Малезиски патнички авион соборен во Украина


Малезискиот патнички авион кој се урна на територијата на Украина близу руската граница, бил соборен, соопшти „Си-Ен-Ен“. Како што пренесуваат светските медиуми, во авионот имало 280 патници и 15 членови на екипажот, а агенциите, повикувајќи се на различни извори, веќе јавуваат дека нема преживеани. „Интерфакс“ повикувајќи се на анонимен извор од рускиот авиосектор, пренесува дека непосредно пред несреќата авионот се движел речиси во иста насока како и авионот на рускиот претседател, Владимир Путин. Боингот летал од Амстердам за Куала Лумпур. Пред да навлезе во воздушниот простор на Русија авионот почнал да понира, а подоцна очевидци го забележале запален на украинска територија. Поголемиот број меѓународни авиокомпании соопштија дека ќе ги запрат или пренасочат летовите над источниот дел од Украина. фото: „Eyewitness“
| | веќе видена | слични

Германската канцеларка Ангела Меркел и рускиот претседател Владимир Путин се договорија дека треба да се спроведе меѓународна и независна истрага под водство на Меѓународната организација за цивилно воздухопловство (ICAO) за падот на малезискиот авион во источна Украина, соопштија во саботата германската влада и Кремљ кој соопшти за разговорот меѓу рускиот челник и холандскиот премиер Марк Руте. Во телефонскиот разговор двајцата челници се согласиле дека на меѓународната независна истрага предводена од Меѓународната организација за цивилно воздухопловство (ICAO) траба да ѝ се овозможи пристап до местото на несреќата на авионот „Boeing 777“ на компанијата „Malaysia Airlines“ во источна Украина за да се разјаснат околностите за падот и да ги подигне телата на настраданите, се наведува во соопштението на германската влада. Кремљ од своја страна истакна дека „двајцата челници инсистирале на важноста од објективна и прецизна истрага“. Меркел изјавила дека истрагата треба да ја води Меѓународната организација за ...
| | веќе видена | слични

Во соопштението се посочува дека Меркел и Путин имале телефонски разговор во кој се согласиле дека истрагата треба да ја спорведе независна меѓународна комисија под раковоство на Интернационалната организација за цивилно воздухопловство.   Комисијата терба да има брз и сигурен пристап до местото на несреќата, да ја утврди состојбата и да ги извлече телата на загинатите, се нагласува во соопштението.  Меркел побарала од Путин и „да го искористи своето влаијание“ врз проруските сепаратисти за постигнување примирје во источна Украина.   Кренљ од своја страна соопшти дека Меркел и Путин при разговорот се согласиле дека е „важно да се спроведе објективна и сеопфатна истрага“, при што германската канцеларка „позитивно ја оценила подготвеноста на Руската Федерација да испрати свој претставник во истрагата“.  ИТАР-ТАСС јави и дека двајцата лидери го нагласиле „прнципиелното значење“ на возобновувањето на консултациите на контакт групата за Украина, во која покрај ОБСЕ, ...
| | веќе видена | слични

Нови верзии за падот на Боингот 777 се појавија на интернет. Според нив авионот кој се урна на територијата на Украина не е соборен случајно. Властите во Вашингтон директно обвинија Русија за нападот и направија притисок на Европа да ја стави земјата во меѓународна изолација. Од своја страна, дел од земјите во ЕУ веќе се закануваат да запрат некои од заедничките проекти со Русија. Самиот Владимир Путин цврсто негираше дека носи одговорност за паднатиот Боинг 777. А исто така, рече дека е можно ударот да бил насочен против него. Еден од раководителите на Пентагон Џон Кирби дури и изјави дека е многу веројатно проруски сепаратисти да го симнале Малезискиот авион и тоа со ракети обезбедени од Владимир Путин. Несреќата со Боинг 777 роди нови теории “Наивно е да се мисли дека се се случило без помош на Русија или нејзино влијание”. “Проруските сили не би биле во состојба сами да се урне авионот Боинг 777. Најверојатно добиле помош од Русија”, се вели неколклу реакции. Осомничениот го исценирал нападот, за ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговараше за несреќата со Малезискиот авион со холандскиот премиер Марк Рјуте, соопшти прес службата на Кремљ. “Во согласност со договорот беше продолжено со дискусиите за прашањата за обезбедување на независна, отворена и објективна истрага за причините за падот во Доњецката област на авионот на авиокомпанијата” Малејша ерлајнс “.Се нагласува дека тоа треба да носи меѓународен карактер и да се води од меѓународната организација за цивилна авијација (ICAO-) со вклучување на сите засегнати страни. Путин и Рјуте особено истакнале “да се направи се што е можно за обезбедување работа на претставниците на ОБСЕ и за пристапот на меѓународните специјалисти во областа на авиокатастрофите”.
| | веќе видена | слични
6 копии

Германскиот канцелар Ангела Меркел и рускиот претседател Владимир Путин сметаат дека е неопходно спроведување на меѓународна истрага за утврдување на причините за падот на малезискиот авион, кој се урна во четвртокот во источна Украина, соопшти прес-службата на германската Влада.Во соопштението се посочува дека Меркел и Путин имале телефонски разговор во кој се согласиле дека истрагата треба да ја спорведе независна меѓународна комисија под раковоство на Интернационалната организација за цивилно воздухопловство. Комисијата терба да има брз и сигурен пристап до местото на несреќата, да ја утврди состојбата и да ги извлече телата на загинатите, се нагласува во соопштението. Меркел побарала од Путин и „да го искористи своето влаијание“ врз проруските сепаратисти за постигнување примирје во источна Украина. Кренљ од своја страна соопшти дека Меркел и Путин при разговорот се согласиле дека е „важно да се спроведе објективна и сеопфатна истрага“, при што германската канцеларка „позитивно ја оценила подготвеноста ...
| | веќе видена | слични

Рускиот премиер Владимир Путин изјави дека украинските власти се одговорни за падот на патничкиот авион “Малезија ерлајнс” во источна Украина.- Нема сомнение дека владата на земјата во која се случи несреќата е одговорна за оваа ужасна трагедија, изјавил Путин, додавајќи дека тој и неговата влада ќе сторат сé што е можно за да се помогне во истрагата за инцидентот. - Ние ќе направиме се што е можно за да се добие објективна слика на она што се случило. Ова е целосно неприфатливо.Малезискиот авион “Боинг 777″ со 295 патници и членови на екипажот на летот MH17 од Амстердам до Куала Лумпур се урна во Украина на 60 километри од границата со Русија.
| | веќе видена | слични

Доколку навистина се потврди дека малезискиот „боинг-777“, кој последен пат бил забележан на висина од 10.000 метри, е соборен, тогаш трагедијата би можела да има пресвртно влијание во украинската криза, оценува Ројтерс Малезискиот авион последен пат забележан на 10.000 метри надморска височина „БОИНГ“ НА „МАЛЕЗИЈА ЕРЛАЈНС“ СОБОРЕН СО ПРОТИВАВИОНСКИПРОЕКТИЛ НАД УКРАИНА Светските лидери побараа меѓународна истрага за уривањето на малезискиот патнички авион во источна Украина, при што загинаа 298 лица, а првичните информации укажуваат на тоа дека леталото најверојатно било соборено со противавионски проектил. Украинските власти соопштија дека станува збор за терористички чин, обвинувајќи ги проруските бунтовници во регионот дека го собориле „боингот“ на „Малезија ерлајнс“, кој патувал од Амстердам кон Куала Лумпур. ОБСЕ потврди дека проруските бунтовници, кои, пак, тврдат дека не се одговорни за трагедијата, им дозволиле на меѓународни експертски тимови да го испитаат местото на несреќата. И додека двете ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Украинските експерти криминалисти започнаа со истрагата, со разгледување и правење скица на местото на падот на малезискиот патнички авион „Boeing 777“ кој се урна во четвртокот во источна Украина, во близина на границата со Русија на територија којашто ја контролираат проруските бунтовници. Патничкиот авион „Boeing 777“ на малезиската воздухопловна компанија „Malaysia Airlines“ на летото МН17 од Амстердам за Куала Лумпур се урна на 17-ти јули со 298 патници и членови на екипажот, од кои 85 деца. Остатоците од авионот се расфрлани во област од 20 километри, која е под контрола на проруските ткн народни милиции на самоодбраната. Досега се пронајдени 186 тела на загинатите. Украинските власти и Западот кој ги поддржува вината ја префрлаат врз проруските бунтовници и врз Русија, алудирајќи дека авионот е соборен. Бунтовниците тврдат дека не поседуваат ракетен систем кој може да собори цел на 10.600 метри височина на којашто летал малезискиот авион, додека руското министерство за одбрана соопшти дека неговиот ...
| | веќе видена | слични

За доста кратко време се појавија голем број теории на завера поврзани со уривањето на малезискиот авион „Боинг 777“ во источна Украина. Повторно се нагаѓаат бројни „вистински“ виновници од илуминати, вонземјани, американската влада до шефицата на ММФ Кристина Лагард. Обид за убиство на Путин Првата теорија на завера доаѓа од службен извор на рускиот медиум „Русија денес“, која изнесе шпекулации дека впрочем вистинска мета на проектилот кој го собори Бонигот бил претседателскиот авион на Владимир Путин и дека зад нападот стои американскиот претседател Барак Обама. „Русија денес“ тврди дека претседателскиот авион се движел по истата рута само 40 минути подоцна и дека и двата авиони имаат црвена и сина боја на средината на труповите. Она што овој медиум го занемарува е тоа што авионот на Путин има четири млазни мотори за разлика од малезискиот „ Боинг“, кој има само два и лесно може да се види од шарите на трупот кога метата се наоѓа на височина од 10 километри. Освен Обама некои служејќи се со истите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нова ера за Македонија. Ера на просперитет, напредок и исполнети ветувања најави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на конвенцијата на која коалицијата ги ...
сите 75 | | | веќе видена

 Не секогаш се потребни зборови за да ги покажете чувствата или ставот за нешто. Ако некој не ви се допаѓа или напротив, ви се допаѓа, ако лажете или пак ви е ...
сите 37 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да го коментира брифингот на шефот на грчката дипломатијата Никос Коѕијас со грчките новинари во Њујорк, на кој истакнал ...
сите 211 | | | веќе видена

Брана во Порторико може да пукне и да загрози над 70.000 жители во два соседни града. Властите се обидуваат да ги мобилизираат сите ресурси. Ова се случува ...
сите 252 | | | веќе видена

Македонија денес повторно е демократија, исправена на патот на ЕУ и НАТО, каде што припаѓа, истакнал премиерот Зоран Заев во обраќањето на Универзитетот ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Малезиски патнички авион соборен во Украина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: