Утре и во петок температурите во Македонија до 40 степени

26 копии

Територијата на целата држава, утре и во петок ќе биде зафатена со повисоки температури кои ја дефинираат жолта односно алертна фаза. Температурите ќе се движат од 34 до 40 степени, зависно од регионот, соопшти Министерството за здравство. Според најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи деновите со повисоки температури се очекува да траат до крајот на неделата. Населението од цела држава потребно е да ги почитува општите препораки за заштита од високите температури, како што се заштита од директна сончева изложеност, избегнување престој на отворено во периодот од 11 до 17 часот, консумација на лесна храна и течности, хигиена на раце и хигиенски начин на подготовка на храната. Посебно внимателни да бидат постарите, хронично болни лица, кои треба редовно да ја земаат од лекар препишаната терапија и без неопходна потреба да не излегуваат надвор од домовите. Поради високите темепратури и зголемената можност за појава на труењата со храна и цревни заразни заболувања, потребно е темелно ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во автомобил кој бил изложен на сонце во Скопје термометарот покажува + 45 степени. Веќе е познато дека денес и утре целата територија на Македонија ќе биде зафатена со повисоки температури кои ја дефинираат жолтата фаза. Температурата ќе се движи од 34 до 40 степени. Според најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, повисоки температури се очекуваaт до крајот на неделата. Foto – Kurir.mk
| | веќе видена | слични

Се топи и асфалтот, велат скопјани кои од мака денеска на пеколните температури беа принудени да излезат од домовите. Тие што не носеа капи, се заштитуваа со летните маички, некои на фонтаните, а бројот на капачите крај Вардар е зголемен. Нивната досетливост е толку голема што си поставиле и базен крај реката. Денеска според најавата на Метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, територијата на целата држава во текот на денешниот ден и утре ќе биде биде зафатена со повисоки температури кои ја дефинираат жолта, односно алертна фаза. Станува збор за температури од 34 до 40 степени, зависно од регионот. Деновите со повисоки температури се очекува да траат до крајот на неделата. Пунктови за превенција од топлотни бранови континуирано функционират низ целата држава, секој ден во периодот од 18.30 до 21.30 часот. Во сите градови низ држава на плоштади или паркови се поставени превентивни здравствени пунктови за бесплатни прегледи каде на граѓаните им се мери крвен притисок, се делат флаери, и се ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Според најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, денеска и утре територијата на целата држава ќе биде зафатена со повисоки температури кои ја дефинираат жолтата, односно алертна фаза. Станува збор за температури од 34 до 40 степени, зависно од регионот. Деновите со повисоки температури се очекува да траат до крајот на неделата. Населението од цела држава потребно е да ги почитува општите препораки за заштита од високите температури, како што се: заштита од директна сончева изложеност, избегнување престој на отворено во периодот од 11 до 17 часот, консумација на лесна храна и течности, хигиена на раце и хигиенски начин на подготовка на храната. Посебно внимателни да бидат постарите, хронично болните лица, кои треба редовно да ја земаат од лекар препишаната терапија и без неопходна потреба да не излегуваат надвор од домовите. Поради високите темепратури и зголемената можност за појава на труењата со храна и цревни заразни заболувања, потребно е темелно миење на овошјето и зеленчукот ...
| | веќе видена | слични

Според најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, повисоки температури се очекуваaт до крајот на неделата. Министерството за здравство соопшти дека населението треба да ги почитува општите препораки за заштита од високите температури, како што се: заштита од директна сончева изложеност, избегнување престој на отворено во периодот од 11 до 17 часот, консумација на лесна храна и течности, хигиена на раце и хигиенски начин на подготовка на храната. Посебно внимателни да бидат постарите, хронично болни лица, кои треба редовно да ја земаат од лекар препишаната терапија и без неопходна потреба да не излегуваат надвор од домовите. Поради високите темепратури и зголемената можност за појава на труењата со храна и цревни заразни заболувања, потребно е темелно миење на овошјето и зеленчукот пред нивната употреба, добра термичка подготовка на храната, задолжително чување на храна во фрижидер на + 8 степени, како и избегнување консумација на лесно расипливи производи (разни кремови, мајонерзи, ...
| | веќе видена | слични

За денеска се очекува два региона од нашата земја да бидат зафатени со температури што ја дефинираат жолтата, односно алертна фаза. Со жолта фаза ќе бидат опфатени Охрид, Струга, Дебар и Ресен, како и Тетово, Гостивар, Кичево, Маврово и Македонски Брод. Според најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, деновите со повисоки температури се очекува да траат до крајот на неделата. Во Охрид денеска температурата ќе достигне до 33-от степен. Граѓаните треба да се заштитат од директна сончева изложеност, избегнување престој на отворено од 11 до 17 часот, да консумираат лесна храна и течности, храната хигиенски да ја подготвуваат, а хронично болните редовно да ја земаат терапијата.
| | веќе видена | слични

Останато

“Партнерството е добро, членството би било уште подобро”. Еве како изгледаше првата официјална посета на Генералниот Секретар на НАТО, Jens Stoltenberg во ...
сите 356 | | | веќе видена

Одложено е денешното судење за обидот за убиство на дедото на малата Тамара од Велес, Љупчо Стојановски, бидејќи Апелациониот суд ја прифатил жалбата на ...
сите 47 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со членовите на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев и Златко Перински оствари средба со германскиот ...
сите 200 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за грчката телевизија Антена го коментираше интензивираниот дијалог меѓу Македонија и Грција и оптимизмот ...
сите 305 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утре и во петок температурите во Македонија до 40 степени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: