ВОЈНА НА ДВА ФРОНТА: Израел отвори оган и кон Либан!


Израелската војска потврди вечерва дека отворила артилериски оган и кон соседен Либан, во одговор на ракетен напад од територијата на оваа земја. Војската објави дека од Либан кон Израел вечерва биле истрелани две ракети и дека нема повредени или нанесена материјална штета. Во соопштението се наведува дека израелската војска возвратила со артилериски оган кон „изворот на нападот“. Во Израел се стравува дека есктремистички групи во Либан би можеле да отворат уште еден фронт за израелската војска, која во моментов е ангажирана во офанзива кон Појасот Газа, кој се наоѓа на сосема спротивната страна. Нови ракети упатени од Газа вечерва биле пресретнати и уништени над Тел Авив, а во израелските контра-напади на палестинскките територии загинале уште 15 Палестинци. Со ова бројот на загинати од почетокот на израелската офанзива врз Појасот Газа се зголеми на над 135, додека повеќе од 700 се повредени. Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ги повика Израел и исламското движење Хамас да го прекинат огнот ...
| | веќе видена | слични

Висок претставник на исламистичкото палестинско движење Хамас кој го претстави во египетската престолнина изјави во седата доцна навечер дека нема договор меѓу Израел и Палестинците за продолжување на тридневниот прекин на огнот во палестинската енклава Појасот Газа кое започна во вторникот во 7 часот наутро. Израел неколку часови пред полноќ кон четвртокот соопшти дека е подготвен да го продолжи 72-часовното примирје и по неговото истекување во петок. Во средата Израел ја испрати својата делегација назад во Каиро на продолжување на индиректни преговори со палестинските фракции кои се водат со посредство на Египет. „Нема договор за продолжување на примирјето“, објави на својот микроблог на Twitter Муса Абу Марзук. Иако е член на политичкото раководство на Хамас, Марзук не е дел од најтесното раководство на ова исламистичко раководство, но директно преговараше до претставниците на Египет во текот на преговорите за прекинот на огнот. Претходно во средата навечер египетските претставници, без да навестат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Египетските функционери, кои посредуваат во преговорите за постојан прекин на огнот во појасот Газа, се сретнале со палестинската делегација и им ги претставиле условите што израелската делегација ги доставила за прекин на насилството. Индиректните преговори се поклопија со „осетливиот“ договор за прекин на огнот во појасот Газа по еден месец жестоки борби помеѓу Хамас и Израелската војска. За сега двете страни го почитуваат прекинот на огнот веќе втор ден по ред. Палестинските претставници најавиле дека ќе одговорат на условите на Израел преку египетскиот посредник, иако претставникот на Хамас веќе го одбил израелското барање за разоружување на оваа милитантна група во Газа, пренесуваат странските медиуми. За среда предвидено е блискоисточниот мировен пратеник, Тони Блер, и координаторот на ОН за Блискиот исток, Роберт Сери, да се сретнат со египетските претставници. Египет посредуваше за 72 часовниот прекин на огнот, кој стапи на сила во вторникот во осум часот по локално време. Преговорите во Каиро имаат ...
| | веќе видена | слични

На денешните преговори во Каиро е договорено продолжување на вчера постигнатото 72-часовно примирје меѓу Израел и палестинската група Хамас, пренесе ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на телевизиската куќа Ал Арабија.Според египетските медиуми, во најскоро време израелската делегација со посредништво на египетската служба за надворешно разузнавање ќе одговори на палестинските барања.Американските медиуми наведуваат дека на посредните преговори во Египет во моментов се разгледуваат две главни прашања: продолжување на примирјето и кревање на блокадата на Газа.Израел, меѓутоа, инсистира прво борците на Хамас да се разоружаат пред да се разгледа барањето на групата за отворање на границите.Израел и Египет во 2007 година наметнаа блокада на Појасот Газа откако Хамас го презеде управувањето со енклавата, и покрај тоа што Египет не некои Палестинци им дозволуваше да минуват преку границата.Друга важна тема на преговорите е обновата на Газа со меѓународна помош. Норвешка веќе изрази подготвеност на почетокот на септември да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германија, Франција и Велика Британија предлагаат да се обвнови мисија на Европската унија за помош на контролниот премин Рафах на границата меѓу Газа и Египет. Според министрите за надворешни работи на трите држави, отворањето на границата со Египет ќе помогне во стабилизирање на палестинската енклава по едномесечната израелска офанзива, во која загинаа над 1.800 Палестинци. Неименуван извор од Берлин соопшти дека шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмаер и неговите колеги од Париз и Лондон го поддржуваат отворањето на преминот Рафах, што претставува основен излез кон светот за 1,7-милионското население во Појасот Газа. Европската мисија за помош на контролниот премин Рафах почна со работа во 2005 година со задача да го набљудува преминот во рамки на спогодбата постигната меѓу Израел и Палестинската автономна управа. Две години подоцна мисијата беше прекината, кога исламистичката организација Хамас ја стави Газа под своја целосна контрола. Во изминатите години Египет повеќе пати ја затвораше ...
| | веќе видена | слични

Делегации на Израел и Хамас се подготвуваат за разговори во Каиро. Кревкото, 72-часовно примирје во Појасот Газа се одржува веќе втор ден во среда, додека делегати на Израел и Хамас се подготвуваат за разговори во Каиро чија цел е продолжување на примирјето. Ова е најдолга пауза за последниот месец на борби во кои загинаа повеќе од 1.800 Палестинци, главно цивили. Шеесет и седум Израелци, вклучувајќи и тројца цивили, се убиени. Пред разговорите со посредство на Египет, државниот секретар на САД Џон Кери за БиБиСи Њуз кажа дека двете страни треба да направат отстапки. Кери кажа дека САД поддржуваат давање повеќе слобода на Палестинците во Газа. Но тој предупреди дека ова „мора да дојде со поголема одговорност спрема Израел, што значи предавање на ракетите“, од кои илјадници биле лансирани од страна на Хамас во Израел последниве неколку недели. Хамас притискаше Израел да ја прекине блокадата што ја задуши економијата на Газа и ги спречи Палестинците да ја напуштат пренаселената и сиромашна енклава. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Според повеќето Израелци „никој“ не е победник во војната меѓу Израел и Хамас, откако вчера стапи во сила тридневното примирје меѓу двете страни, покажуваат денеска објавените податоци од истражувањето во еврејската држава. На прашањето како ги оценуваат во оваа етапа резултатите од израелската операција во Појасот Газа, која започна на 8 јули, 51 отсто од анкетираните Израелци одговориле дека не извојувале победа ниту Израел, ниту Хамас. Триесет и шест проценти од граѓаните сметаат дека Израел е победник, а шест отсто тврдат дека тоа е Хамас. Анкетата покажува и дека за 56 отсто од израелското население целите кои ги постави Владата за уништување на тунелите меѓу Појасот Газа и Израел, се само делумно постигнати. Седумдесет и седум проценти од испитаниците даваат „одлична“ или „добра“ оценка за начинот на кој премиерот Бенјамин Нетанјаху ја спровел израелската офанзива.
| | веќе видена | слични

Израелската армија вчера целосно се повлече од Газа по еден месец војна. Според портпарол на армијата “војската ќе биде распоредена вон од Газа на одбрамбени позиции“. Според Хафингтон Пост, тешко е да се верува дека големата пресија на меѓународната заедница конечно го натерала Израел да се повлече бидејќи реакциите од светот немаа големо влијание врз Израел и покрај тоа што дури и САД изјавија дека се скандализирани по бомбардирањето на училишта во Газа. Многу лидери го употребија и зборот “масакр“ зборувајќи за акциите на армијата во Газа. Постојат други причини кои го натерале Израел да се повлече. Официјално станува збор за тоа дека целта на акциите е постигната. По воздушните напади почнати на 8 јули, копнените сили на Израел влегоа во Газа на 17 јули за да ги урнат тунелите кои Хамас ги користи за напади врз Израел. Според армијата на Израел, мисијата на уништување на тунелите е завршена оваа недела. Што значи дека целта е постигната и дека Израел победил во оваа војна. На ова официјално објаснување ...
| | веќе видена | слични

ПОЧНА 72-ЧАСОВНОТО ПРИМИРЈЕ ПОЈАС ГАЗА, 6 август (АП) - Израел и Хамас вчера почнаа да го почитуваат привремениот прекин на огнот со што се отвора простор за преговори во Египет на кои треба да се постигне поопширен договор за Појасот Газа, како траен прекин на огнот и реновирање на уништената блокирана крајбрежна територија. Израел ги повлече своите сили од граничните области во Газа и двете страни прекинаа со прекугранични напади откако вчера во 8 часот утрината почна тридневното примирје. Прекинаа бомбардирањата и во Газа Сити каде улиците беа пусти за време на војната, се раздвижи сообраќајот и продавниците почнаа да отвораат. Ако се одржи мирот, ова ќе биде најдолгиот прекин на огнот по речиси еден месец борби во кои загинаа речиси 1.900 Палестинци и 67 Израелци. Во следниве неколку дена египетските посредници планираат да работат и со израелската и со палестинската делегација во Каиро и да обезбедат нови спогодби за Газа. Кога се дознаа деталите за барањата на Палестинците се појавија знаци дека ...
| | веќе видена | слични

Прекин на огнот по едномесечна офанзива на Израел против военото палестинско дрвижење Хамас, сеуште трае, веќе втор ден, додека се очекува во Каиро да започнат преговори за долготраен мир и целосно решение во воениот појас Газа. Делегациите на страни веќе се во Карио, каде египетските претставници планираат најизменично да се состануваат со нив во обид да се договорат свете страни. Детали кои се појавија во јавноста повразни со барањата на Хамас, се и мешународно финансирање на обнова на Газа кое би било надгледувано од страна на палестинската влада и претседателот Махмуд Абас. Вчера започна прекинот на огнот во кој досега загинале скоро 1.900 Палестинци, 67 Израелци, вклучувајќи и три цивили. Жителите на Газа го користат при мирјето за да се вратат во своите домови и да ја утврдат направената штета.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Мотивот на Заев за заштита на криминалот од „Рекет“ го знаеме. Сомнежите се дека тој и неговите структури се силно вплеткани во оваа криминална – октопод мрежа ...
сите 242 | | | веќе видена

Се работи за страв јавноста да не дознае дали во телефонот на Боки Тредичи имало фотографии и видео материјал со компромитирачка содржина за него. Но ...
сите 370 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Портпаролката на данското кралско семејство рече дека одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја одложи посетата на Данска е изненадувачка.Според ...
сите 138 | | | веќе видена

Студија објавена од весникот „Сан“ открива кои тренери потрошиле најмногу пари за трансфери во историјата на фудбалот. Едвај има навивач да се изненади дека ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВОЈНА НА ДВА ФРОНТА: Израел отвори оган и кон Либан!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: