немаат почуствувано уште и БиХ и Италија. Но, овие селекции имаат по само две победи во низа бидејќи се во групите во кои настапуваат по само три репрезентации. Самиот факт што жолто-црвените се на делба на лидерската позиција на замислената табела во конкуренција на дури 26 национални тима е сосема доволен за почит. Но, ако се додаде дека досега остварениот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По вчерашната пресконференција на јавните обвинители Јовески и Рускоска на која беше објаснето дека во милионскиот скандал „Рекет“ Катица Јанева била приведена ...
сите 168 | | | веќе видена

Посочи дека во 17 часот имале дојава за пожарот од жители на селото и дека три возила со осум пожарникари се на терен. – Пожарот е под контрола и не може да се ...
сите 271 | | | веќе видена

Поголемиот број од луѓето имаат некои мали навики или начини на однеување за кои мислат дека се нормални, но научниците велат дека овие шест навики се симптоми ...
сите 222 | | | веќе видена

За време на викендов атмосферата постепено ќе се дестабилизира па така во попладневните часови и тоа во сабота само во планинските предели од државава и тоа на ...
сите 230 | | | веќе видена

Винсент Компани летово се врати во Андерлехт и тоа во необична улога како играч-тренер, сепак по само четири кола од новата сезона ќе бидат направени одредени ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Квалификации за ЕП 2015: Комплетирано второто коло

Од:
До кого (е-маил):
Порака: