Дваесет илјади Јазиди успеаја да го пробијат обрачот на џихадистите


2 копии

Меѓу 20 и 30 илјади Ирачани, од кои најмногу припадници на курдската етноконфесионална заедница Јазидите, бегалци од планината Синџар, придружувани од курдските сили успеале низ обрачот на џихадистите на Исламската држава да минат безбедно во Сирија, а потоа да се вратат во Ирак во курдската автономна област северен Курдистан, а американските сили преземаа нови воздушни напади против силите на сунитските бунтовници кои го загрозија Ербил, главниот град на полуоавтономната ирачка курдска покраина . „Курдските воени сили во Сирија од планините успеале да префрлат околу 30 илјади Јазиди, повеќето жени и деца, а потоа ги вратија во Курдистан“, изјави курдскиот функционер Шавкат Барбахари. Информацијата ја потврдила и ирачката парламентарка од редовите на Јазидите, Виан Дахил, според која поголемиот дел од нив биле префрлени во саботата, но додала и дека операцијата за спасување на бегалците сѐ уште трае. Претходно беше објавено дека повеќе од 50 илјади бегалци се заробени во високите планини над Синџар кој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пентагон размислува за испраќање засилувања до „најмалку триста“ американски војници во Ирак на барање на Стејт департментот, изјави во средата за AFP американски функционер кој барал да остане анонимен, додека авијацијата извршила 14 напади во последните 24 часа врз позициите на џихадистите од сунитската групација Исламска држава, којашто меѓународната заедница ја прогласи за најопасната терористичка организација во светот. По новото засилување на силите на САД присутни во Ирак кое би требало да помогне во заштитата на американските дипломатски објекти, бројот на американските војници и воени советници во оваа земја би се искачил на 1.150. Во моментот во Ирак има 850 војници и воени советници на САД, малку повее од две и пол години по повлекувањето на американските сили во земјата по повеќегодишното присуство. Одговарајќи на прашање за тоа барање, портпаролката на Стејт департментот, Мари Харф, одговори дека не е запознаена со таква информација. Американските сит извеле 14 воздушни удари врз Исламската ...
| | веќе видена | слични

САД потврдија дека неодамна започнале мисија за спасување на американски заложници, заробените од групата „Исламска држава” во Сирија, но таа била неуспешна, бидејќи заложниците не се пронајдени. „Операцијата вклучуваше воздушни и копнени елементи (…) но заврши неуспешно, бидејќи заложниците не беа на определеното место “, се наведува во соопштението на Пентагон, цитирано од Ројтерс. Мисијата била одобрена од претседателот Барак Обама на почетокот од летото. Оваа информација доаѓа еден ден откако џихадисти распространија видео на кое се прикажува обезглавувањето на американскиот новинар Џејмс Фоули, киднапиран во Сирија во ноември 2012 година Џихадисти заканија исто така, дека ќе убијат уште еден заложник, американскиот новинар Стивен Сотлоф, ако продолжат американските воздушни напади против “Исламска држава” во Ирак. Според високи функционери во американската влада, мисијата била одобрена откако разузнавањето сметало дека успеала да утврди местото каде биле држени заложниците.
| | веќе видена | слични
2 копии

Американските власти изјавија денеска дека Пентагон ја разгледува можноста за испраќање на уште војници во Ирак заради зајакнување на безбедноста во подрачјето на Багдад. Еден висок американски функционер изјави дека доколку тој план биде усвоен во Ирак би биле испратени околу 300 војници, но напомена дека конечната одлука се уште не е донесена, јави Танјуг. Разговори за тој план се водат, откако американските авиони и беспилотни летала изведоа десетина воздушни напади во вторникот, кога припадниците на „Исламска држава“ се заканија дека ќе го убијат и вториот американски заложник, доколку нападите не прекинат. Друг американски претставник потврди дека воздушните напади се извршени неколку часа, откако „Исламска држава“ ја објави на Интернет снимката, на која се гледа како еден екстремист му ја отсекува главата на американскиот новинар Џејмс Фоли.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пентагон попладнево соопшти дека американските авиони извршиле нови воздушни напади врз џихадистите од Исламска држава во Ирак. Новите напади доаѓаат откако џихадистите денеска објавија видео со приказ на отсекувањето на главата на американски новинар и се заканија дека ќе го егзекутираат и вториот доколку, американските авиони не престанат со бомбардирањата. Белата куќа ја потврди автентичноста на видеото, што ја покажува егзекуцијата на новинарот Џејмс Фоули. - Разузнавачките служби ја анализираа снимката и заклучија дека таа е автентична, соопшти портпаролката на Советот за национална безбедност Кејтлин Хејдн. Извор:МИА
| | веќе видена | слични

Од следниот чекор на Барак Обама зависат животите на многумина, порача терористичката група која се заканува со одмазда поради американското бомбардирање врз Ирак. Исламската држава Ирак и Левант се заканија дека ќе ги нападнат сите американски цивили на било кое место, се со цел да се одмазди за американскиот воздушен напад врз Ирак и Левант. Групата екстремисти испрати видео со порака до САД која гласи “Ќе пливате во крв”. Пораката е испратена и со снимка на која е прикажан американски новинар на кој му ја отсекле главата. Се заканија и дека исто така ќе помине и неговиот колега кој е во заробеништво, доколку не им се допадне следниот потег на претседателот на САД, Барак Обама. Американските воени летала учествуваа во нападите на Исламската држава, односно на нивната положба во близина на браната Мосул во Ирак, соопшти Пентагон. Благодарение на контролата над браната, екстремистите ја имаат моќта во рацете и се што би можело да ја загрози се третира како директна закана, поради што исламската држава лесно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Барак Обама ги повика ноќта кон вторникот Ирачаните што поскоро да формираат влада којашто би ги вклучила сите релевантни сили во земјата и така ќе ги обедини во борбата против исламските милитанти, додека припадниците на Исламската држава отворено им се закануваат на САД со крвопрелевања. „Волкот е пред портите“, илустрираше американскиот претседател Барак Обама предупредувајќи ги Ирачаните на опасноста којашто им се заканува од џихадистите од Исламската држава кои со терор ги прошируваат териториите кои се под нивна контрола ја, но исто време го јакнат и своето влијание во Ирак. Говорејќи пред новинарите во Белата куќа, Обама вети дека нема да дозволи „ползечка мисија“ со која што САД уште подлабоко би се вклучиле во ирачката криза во којашто џихадистите претставуваа сé поголема опасност, и не само во Ирак туку и во соседните земји, во прв ред во Сирија. Обама по разговорите со своите највисоки советници за Ирак изјави дека американските воздушни напади врз припадниците на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Ирачките безбедносни сили презедоа операција за протерување на џихадистите од Исламска држава од Тикрит, родното место на поранешниот ирачки претседател Садам Хусен. Безбедносните сили брзо напредувале кон југ, но биле забавени од минско поле и снајперисти.Ирачките и курдските сили ја почнаа операцијата против џихадистите по американските воздушни напади врз позиции на Исламска држава.Американските авиони во последните три дена извршиле 35 воздушни напади врз џихадистите од Исламска држава, уништувајќи повеќе од 90 позиции, соопшти Пентагон. Ова се најжестоките американски напади врз екстремистички позиции откако САД започнаа со воздушните напади на 8 август.- Беспилотни и борбени авиони ги "елиминирале“ екстремистичките цели додека џихадистите се бореле за преземање контрола врз најголемата ирачка брана во северниот дел од земјата - истакна портпаролот на Пентагон, Џон Кирби.Главна цел на американските воздушни напади врз исламистите во северниот дел на Ирак е заштита на малцинската заедница Јазиди, како и ...
| | веќе видена | слични

-Ќе ги нападнеме Американците ширум светот. Ќе се удавиме во нивната крв, стои во видео пораката објавена на англиски јазик. Ројтерс пренесува дека освен ваквата порака, од снимката може да се видат и предупредувања и фотографии од убиени Американци кои настрадале за време на последната американска окупација на Ирак.Исламските милитанти кои освоија дел од северен Ирак на чија територија и ја основаа Исламската држава, предупредија дека ќе ја нападнат и Америка.-Ќе ги нападнеме Американците ширум светот. Ќе се удавиме во нивната крв, стои во видео пораката објавена на англиски јазик. Ројтерс пренесува дека освен ваквата порака, од снимката може да се видат и предупредувања и фотографии од убиени Американци кои настрадале за време на последната американска окупација на Ирак.Американските воени сили се инволвирани во војната во Ирак потпомагајќи им на Курдите. Со помош на американските бомбардери, Курдите успеаа да вратат дел од територијата на Северен Ирак. Исламските милитанти кои својата војска ја нарекоа ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Американски авиони во последните три дена извршиле 35 воздушни напади врз џихадисти од Исламска држава, уништувајќи повеќе од 90 позиции, соопшти денеска Пентагон. Ова се најжестоките американски напади врз екстремистички позиции откако САД започнаа со воздушните напади на 8 август. - Беспилотни и борбени авиони ги „елиминирале“ екстремистичките цели додека џихадистите се бореле за преземање контрола врз најголемата ирачка брана во северниот дел од земјата, истакна портпаролот на Пентагон, Џон Кирби. Главна цела на американските воздушни напади врз исламистите во северниот дел на Ирак е заштита на малцинската заедница Јазиди, како и на американските државјани и објекти во оваа земја.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за 2018 година. ...
сите 197 | | | веќе видена

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во ...
сите 312 | | | веќе видена

Со мнозинство гласови вчера и завчера пратениците ги усвоија нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија со кои државата ќе се преименува во Република ...
сите 56 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот марш во Кочани упати барање до Владата да се формира независно тело кое што ќе го предводи ...
сите 151 | | | веќе видена

Конвенција за избор на кандидат за претседател на Р.Македонија опозицијата ќе одржи во градот на Миладиновци, на Охридското езеро во Струга, објави лидерот на ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дваесет илјади Јазиди успеаја да го пробијат обрачот на џихадистите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: