Ердоган победи во првиот круг од изборите за претседател на Турција, покажуваат првичните резултати


Реџеп Таип Ердоган е апсолутен победник на првите директни претседателски избори кои денеска се оддржаа во Турција. Според прелиминарните резултати тој освоил 51,5% од гласовите, со што сепак го помина потребниот праг од 50% плус еден глас за победа во првиот круг. Неговите противкандидати – опозиционерот Екмеледин Ихсаноглу добил 38,9%, а курдскиот кандидат Селахатин Демирташ – 9,5% од гласовите. Според првичните информации, одзивот на гласачи бил помал отколку на локалните избори оддржани во март. Гласале меѓу 70 и 75 отсто избирачи. Победата на Ердоган не беше изненадување, но неизвесно беше дали победата ќе ја издвојува уште во првиот круг. „Резултатите од 12 годишните истражувања покажуваат дека луѓето го сметаат Ердоган за харизматичен водач“, изјави Адил Гур, политички аналитичар. Ергодан е контроверзна политичка фигура во Турција. Неговите поддржувачи на него гледаат како човек кој ја издигна земјата на 17-то место по економски раст во светот. Критичари пак го опишуваат како автократски лидер, кој ...
| | веќе видена | слични

Германските медиуми со загриженост ја следат победата на Реџеп Таип Ердоган на претседателските избори во земјата. Турција оди кон претседателски систем со многу автократски тенденции. Реџеп Таип Ердоган е на врвот на својата политичка кариера. Победата во првиот круг на претседателските избори е секако голем триумф, пишува „ Франкфуртер алгемајне цајтунг “. Уште во 2007. тој ја поттикна реформата со која е воведен директен избор на претседател. „Ердоган сака да ја промени функцијата, но притоа сака да ги понесе и моќта и власта со себе. Тоа се случуваше и порано - кога ја напушти функцијата градоначалник на Истанбул за да ја преземе премиерската. Тогаш од Анкара се мешаше во градската политика во Истанбул. Така беше и при преуредувањето на плоштадот Таксим и паркот Гези. Сега, со напомена дека е прв директно избран претседател, тој повторно ќе се обиде да го спроведе истото сценарио како кога од Истанбул заминуваше во Анкара. Тој планира премиерските овластувања да ги префрли во претседателскиот кабинет. ...
| | веќе видена | слични

Многумина во Турција гласаа за Ердоган поради благосостојбата која изгледа се шири низ земјата. Но растат и долговите, а неизвесно е и како ќе заврши апелот на Ердоган дека на „добрите муслимани“ не им се потребни камати Неспорно е дека брутодомашниот производ (БДП) на Турција, од кога Реџеп Таип Ердоган стана премиер во 2003. година, речиси се зголеми за четири пати. Неговата влада масивно вложуваше во инфраструктура, во мостови и патишта, пристаништа и железнички линии... Тоа е проследено и со големи вложувања на приватни инвеститори во облакодери, трговски центри и луксузни хотели. Стара е политичката вистина дека секој избира онака како што му го зборува неговиот паричник - и тука Турците навстина имаа причина да го изберат Ердоган. Но, проблем е што многу работи се изградени со помош на кредити, а замавот на економскиот раст се губи. Од 2008. година турскиот БДП порасна уште само за третина, но во истиот период заемите од приватниот сектор пораснаа за повеќе од четири пати. Затоа колумнистот од ...
| | веќе видена | слични

На Ердоган му е од витално значење да има лојален премиер, бидејќи, според Уставот, тој мора да ја напушти партијата. Доколку ослабне неговото влијание врз партијата, тој може да се најде во непријатна ситуација кога ќе треба да ги протурка уставните промени во парламентот, со кој всушност сака да ја направи Турција силна претседателска република, оценува Ројтерс ЕУ го повика Ердоган да одигра помирувачка улога во турското општество Новоизбраниот претседател најави „нова ера за Турција“ Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган оствари победа уште во првиот круг од претседателските избори, освојувајќи нешто повеќе од 52 отсто од гласовите. Главен ривал на Ердоган на првите демократски избори за претседател во турската историја беше искусниот дипломат Екмеледин Ихсаноглу, кој ја доби поддршката на околу 39 отсто од излезените гласачи. Зборувајќи пред насобраните приврзаници, новоизбраниот претседател порача дека „нова, голема Турција влегува во нова фаза“. - Им благодарам на сите што денеска дојдоа во ...
| | веќе видена | слични

ЕРДОГАН ПОБЕДИ ВО ПРВИОТ КРУГ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ВО ТУРЦИЈА ТУРЦИЈА, 12 август (АП) - Премиерот Тајип Реџеп Ердоган завчера победи на првите непосредни претседателски избори во Турција и упати помирлив тон кон критичарите кои стравуваат дека е насочен кон целосно освојување на власта со почнувањето на нов петгодишен мандат на чело на земјата. Неофицијалните податоци покажуваат дека 60-годишниот Ердоган убедливо победил на завчерашните избори освојувајќи околу 52 отсто од гласовите. И благодарам на нацијата што ме назначи за 12. претседател на Турската републикаа, изјави Ердоган пред илјадници негови приврзаници, во првото обраќање како новоизбран шеф на државата од балконот на седиштето на владејачката партија во Анкара. "Денеска победи нацијата. Победија и оние, кои не гласаа за мене. Ние завршуваме со една ера и влегуваме во нова. Јас ќе бидам претседател на 77 милиони Турци, а не само на оние кои гласаа за менее, истакна тој. Меѓународните набљудувачи на изборите од ОБСЕ велат дека медиумите ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Групата Исламска држава им објави војна на Турција и на новоизбраниот турски претседател и актуелен премиер Реџеп Тајип Ердоган, објави турскиот весник „Сабах“, пренесувајќи изјава на лидерот на оваа исламистичката организација, Абу Бакр ал Багдади. Според весникот, Багдади повикува на војна против Ердоган, кого го нарекува непријател, кој „не ги почитува шеријатските закони“ и ја поддржува курдската вооружена единица „пешмерга“. „Ердоган е секуларно ориентиран и не ги почитува нормите на шеријатското право при управувањето со државата“, порачал Багдади. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

На 28 август, турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ќе го наследи сегашниот претседател Абдула Ѓул. Ердоган победи на претседателските избори во неделата уште во првиот круг. На овие избори за првпат турскиот народ избра директно претседател. Ситуацијата предизвика некои неизвесност за тоа што претстои понатаму . Еве како чекор по чекор Ердоган ќе се движи од функцијата премиер во претседателската палата. Иако победата Ердоган сеуште е официјален премиер на Турција. Во рок од две недели тој треба да се повлече од функцијата, што ја има од 2003 година. На 28 август тој ќе стане претседател. На овој датум ќе биде крај на 7-годишниот мандат на Абдула Ѓул. Мандатот на претседателот сега ќе биде 5 години. Ердоган има право на два мандата, што значи дека тој може да биде на власт до 2024 година Како претседател Ердоган треба официјално да ги прекине врските со владејачката Партија на правдата и развојот, на која е ко-основач. Според Статутот на партијата има рок од 45 дена за изборот на новиот лидер даја поведе ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Анкара - Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган и кандидат на владејачката Партија на правдата и развојот прогласи победа на првите директни претседателски избори во Турција. „§ благодарам на нацијата што ме назначи за 12. претседател на Турската Република“, изјави Ердоган пред илјадници негови приврзаници, во првото обраќање како новоизбран шеф на државата од балконот на седиштето на владејачката партија во Анкара. „Им благодарам на сите, кои денеска дојдоа во избирачките места. Денеска победи нацијата. Победија и оние кои не гласаа за мене“. Се' уште актуелниот премиер, а наскоро претседател, Ердоган најави нов почеток по победата на претседателските избори. „Ние завршуваме со една ера и влегуваме во нова. Јас ќе бидам претседател на 77 милиони Турци, а не само на оние кои гласаа за мене“. Ердоган во првото обраќање по победата упати порака за единство и социјално помирување. Тој истакна дека опозициските партии треба да се откажат од досегашниот стил на комуникација со владејачката партија и да почнат да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Централната изборна комисија на Турција денеска објави официјални првични резултати од претседателските избори, што се одржаа вчера. По 100 проценти преброени гласачки ливчиња победник е премиерот Реџеп Таип Ердоган со 51,79 отсто од гласовите. Политичкиот опонент на Ердоган, заедничкиот кандидат на опозицијата Екмеледин Ихсаноглу, поранешен генерален секретар на организацијата Исламска конференција добил 38,44 проценти од гласовите. Официјалните резултати ќе бидат објавени на 15 август, а Ердоган ќе положи заклетва на 28 август. За копретседателот на прокурдската Демократска партиоја на народите Салахатин Демирташ гласале 9,76 отсто од граѓаните. На претседателските избори гласале 74,12 проценти од граѓаните со право на глас.
| | веќе видена | слични

Владејачката Партија на правдата и развојот во Турција соопшти дека консултациите се веќе започнати и оти кон крајот на август ќе го избере новиот турски премиер, кој ќе дојде на местото на Реџеп Тајип Ердоган кој ја презема претседателската функција. Новиот мандатар за состав на турската Влада ќе биде избран на конгрес на 27 август, а истовремено тој ќе биде и нов лидер на партијата. Според турскиот Устав, претседателот на државата мора да ја прекине партиската активност откако ќе биде избран на функцијата. На денешниот првичен состанок не било споменато ниту едно конкретно име за нов турски премиер, иако турските медиуми претходните денови најавуваа дека во случај на победа на Ердоган на претседателските избори, премиерската функција најверојатно ќе ја преземе досегашниот шеф на дипломатијата Ахмет Давутоглу, кој важи за негов близок соработник. Според официјалните податоци од турската изборна комисија, на вчерашните претседателски избори Ердоган извојува победа во првиот круг, освојувајќи 51,79% од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 143 | | | веќе видена

Вработените од Клиничкиот центар половина час ја блокираа наплатната каса. Освен поништување на одлуката за покачување на паркингот, побараа и рамномерно ...
сите 186 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 154 | | | веќе видена

Како што веќе најавивме од вечерва па во текот на следните денови, односно за време на овој викенд територијата на балканот ќе го погоди снежен бран кој е во ...
сите 205 | | | веќе видена

Црниот СДСМ целосно изгубил допир со реалноста. Партијата што ја зацрни државата шири манипулации и невистини, велат од ВМРО-ДПМНЕ во однос на изјавата на ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ердоган победи во првиот круг од изборите за претседател на Турција, покажуваат првичните резултати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: