Триумфален старт на кошаркарите

Македонската кошаркарска репрезентација со победа го отвори циклусот квалификации за пласман на Европското првенство. Вечерва во арената Борис Трајковски совладана е Белгија со 76:73. До триумфот избраниците на Александар Џикиќ стигнаа по продолжение од пет минути откако по четири периоди резултатот беше 62:62. Нашиот подмладен состав очигледно тешко се снајде со огромниот притисок во пресрет на дуелот со Белгија и лошо го отворивме првиот натпревар во квалификациите. Гостите од Белгија тоа го искористија и во текот на првото полувреме беа постојано во водство и немилосрдно ги казнуваа сите наши грешки. Во финишот од првиот дел гостите стигнаа и во водство од 36:23, а предноста од 13 поени беше највисока во овој сегмент од натпреварот. Нашите кошаркари одлично го отворија третиот период. Направивме серија од 12:2 и се доближивме на негатива од само три поени. Во овој период од средбата пропуштивме неколку напади за израмнување па и за преземање на водството, но сепак во последната четвртина влеговме со ...
| | веќе видена | слични

Македонија ја совлада и Белорусија, во неделата, со 81-70 (со рекорден број тројки - 16) и, со три триумфа по три кола, е на прагот на нов Евробаскет, петти во својата историја ичетврти во низа Трајковски со 17 поени ја предводеше листата на стрелци КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРОБАСКЕТОТ ВО 2015 ГОДИНА За потврда на пласманот на Европското првенство (ЕП) в година (домаќинот уште не се знае) на оваа нова кошаркарска генерација на Македонија ѝ се потребни две победи во последните три кола, од кои прво гостува утре кај Белгија, а потоа дома игра со Данска и со Белорусија. Ваква поволна разврска се случи по триумфот во неделата на гости против Белорусија со 81-70, па заедно со претходните две победи (Белгија дома и Данска на гости), со максимален учинок по три кола, широко се отворија вратите за настап на Македонија на своето петто ЕП (четврто по ред). Македонија по три кола е една од четирите селекции без пораз (уште и БиХ од групата А, Летонија од групата Ц и Италија од групата Г). Одличната колективна ...
| | веќе видена | слични

Сценариото на кое македонската кошаркарска репрезентација потајно се надеваше пред стартот на квалификацискиот циклус полека се исполнува. Три победи во исто толку одиграни натпревари (две на гостински терен) е билансот на „црвено-жолтите“ на половина пат во борбата за пласман на Европското првенство следната година, чии порти широко се отвораат. Избраниците на Александар Џикиќ го добија вториот гостински меч, во Минск ја совладаа Белорусија со убедливи 81:70 останувајќи перфектни за зацврстување на првото место во група Д, пред засега единствениот конкурент Белгија и следен противник, кој има скор од 2-1. Шутот за три поени, беше главното оружје. Македонија постигна 16 тројки од 31 обид за висок процент на реализација од дури 51,6 проценти, нешто што во досегашниот дел од квалификациите не и успеала на ниту една друга селекција. Играта базирана на шутеви од далечина воопшто не е случајна, за селекторот Џикиќ тоа бил единствен пат до и тоа како важната победата против Белорусија. „Ова е многу важна победа за ...
| | веќе видена | слични

Со третата победа по три кола во Д-групата, овој пат на гостувањето во Белорусија со 80:71, кошаркарите практично обезбедија петти настап на завршницата од ЕврошампионатитеМакедонската кошаркарска репрезентација широко ги отвори вратите за настап на Евробаскет 2015, откако оствари победа на гостувањето против Белорусија - 80:71. Со три победи по исто толку одиграни средби ќе треба да се случи чудо невидено да не избориме петти настап на завршницата на Европските првенства. Проблемот е што, како и сите останати се уште не знаеме каде тоа ќе се одржи. Неофицијалните најави велат Франција. Во Франција го имавме првиот настап на ЕП, но и ако не биде таму, не ни е толку важно.Битното е дека четата на Александар Џикиќ чекори победнички. И се расшутира. Во Минск погодивме 16 тројки со 52 процентна успешност и ја анулиравме предноста на противникот на физички план и скокот.Тоа и по средбата ќе го каже плејот Костовски:- Постигнавме 16 тројки на денешниот меч. Но, не мислам дека тоа е само плод на среќа. Ние имаме ...
| | веќе видена | слични
9 копии

ТЕНИС Кошаркарската репрезентација на Македонија вчеравечер во Минск ја совлада Белорусија со 81:70 и се доближи на чекор до пласман на ЕП. Селекторот Александар Џикиќ и Александар Костоски по мечот искажаа задоволство од играта и резултатот.- Ова е многу важна победа за нас. Белорусија има големи и силни играчи, кои се одлично атлетски градени и навистина е тешко да се игра против нив. Сепак, знаевме како правилно да го искористиме нашето главно оружје - шутот. Мислам дека ја заслуживме победата, истакнува селекторот Џикиќ во изјавата за веб страната на МКФ.Задоволен од прикажаната игра беше и плејмејкерот Костоски.- Погодивме 16 тројки, тоа не е случајно. Ние сме добра шутерска екипа и тоа е нормално за нас. Знаевме како да ја искористиме таа предност. Сметам дека резултатот е реален и ја заслуживме победата, вели Костоски.Репрезентацијата на Македонија со оваа трета победа во третиот натпревар од квалификациите, го задржува врвот на табелата во очекување на последната средба на гостински терен, што во ...
| | веќе видена | слични

Македонската кошаркарска репрезентација со триумфот во Минск против Белорусија (81-70) ја забележа и третата победа од три меча и само спектакуларни грешки во последните три кола од квалификациите може да ја спречат да не се пласира на завршницата на ЕП 2015. Местото на одигрување на завршницата од ЕП 2015 ќе биде одлучено во текот на идниот месец. Ако се спореди квалификациската група Д во која настапува Македонија со другите групи, на половина пат во квалификациите, јасно е дека „црвено-жолтите“ се во позиција дури и како второпласирани на крајот да се квалификуваат за Евробаскетот. Пласман на ЕП 2015 ќе обезбедат сите првопласирани од седумте квалификациски групи и шесте најдобри второпласирани репрезентации. Од петте квалификациски групи со по четири тима, само Македонија и Летонија (група Ф) имаат скор од три победи во три меча. Во останатите три групи со по четири екипи, Б, Ц и Е, нема непоразен тим. Во овие три групи и првопласираните и второпласираните екипи имаат по еден пораз, што автоматски значи ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарската репрезентација на Македонија извојува победа со 81:70 на гости против Белорусија во третото коло од квалификациите за Евробаскет 2015 година. За нашата репрезентација оваа е трета победа во исто толку натпревари по што Македонија со големи чекори оди кон пласман на Европското првенство следната година. Со одлична колективна игра и прецизен шут од далечина на овој меч, 18 асистенции и 16 од 31 обиди за тројка, македонските кошаркари ја имаа контролата на натпреварот и не им дозволија на Белорусите да го доведат во прашање победникот на овој дуел. Најефикасен беше Бојан Трајковски со 17 поени (4/5 за тројка) и седум скока, Александар Костоски додаде 15 поени (3/6 за тројка), Марко Симоновски и Дарко Соколов постигнаа по 11 поени (3/5 за тројка), а дабл-дабл со 10 поени и исто толку скокови оствари Ричард Хендрикс. По оваа победа, Македонија остана на чело на табелата со шест бодови, а втора е Белгија со пет, која вчера на домашен терен одигра убедливо со 71:50 против Данска. Нашата репрезентација ...
| | веќе видена | слични

Селекторот Александар Џикиќ и Александар Костоски по мечот искажаа задоволство од играта и резултатот. - Ова е многу важна победа за нас. Белорусија има големи и силни играчи, кои се одлично атлетски градени и навистина е тешко да се игра против нив. Сепак, знаевме како правилно да го искористиме нашето главно оружје - шутот. Мислам дека ја заслуживме победата, истакнува селекторот Џикиќ во изјавата за веб страната на МКФ. Задоволен од прикажаната игра беше и плејмејкерот Костоски. - Погодивме 16 тројки, тоа не е случајно. Ние сме добра шутерска екипа и тоа е нормално за нас. Знаевме како да ја искористиме таа предност. Сметам дека резултатот е реален и ја заслуживме победата, вели Костоски. Репрезентацијата на Македонија со оваа трета победа во третиот натпревар од квалификациите, го задржува врвот на табелата во очекување на последната средба на гостински терен, што во среда ќе ја игра против Белгија во Шарлоа. По тој натпревар, следуваат двата последни натпревари во Скопје, против Данска на 24 август и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сениорската репрезентација на Македонија оствари важна победа во Минск (81-70) против селекцијата на Белорусија, со која стигна на само чекор од официјализирање на пласманот на Евробаскетот 2015. Македонскиот кошаркар Александар Костовски изрази задоволство од постигнатата победа. -Погодивме 16 тројки тоа не е случајно. Ние сме добра шутерска екипа и тоа е нормално за нас. Знаевме како да ја искористиме таа предност. Сметам дека резултатот е реален и ја заслуживме победата, вели Александар Костоски.
| | веќе видена | слични

Одличната реализација во шутот за три поени беше клуч за третиот триумф во низа на македонската кошаркарска репрезентација за сигурно чекорење кон Европското првенство следната година. По трите одиграни кола, избраниците на Александар Џикиќ се единствената селекција која во еден натпревар успеала да постигне 16 тројки од 31 обид за висок процент на реализација од дури 51,6%. За Александар Костоски, еден од главните „виновници“ за големата победа на гостувањето кај Белорусија, ваквиот учинок не е среќа, Македонија има квалитетни шутери. - На мечот со Белорусија постигнавме 16 тројки. Не мислам дека тоа е плод на среќа, имаме добри шутери и тоа е нормална игра за нас. Триумфот целосно го заслуживме - изјави Костоски. Селекторот Џикиќ по мечот откри дека неговата замисла била токму со шутот од далечина да се добие противникот. - Ова е значајна победа за нас бидејќи Белорусија има високи, силни, цврсти кошаркари, и знаевме дека ќе биде тешко против нив да играме под кошевите. Затоа се решивме за шутеви од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 143 | | | веќе видена

Вработените од Клиничкиот центар половина час ја блокираа наплатната каса. Освен поништување на одлуката за покачување на паркингот, побараа и рамномерно ...
сите 186 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 154 | | | веќе видена

Како што веќе најавивме од вечерва па во текот на следните денови, односно за време на овој викенд територијата на балканот ќе го погоди снежен бран кој е во ...
сите 205 | | | веќе видена

Црниот СДСМ целосно изгубил допир со реалноста. Партијата што ја зацрни државата шири манипулации и невистини, велат од ВМРО-ДПМНЕ во однос на изјавата на ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Триумфален старт на кошаркарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: