Најмалку 38 загинати во падот на иранскиот авион

2 копии

Во падот на малиот ирански патнички авион од типот „Iran-140“ на иранската воздухопловна компанија „Sepahan Airlines“ на летот од главниот град Техеран кон источниот град Табас во неделата наутро, кој веднаш по полетувањето паднал на пат и парк во близина на аеродромот „Мехрабад“, загинати се најмалку 39 а повредени се 9 лица, соопштија иранските државни медиуми. Првично беше јавено дека во несреќата загинале си те 40 патници и осумте членови на екипажот, меѓутоа подоцна ирачките медиуми јавија дека има преживеани во трагедијата. Новинската агенција на Исламската Република (IRNA) пренесува дека преживеале осум или девет патници, а повикувајќи се на лекар од брзата служба извести дека еден од преживеаните дошил при свест. Државната телевизија, пак, јавува за 38 жртви и 10 повредени кои во критична состојба се префрлени во болниците во Техеран. Иранската студентска новинска агенција (ISNA) известува дека пет лица од урнатиот авион биле префрлени во болница, но додава дека лекар од болницата „Имам“ соопштил ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Патнички авион денеска падна врз иранскиот главен град Техеран. Притоа, според медиумски извештаи, загинале 48 лица. Авионот паднал веднаш по полетувањето од аеродромот Марабад во Техеран, односно се урнал во само пет километри оддалечената населба Асади, јавуваат државните ирански медиуми. Заменикот министер за сообраќај на Иран, Ахмед Маџиди, соопшти дека во авионот имало 40 патници, меѓу кои и седум деца, и осум членови на екипажот. Маџиди изјави и дека има повредени кои се однесени во болница. Бројот на загинатите и повредените, како што се вели, се‘ уште не е прецизен. Наспроти тоа, иранската државна агенција Ирна пренесе изјава на портпаролот на противпожарните единици, според кого, „сите патници се мртви“. Шефот на воздухопловните власти, како што пренесе агенцијата Фарс, соопштил дека авионот паднал во дрвја и дека нема жртви меѓу населението во населбата каде што се урна леталото. Според еден сведок на несреќата, бројот на жртвите можел да биде многу поголем, затоа што леталото се урнало на само ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вага (23.09 – 22.10) Трудете се да најдете вистински и проверени деловни партнери кои би можеле да ви обезбедат материјална безбедност. Постои некоја ...
сите 73 | | | веќе видена

Во телевизиската најава на ABC нагласено е дека во разговорот немало забранети прашања. Меланија Трамп, првата дама на Соединетите Американски Држави, е веќе ...
сите 40 | | | веќе видена

Меган Маркл и принцот Хари го очекуваат своето прво дете, објави Кенсингтонската палата... Првото дете на кралскиот брачен пар на светот би требало да дојде ...
сите 43 | | | веќе видена

 Од Роби Вилијамс до Кара Делевињ, познатите личности изгледаа префинето и гламурозно на свадбата на принцезата Еугенија. Неодамна се случи и втората кралска ...
сите 43 | | | веќе видена

„Јасно е дека во недостаток на проекти и паметни работи, портпаролот на СДСМ има добиено насока да ме спомнува во секоја прес конференција и за се и сешто. ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најмалку 38 загинати во падот на иранскиот авион

Од:
До кого (е-маил):
Порака: