Нема македонски државјанин меѓу уапсените во Косово, осомничени за учество во борбите во Ирак и Сирија

5 копии

Нема македонски државјанин меѓу уапсените четириесетина лица во Косово, осомничени дека учествувале во борбите во Ирак и Сирија на страна на терористички организации, објави 24 Вести. Од македонското Министерство за внатрешни работи велат дека косовските власти немаат проследено информации до Македонија за можна вмешаност на македонски државјанин со групата уапсени лица осомничени за тероризам, ниту пак се барани информации за лице кое можеби е државјанин на Македонија. Во јавноста претходно беше лиферувана информација дека меѓу уапсените е и извесен Бесим Шабани од Скопје, кој живеел во Урошевац, но според информациите на 24 Вести, најверојатно тој бил само роден во нашиот главен град и не поседува македонско државјанство. Полицијата на Косово спроведе голема акција во повеќе градови низ земјата, при што уапси четириесетина лица осомничени за тероризам. На сите им е одредена мерка притвор од 48 часа, иако се изјасниле за невини. Извор: 24 Вести
| | веќе видена | слични
2 копии

Mеѓу уапсените џихадисти кои полицијата ги уапси во Kосово има и македнски државјанин, јавија локалните медиуми. Според информациите, станува збор за 32-годишниот Бесим Шабани кој подолго време живеел во Урошевац. Тој е еден од четириесетмината осомничени за учество во борбите во Сирија и Ирак и за поддршка на терористички организации. Тие денеска биле сослушани во Приштина по што им бил одреден 48 часовен притвор.
| | веќе видена | слични

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 383 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема македонски државјанин меѓу уапсените во Косово, осомничени за учество во борбите во Ирак и Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: