Без голови меѓу Металург и Железничар


Победникот во квалификацискиот меч за Лигата на Европа ќе се одлучува во Сараево И Металург и гостите од Сараево се чини дека одиграа натпревар во кој влегоа за да го загубат, победата и головите како да беа во втор план. И дефинитивно патникот во 3.квалификациско коло во Лигата на Европа ќе се решава во Сараево во вторник. И Металург и Железничар одиграа натпревар кој треба брзо да се заборави, натпревар во кој имаше малку шанси за гол. Жељо подобро го отвори мечот, постоа следуваше подобра игра на „железарците“ но кога се ќе се земе в предвид ова реми без голови е реална слика за настаните на „Филип Втори“. Се чини дека најубавата шанса за гол домашните ја имаа во 40. минута. Миле Крстев на прекрасен начин со долга дијагонала го проигра Ристовски на десната страна, овој од прва центрираше во петерецот на гостите а таму Богдановиќ за малку беше побрз од Марко Симоновски. МЕТАЛУРГ – ЖЕЛЕЗНИЧАР 0:0
| | веќе видена | слични

Кипарскиот фудбалски клуб на Омонија е наредниот противник на македонската екипа Металург во третото квалификациско коло за пласман во групната фаза од Лига Европа. Откако во Црна Гора на првиот натпревар обезбеди резултат 2:0, денеска пред своите гледачи Омонија одигра без голови 0:0 против Будуќност и на тој начин се пласираше во наредната рунда. Да потсетиме, Металург го елиминираше во 2. коло босанскиот Железничар. Првиот натпревар од 3. квалификациско коло за пласман во плеј-офот помеѓу Омонија и Металург ќе се одигра на 31. јули 2014 год. на стадионот во Никозија, а реваншот е на Националната Арена “Филип Втори“ во Скопје на 7. август 2014 год.
| | веќе видена | слични

Успехот на Металург е до толку поголем бидејќи пред ова второ квалификациско коло многумина го отпишаа, не верувајќи дека ќе успее да го мине Железничар, тим со блескава традиција, многу поголем буџет од македонскиот претставник и со армија верни навивачи, кои им даваат дополнителен мотив на играчите Фудбалерите на Металург слават по завршувањето на средбата ЛИГА ЕВРОПА - ИСТОРИСКИ УСПЕХ НА ФУДБАЛЕРИТЕ НА МЕТАЛУРГ Четата голобради момчиња на стратегот Срѓан Захариевски, предводени од неуморниот капитен Миле Крстев, успеаја да го продолжат европскиот сон на фудбалската екипа на Металург. Откако пред седум дена во Скопје одиграа нерешено без голови, на реваншот во Сараево металурзите повторно го надиграа Железничар, одиграа уште еднаш нерешено 2-2, што беше доволно за пласман во натамошните борби во Лигата на Европа (ЛЕ). Успехот на Металург е до толку поголем бидејќи пред ова второ квалификациско коло многумина го отпишаа, не верувајќи дека ќе успее да го мине Железничар, тим со блескава традиција, многу ...
| | веќе видена | слични

Ветеранот погоди од слободен удар во 92. минута за 2:2 со Железничар и за двомеч, најверојатно, со кипарска Омонија Милорад Миле Крстев, како вистински капитен, им го расчисти патот на соиграчите од Металург до историскиот пласман во третото квалификациско коло од Лига Европа. Со мајсторски изведениот слободен удар од 20 метри во втората минута од судиското продолжение од четири минути, 35-годишниот неготинец ги постави конечните 2:2 против Железничар на „Кошево“, доволни за елиминација на сараевчани по ремито без голови во Скопје. Прекршокот по кој падна голот вреден злато за клубот од Железарница беше направен токму врз Крстев од Александар Косориќ, кој за тоа доби жолт картон. „Во првите 30 минути Железничар не' надигра во сите елементи на фудбалската игра, но по направената замена (Симоновски на местото на Тантуровски во 32. минута - н.з.) се стабилизиравме, па во второто полувреме тргнавме на се' или ништо. Дури и откако не искористивме пенал верувавме во себе и дојде тој гол во последните моменти. ...
| | веќе видена | слични

Со погодокот на ветеранот "металурзите" одиграа 2:2 на реваншот со Железничар и останаа на евросцената, каде што за следен противник ќе го имаат кипарскиот тим Македонија ќе има претставник и во 3. квалификациско коло за Лигата на Европа. Фудбалерите на Металург успеаја да одиграат 2:2 на реваншот со Железничар, откако за само 30 минути ја анулираа предноста од два гола која ја имаше босанскиот претставник на мечот во Сараево. Првиот натпревар во Скопје заврши без погодоци, но благодарение на правилото повеќе постигнати голови на гостински терен, "металурзите" го запишаа најважниот резултат во клупската историја. Во 3. коло Металург за противник сигурно ќе го има претставникот на Кипар, Оминија, која синоќа го одигра реваншот со Будуќност (Црна Гора), која на првиот меч славеше со 2:0 во Подгорица. Најзаслужен за историското реми на "Кошево" е капитенот Миле Крстев, кој постигна вистински еврогол од слободен удар во 93. минута и донесе невидена радост меѓу тимските колеги и клупските челници. Претходно ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на скопски Металург новото десетчасовно патешествие со автобус од Сараево до Скопје ќе го минат со песна, бидејќи го елиминираа босанскиот Железничар во 2. квалификациско коло од Лига Европа. Ремито во Сараево (2-2) на стадионот „Kошево“ пред околу 10.000 домашни навивачи по скопските 0-0 им беше доволно да се изборат за уште две европски приказни, најверојатно со кипарската Омонија, која вечерва како домаќин има предност од 2-0 против црногорскиот Будуќност. И Железничар имаше предност од 2-0 по речиси еден час игра на Kошево. Поведе со автоголот на Нинослав Додевски во 16. минута, а до речиси недостижна предност стаса со погодокот на Ријад Бајиќ во 54 минута. Наместо сигурност и психолошка предност за домаќинот, откако во 57. минута Марко Симоновски не реализира и пенал за Металург, на сцена стапија скопјани. Се растрчаа по теренот, ги збунија домаќините и израмнија со головите на Марјан Радевски и на Миле Kрстев во судиското продолжение. - На почетокот не бевме на ниво. Во второто полувреме ...
| | веќе видена | слични

Ремито без голови во Скопје беше опасен, но и поволен резултат којшто на Металург му даде простор во Сараево да не истрча без шанси. Товарот од фактот што пласманот понатаму мораше да го брка на туѓ терен се покажа пресилен, бидејќи Железничар релативно лесно дојде до убедливи 2-0. Прво Додевски си даде автогол во 16.минута, а кога Бајиќ погоди по девет минути игра во вториот дел, елиминацијата на Металург изгледаше речиси неизбежна. Уште поголем проблем направи промашениот пенал на Марко Симоновски во 57-та минута. Но, кога се чинеше дека е пропуштен последниот воз, Металург неочекувано се издигна од пепелта на начин којшто е вистинска реткост за македонските клубови и репрезентации. Само пет минути по неискористениот удар од белата точка, нашиот тим резултатски се врати во игра со погодокот на Марјан Радески. Тоа им даде крилја на избраниците на Срѓан Захариевски, коишто потоа создадоа неколку шанси за израмнување, но подвигот го комплетираа во судиското надополнување. Ветеранот Миле Крстев од слободен ...
| | веќе видена | слични

Македонија | Погодокот на Миле Крстев во 92. минута од натпреварот против Железничар, донесе 140 000 евра во касата на Металург која сега има 390 000 евра од учеството во Европа оваа сезона... Добрите резултати на Металург во квалификациите за Лига Европа му носат и добра заработка на нашиот тим. И покрај тоа што во летниот преоден рок од Железарница си заминаа дури девет фудбалери, младиот тим на Срѓан Захариевски ужива одлична европска сезона. Голот на Миле Крстев кој го однесе Металург во третото квалификациско коло, вреди нови 140 000 евра на контото на клубот. Самиот настап во квалификациите за Лига Европа на Металург му донесе 120 000 евра, елиминацијата на Санта Колома дополнителни 130 000 евра, а поминувањето на Железничар и пласманот понатаму, уште 140 000 евра. Сега следува дуел со Омонија, успех од овој двобој би донел уште 150 000 евра за Металурзите. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Металург со пласманот во третото квалификациско коло во Лига Европа испиша нова страница во клупската историја, а воедно и добро зароботи на финансиски план.Голот на ветеранот Миле Крстев во судиското продолжение на мечот со Железничар му донесе нови 140 000 евра на Металург. Тоа е сумата која УЕФА ја доделува за пласман во третата квалификациска рунда. Ако на ова се додадат и 250 000 евра кои „металурзите“ ги добија за самото учество во ЛЕ и пласманот во второто коло, тогаш се доаѓа до сума од 390 000 која за македонските клубови е вистинска финансиска инекција. Доколку избраниците на Захаривски ја минат Омонија или Будуќност ( првиот меч го добија кипарците со 2:0) тогаш клускиот буџет на составот од Железара ќе биде побогат за 150 000 евра. Останатите македонски клубови кои настапуваа ова лето во квалификациите за ЛЕ (Хоризонт Турново и Шкендија) инкасираа 120 000 евра.
| | веќе видена | слични

Европските фудбалски успеси, секој бод, победа и особено пласман понатаму носи солидна заработка, а касата се полни со стотици илјади евра во секое квалификациско коло. Вчера скопски Металург направи подвиг го елиминира Железничар со реми, 2-2, во Сараево и за пласман во третата квалификациска рунда во Европа Лигата си заработи дополнителни 140 илјади евра, или вкпуно досега 390 илјади евра. Само за учество во филтер рундата на пат до пласман во фазата по групи, УЕФА им плаќа на клубовите по 120 илјади евра, Металург го мина и второто коло со две победи против Санта Колома, со што инкасира дополнителни 130 илјади евра, а евентуален нов успех во следното коло веројатно против кипарска Омонија ќе значи нов приход и што е уште поважно чекор поблиску до остварување на сонот и пласман во фазата по групи. Досега ниту една македонска екипа не играла во фаза по групи, ниту во Лигата на шампионите, ниту во Европа Лигата на УЕФА.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нова ера за Македонија. Ера на просперитет, напредок и исполнети ветувања најави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на конвенцијата на која коалицијата ги ...
сите 75 | | | веќе видена

 Не секогаш се потребни зборови за да ги покажете чувствата или ставот за нешто. Ако некој не ви се допаѓа или напротив, ви се допаѓа, ако лажете или пак ви е ...
сите 37 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да го коментира брифингот на шефот на грчката дипломатијата Никос Коѕијас со грчките новинари во Њујорк, на кој истакнал ...
сите 211 | | | веќе видена

Брана во Порторико може да пукне и да загрози над 70.000 жители во два соседни града. Властите се обидуваат да ги мобилизираат сите ресурси. Ова се случува ...
сите 252 | | | веќе видена

Македонија денес повторно е демократија, исправена на патот на ЕУ и НАТО, каде што припаѓа, истакнал премиерот Зоран Заев во обраќањето на Универзитетот ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Без голови меѓу Металург и Железничар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: