Путин: Новите санкции од САД ќе ги засегнат и американските компании

6 копии

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска изјави дека новите санкции на САД кон Русија ќе ги засегнат не само руските туку и американските фирми и ќе ги влошат билатералните односи. Тој истакна дека новите мерки ќе имаат обратен ефект врз работата на американските компании во Русија. Изјавата на Путин уследи неколку часови откако американскиот претседател Барак Обама најави нов пакет поригорозни санкции за двете водечки руски енергетски компании, две финансиски институции, осум фирми за оружје и четири физички лица. Засилениот економски притисок на Белата куќа врз Кремљ е да се стави крај на бунтот во Источна Украина, кој според многумина е поддржуван од Москва. Најзначајни компании на новата „црна листа“ на САД се „Роснефт“ и најголемиот независен производител на гас во Русија „Новатек“. Рускиот берзански индекс ММВБ денеска попладне забележа пад од 2,9 поени, а акциите на „Роснефт“ и на „Новатек“ ззначително изгубија од вредноста. извор: МИА
| | веќе видена | слични

Претставникот на руското МНР Александар Лукашевич соопшти дека на листата е американскиот конгресмен Џим Моран, демократ од Вирџинија, како одговор на тоа што САД на својата црна листа го ставиле рускиот пратеник Адам Делимханов. Моран неколку пати бил обвинуван за финансиски малверзации - рече Лукашевич. Меѓу другите 12 Американци со забранет пристап во Русија се командирот на затворот Гвантанамо, контраадмиралот Ричард Батлер и поранешниот американски војник Линди Ингленд, сега во затвор поради злоставување на затвореници во ирачкиот затвор Абу Граиб. Новите имиња на црната листа на Русија се одговор на американскиот потег да стават 12 Руси на својата црна листа, поради, како што велат „кршење на човековите права“.
| | веќе видена | слични
10 копии

Москва презеде соодветени мерки како реакција на новите американски санкции кон физички и правни лица од Русија, соопшти денеска портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Александар Лукашевич. Како што јави ИТАР-ТАСС, руското Министерство за надворешни работи на својата интернет страница објави листа на 12 американски државјани на кои им се забранува влез во Русија поради „кршење на основните човекови права и слободи“. Според Министерството, Американците на кои им е забранет влез во Русија се поврзани со измачување на приведени лица во американските затвори Абу Граиб во Ирак и Гватанамо на Куба.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека новите санкции кон Москва ќе бидат опсежни и ќе бидат насочени за да имаат максимално влијание врз Русија. Санкциите, според Обама, истовремено ќе имаат цел да го лимитираат и руското влијание врз американските компании или компаниите на сојузниците на Вашингтон Рускиот лидер сериозно го предупреди Западот за последиците од најновите санкции Вашингтон и Брисел ги проширија санкциите кон Москва Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека новите американски санкции насочени кон Москва ќе доведат до „безизлезна ситуација“ во односите меѓу САД и Русија. Путин, кој беше во работна посета на Бразил, во изјава за новинарите нагласи дека сѐ уште детално не ги разгледал најновите американски санкции за да го разбере во целост нивниот обем, но предупреди дека санкциите секако ќе ги нарушат и интересите на водечките американски компании во енергетскиот сектор, бидејќи таквите мерки вообичаено имаат „бумеранг-ефект“, пренесе Ројтерс. Претходно странските ...
| | веќе видена | слични

ЕУ одлучи да ги заостри санкциите кон Русија. Но и понатаму отстапува од потешки мерки против Москва. Зошто таквите одлуки тешко и’ паѓаат на Унијата а сепак станува збор за исправна насока, коментира Инго Мантојфел. По САД и ЕУ на продолжувањето на насилство во источна Украина одговори со заострување на санкциите против Русија. Новите санкции на ЕУ се насочени против поединци и организации, кои придонесуваат за дестабилизација на случувањата во Украина. И Европската инвестициска банка и Европската банка за обнова и развој донесоа одлука да го запрат натамошно финансирање на проектите во Русија. Имено, нови повеќе нема да има. За можното влијание на дополнителните санкции за Москава може жолчно да се дебатира. Бидејќи тие нема да доведат до евентуална промена на политичката насока во Кремљ. Притоа, за вистински проценки ќе може да се зборува кога ќе биде јасно кои имиња и организации ќе се додадат на досегашната листа. Наводно тоа ќе биде јасно до крајот на јули. Тешка одлука за ЕУ Во меѓувреме стана ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Лидерите на ЕУ постигнаа договор за заострување на санкциите кон Москва поради кризата во Украина, вклучително и со казнивање на оние руски компании кои се поврзани со активности за дестабилизирање на Киев. Цел на новите мерки се „поединци или компании кои активно пружаат финансиска поддршка или материјали на Русите што носат одлуки и се одговорни за анексијата на Крим или детсабилизирањето на Источна Укриана, се наведува во соопштението. На самитот на лидерите на 28-те земји-членки на ЕУ договорено е и суспендирање на новите инвестиции во Русија на Европската развојна банка и Европската Банка за обнова и развој (ЕБРД). Санкциите на ЕУ кон Русија се зајакнуваат само неколку часа откако САД објавија дека го зголемуваат мерките и го прошируваат списокот на функционери и водечки руски компании и банки. Претставникот на администрацијата на американскиот претседател изрази загриженост поради тоа што Русија не презема активности потребни за решавање на украинската криза, што „за Москва создава ризик да биде ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Санкциите против Русија немаат никаква корист за Украина, изјави рускиот премиер Дмитриј Медведев и додаде дека санкциите се незаконски, бидејќи се спротивни на одлуките на Обединетите нации. - Сите тие санкции нема со ништо да и помогнат на Украина, изјави Медведев на владина седница денеска по повод одлуката на САД за нови санкции против руските банки и компании. - Сите санкции се зло, тие не внесуваат оптимизам во економијата, ниту кај луѓето и никогаш не носат очигледен успех, изјави премиерот. - Малку повеќе санкции не можат да и нанесат непоправлива штета на економијата, која ќе биде подложена на таков притисок. Меѓународното искуство покажа дека таквите санкции се уште никого не фрлиле на колена, додаде тој. Новите санкции, според Медведев ќе го обединат руското општество против „земјите и луѓето, кои се обидуваат да ја ограничат нашата земја и да дејствуваат против интересите на нејзините граѓани“. - Тоа едноставно ќе не врати во ’80-те години од минатиот век во односите со државите, кои ги ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека најновите санкции од САД ќе ги влошат односите меѓу двете земји. Воедно, истакна дека новите мерки ќе имаат обратен ефект врз работата на американските компании во Русија. Изјавата на Путин уследи неколку часови откако американскиот претседател Барак Обама најави нов пакет поригорозни санкции за двете водечки руски енергетски компании, две финансиски институции, осум фирми за оружје и четири физички лица. Засилениот економски притисок на Белата куќа врз Кремљ е да се стави крај на бунтот во Источна Украина, кој според многумина е поддржуван од Москва. САД ги воведоа најстрогите санкции за главните руски компании „Газпром“ и „Роснефт“, но и за други енергетски и воени компании. Вашингтон постепено ги прошируваше финансиските санкции за Москва поради анектирањето на украинскиот полуостров Крим и мешањето во внатрешните работи на Украина. Претходно Путин изјави дека неговата земја сака да прекине крворполевањето во Украина и ги обвини САД за наметнување на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Рускиот претседател, Владимир Путин, предупредил дека американските санкции ќе ги доведат односите на двете земји во „безизлезна ситуација“. Обраќајќи се пред новинарите за време на посетата во Брисел, Путин истакнал дека треба да се погледнат деталите од најновите американски санкции со цел да се разбере нивниот целосен обем, пренесува Reuteurs. Тој, исто така, навел дека санкциите кои ги спроведуваат САД ќе ги нарушат и интересите на водечките американски компании во енергетскиот сектор, имајќи предвид дека таквите мерки обично имаат „бумеранг“ ефект. Претходно странските агенции пренесоа дека американскиот список со санкции во средата беше проширен со нови имиња на руски функционери, како и водечки руски компании и банки. Министерството за финансии на САД соопштило дека значителното проширување на санкциите за Русија доаѓа поради поддршката на оваа земја на проруските бунтовници во кризата во Украина, и тие мерки се насочени врз руската наменска индустрија, енергетските компании и финансиската индустрија. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Американскиот претседател Барак Обама објави воведување досега најостри санкции против Русија, кои се насочени против клучните руски компании како што се „Газпромбанк“ и „Роснефт“, но други енергетски и компании од воениот комплекс. Вашингтон досега постапно ги ширеше финансиските санкции против Русија, поради тоа што откако прозападните политички сили преку мартовските безредија дојдоа на власт црноморскиот полуостров Крим на кој 58 отсто од населението се етнички Руси преку референдум ја врати автономијата укината со осамостојувањето на Украина и се присоедини кон Руската Федерација, што САД и ЕУ го сметаат за руска анексија на украинска територија. Исто така, САД ја обвинуваат Москва дека се меша во внатрешните работи на соседната земја, што руската дипломатија одлучно го отфрла токму за истото обвинувајќи го Вашингтон како поттикнувач на безредијата и употребата на сила при соборувањето на поранешниот претседател Виктор Јанукович кој важеше за проруски ориентиран. Американскиот претседател Барак Обама, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нова ера за Македонија. Ера на просперитет, напредок и исполнети ветувања најави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на конвенцијата на која коалицијата ги ...
сите 75 | | | веќе видена

 Не секогаш се потребни зборови за да ги покажете чувствата или ставот за нешто. Ако некој не ви се допаѓа или напротив, ви се допаѓа, ако лажете или пак ви е ...
сите 37 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да го коментира брифингот на шефот на грчката дипломатијата Никос Коѕијас со грчките новинари во Њујорк, на кој истакнал ...
сите 211 | | | веќе видена

Брана во Порторико може да пукне и да загрози над 70.000 жители во два соседни града. Властите се обидуваат да ги мобилизираат сите ресурси. Ова се случува ...
сите 252 | | | веќе видена

Македонија денес повторно е демократија, исправена на патот на ЕУ и НАТО, каде што припаѓа, истакнал премиерот Зоран Заев во обраќањето на Универзитетот ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Путин: Новите санкции од САД ќе ги засегнат и американските компании

Од:
До кого (е-маил):
Порака: