Вардар поуспешен од Шкендија


Во дербито од второто коло во Македонскиот фудбалски шампионат Вардар на арената Филип Втори ја совлада Шкендија со 3:0. Вардар со головите на двојниот стрелец Филип Ивановски и Артак Дашјан успеаа да го совладаат ривалот од Тетово и да ја забележат втората победа на стартот од новата сезона. Вардар поведе со голот на Ивановски во 33-тата минута, во 52-та Дашјан зголеми на 2:0. Конечниот резултат го постави Ивановски во 74-тата минута од натпреварот. Металург не успеа да забележи уште една победа откако на домашен терен играше 1:1 со Силекс. Металург поведе со голот на Дејан Лескароски во 18-тата минута, а пет минути подоцна Николчо Георгиев го постави конечниот резултат. Пелистер го изненади Турново и како гостин славеше со 1:0, а стрелец на победничкиот погодок беше Петар Љамчевски. Брегалница освои три бода на гостувањето против Тетекс, а единствениот гол беше дело на Стефан Митев уште во втората минута.
| | веќе видена | слични

Видео хајлајтс од погодоците во Македонскиот фудбал изминатиот викенд. Изминатиот викенд на програмата беа натпреварите од третото коло во Првата Македонска Фудбалска Лига, односно второто коло од Втората Македонска Фудбалска Лига. Во продолжение, би можеле да ги проследите сите постигнати погодоци во прволигашкото, односно второлигашкото друштво. Прва Македонска Фудбалска Лига Резултати/Табела/Распоред – ТУКА Втора Македонска Фудбалска Лига Резултати/Табела/Распоред – ТУКА Извор/Видео/Фото-вест: ffm.mk
| | веќе видена | слични

Македонија | Погледнете ги сите погодоци од третото коло во Првата Македонска Фудбалска Лига... Резултати 3. коло: Работнички - Тетекс 3:1 Силекс - Ренова 1:0 Пелистер - Металург 0:1 Шкендија - Турново 5:2 Брегалница - Вардар 1:2 Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Тимот од Железарница има седум победи по ред на гости, а во минатите две сезони токму Металург беше најуспешен на гостувањата (осум победи и четири нерешени во сезоната 2012/2013 и шестпобеди и осум ремија во 2013/2014) ФУДБАЛ - ПРВА ЛИГА Металург ја забележа седмата едноподруго победа на гости, што е клупски рекорд, но и меѓу најдолгите серии триумфи настрана во историјата на македонското првенство. Металурзите во неделата го победија Пелистер со 1-0, за втора гостинска победа сезонава, но вкупно седма по ред, сметајќи ги и средбите од минатата сезона. Во минатите две сезони токму Металург беше најуспешниот тим на гостувањата (осум победи и четири нерешени во сезоната 2012/2013 и шест победи и осум ремија во сезоната 2013/2014). Моментно второпласираниот тим во Првата лига сега има и низа од девет меча без пораз на гости (седум победи и две реми). Следниот предизвик на туѓ терен за избраниците на тренерот Срѓан Захариевски е мечот на 27 август, во 5-то коло, во Штип, кај Брегалница. Серијата на Металург ...
| | веќе видена | слични

Во третиот круг од Првата фудбалска лига беа одиграни пет натпревари на кои беа постигнати вкупно 16 голови. Најефикасниот натпревар беше одигран на Градскиот стадион во Тетово каде Шкендија го совлада Хоризонт Турново со 5:2. Шампионот Работнички ги запиша првите три бода сезонава со домашниот триумф над Тетекс, а Вардар ја оствари третата победа со триумфот обезбеден во последната минута од натпреварот против Брегалница во Штип. Силекс минимално го победи тимот на Ренова, а Пелистер втор пат е поразен сезонава на својот „Тумбе кафе“. Во Втората фудбалска лига беа постигнати 17 голови на пет натпревари. Седум гола беа постигнати во најефикасниот натпревар меѓу Напредок и Младост. Шкупи и Врапчиште се единствените две екипи со победи во воведните два круга од Втората лига. Преземено од ffm.mk
| | веќе видена | слични

Екипата на Шкупи дојде и до втората победа во Втората фудбалска лига, откако во скопското дерби славеше со 1-3 на гости кај Еуромилк. Најзаслужен за победата беше Фатмир Ариф, кој ги постигна сите три гола за чаирчани на стадионот „Борис Трајковски“. Максимален ефект по две одиграни кола има и екипата на Врапчиште, која во локалното гостиварско дерби славеше кај Дрита со минимални 0-1. Интересно е тоа што по две одиграни кола ниту еден од ланските прволигаши Македонија Ѓорче Петров, Еуромилк, Напредок и Гостивар сѐ уште нема остварено победа.
| | веќе видена | слични

Изминатото 3.коло во Првата македонска фудбалска лига донесе вкупно 16 голови, а фаворитите немаа проблем до бодовите. Со помош на двата гола на Алтипармаковски, шампионот Работнички дојде до првата победа во сезоната од 3-1 против Тетекс. Алими и Имери исто така по два пати се запишаа во листата на стрелците кај Шкендија во триумфот од 5-2 против Турново. Најубав погодок ова коло дефинитивно беше „бомбата“ од далечина на Имери со кој и донесе водство на Шкендија 4-2. Најважниот погодок ова коло дефинитивно го постигна Филип Петковски од Вардар кој реализираше во 94. минута на гости кај Брегалница и му донесе победа на својот тим од 1-2.
| | веќе видена | слични

Вкупно 33 гола на десет натпревари беа постигнати изминатиов викенд во двете најквалитетни домашни фудбалски лига. Во 3. коло од Првата фудбалска лига беа одиграни пет натпревари на кои беа постигнати вкупно 16 голови. Најефикасниот натпревар беше одигран на Градскиот стадион во Тетово каде Шкендија го совлада Хоризонт со 5-2. Шампионот Работнички ги запиша првите три бода со домашниот триумф над Тетекс, а Вардар ја оствари третата победа со триумфот обезбеден во последната минута од натпреварот против Брегалница во Штип. Силекс минимално го победи тимот на Ренова, а Пелистер втор пат е поразен сезонава во Битола. Во Втората фудбалска лига (2. коло), пак, беа постигнати 17 голови на пет натпревари. Седум гола беа постигнати во најефикасниот натпревар меѓу Напредок и Младост. Шкупи и Врапчиште се единствените две екипи со победи во воведните два круга од Втората лига.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 155 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 157 | | | веќе видена

Дел од новинарите кои вчера го следеа судскиот процес за настаните на „Крвавиот четврток“, беа шокирани, бидејќи во еден од сведоците, препознаа директен актер ...
сите 192 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија како овластен предлагач за уставни измени во рок од два дена треба да достави сублимиран извештај од јавните дискусии за ...
сите 220 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Костадин Костадинов од СДСМ.„Аболицираниот за криминал Зоран Заев е целосно збунет и ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар поуспешен од Шкендија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: